Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkeslerin Gözünden Kadın Güzelliği
30 Aralık 2022 Cuma Saat 13:25
Estetik değerlendirmenin doğuşu, kozmogonik fikirlerin oluştuğu ilk yaratılışın mitolojik zamanına kadar uzanır. Yunanca "kosmos" kelimesi her şeyden önce "düzen", "düzenlilik" anlamına geliyordu. Aynı zamanda "kıyafet", "dekorasyon", "güzellik" gibi anlamsal bileşenleri de içerir. Yani, başlangıçta güzellik anlamsal olarak uyumla birleştirilmiştir…
 
Bugün Çerkeslerin dünya görüşü ve algısında büyüleyici, zarif, çekici, sevimli, tek kelimeyle kadın güzelliğinin ne olduğu hakkında bahsedeceğiz. Geçen yüzyılın 30'lu yılların lirik şarkısında bir kız yakınıyor. "Genç kız görünüşümü senin yüzünden harcadım",( Си хъыджэбзыфэр уэ птекIуэдащ) Bu kızın görünüşü neleri içeriyor?
 
Gösterişli bir güzellik Çerkesler tarafından hoş karşılanmadı. Güneşi gölgede bırakan kızlar masal kahramanlarıdır. Hayatta, önlerinde yumuşak bir dolunay ışığı yayanları, arkalarında aysız bir gecede yıldızların yumuşak bir ışıltısını arıyorlardı. "зыкъигъазэмэ мазэгъуэу, зигъэзэжмэ мазэххэу". Genel olarak kızın güzelliği, gelinciğin güzelliği ile, "ужьэм хуэдэу", şahin gözüyle "къаргъей нэ к1уэцI" karşılaştırıldı. Hoş görünümü, bir tavuktan yeni oluşmuş genç bir tavuğa benzetildi, "джэд анэщIэ пасэ".
 
Çerkeslerin düşüncelerine göre bir kız imajında, doğuştan gelen uysallık ve büyümekle oluşturduğu içsel güçle uyumlu bir şekilde birleştirilmeli ve değerlendirilmelidir. "Bir yastık üzerinde otururken bir güvercin, ayakta iken bir dişi aslan", "щхьэнтэм щытеск1э тхьэрыкъуэу, зиукъуэдиямэ аслъэну".
Şimdi kadın güzelliğinin bileşenleri hakkında ayrıntılı olarak bahsedelim.
 
Beden: Sağ elin başparmak ve işaret parmağının uçları sol elin bileğinde birleştiğinde orantılı olarak kabul edilir. Boyun bu tür iki ölçüme, bel ise dörde sığmalıdır. Elbette, bu parametrelere cevap veren bir beden narindir. Çerkesler tarafından bir dizi karşılaştırma yöntemiyle ifade edildi: "Erimiş balmumuna batırılmış ince kenevir ipliği" "псырылъэ илъэфа"; "ince bataklık sazları", "псыпцIэкъамылу иша"; "ince uzun altın iplik (nakış için) ", "дыщэч хэлъэфа". Ayrıca Çerkeslerin uyum ve inceliği aynı kavramlar değildir. "İncelik sıradan, etine dolgun güzeldir", "уэдыр Iушэщ, лыр дахэщ".
 
 
Geçmişte Çerkesler iki tür pamuk biliyorlardı ve ayırt ediyorlardı: Kırım ve Kalmık. İlki, açıklamalara bakılırsa, alışılmadık derecede yumuşaktı, ikincisi ,son derece beyazdı. Bu özellikler ve nitelikler, kadın vücudunun yumuşaklığını ve parmak uçlarını, tanımlarken "кърым бжьэхуцу", "бжьэхуцыху Iэпэу"ve beyazlığını ifade etmek için "калмыкъ бжьэхуцу" her zaman belirgin hale geldi. Vücudun yumuşaklığı ve hassasiyeti, birlikte ele alındığında Çerkesler tarafından süt köpüğü " шэ тхъурымбэм и щ1ыгъэу " ile karşılaştırılarak ifade edilir.
 
Genel olarak, bir kadın vücudunun güzelliği onun ferahlığı ve inceliğiydi. Tüm bu somutlaşmış güzellik, çok geniş bir Çerkes kelimesi " ущызык1эщIэплъу", kelimenin tam anlamıyla: "şeffaf beden" ile ifade edildi.
 
Saçlar : Çerkesler "güzel saç kadının yarısıdır", "Щхьэц дахэр бзылъхугъэм и ныкъуэщ" dediler.
 
Saç aşağıdaki parametreleri karşılamalıdır:
 
a). Uzunluk, Topuklara kadar olan uzunluk istenirken, "лъэдакъэпитIым нызэдэтеуэу", en azından baldırlara ulaşması gerekirdi, "лъэнк1ап1ит1ым нэсу''
 
b) Renk, daha sık sonbaharda böğürtlen rengindeki saçlara "бжьыхьэ мэрак1уапц1э"söylenirdi.
 
Genellikle folklordaki figürler ve beyaz altın rengi saçları olan kızlar "дыщэху", altın sarısı ipek "данагъуэ" olarak görülürler.
 
Sarışın saçlar insanlar arasında yüksek itibar görmedi. Bir kavunun beyazımsı saçları "фонащэцу сырыху" ile küçümseyici bir şekilde kıyaslanırdı.
 
c) Yoğunluk, Saçın çok kalın olması gerekiyordu, bu da bir aslan yelesine kıyasla "аслъэным и сокуу"; yoğunluk aşılmaz bataklık sazlarıyla "псыпц1эхэк1къамылу щхьэк1апц1э" ifade edildi.
 
İpeksilik şu şekilde belirlendi: Kalın uzun saçlar tek elle ortadan tutularak kürek kemiklerine kadar kaldırılıp, parmakları açarken kendi ağırlığı altında avuç içinden kayması gerekiyordu. Bu Çerkesler tarafından "avuç içinde kayan" Iэк1уэцIырыж olarak ifade edildi.
 
Resim: Hamid Savkuev
 
Şimdi, halkın görüşüne göre, bir kadının saçına özel bir cazibe kazandıran nadir bir olay hakkında.
 
Başınızın arkasında yoğun bir şekilde toplanan kalın saçları hayal edin. Aynı zamanda, kaşların üstünden, saçın pürüzsüz yüzeyinden iki dalgalı tel koparılır. Onlar sık sık övgü nesnesi haline geldiler, "Açık altın rengi iki saç telimi kulaklarımın arkasına sıkıştırıyorum". "дыщэхуурэ си нэжьгъуцит1ыр тхьэк1умэк1ит1ым ныдызоупщ1э". Çerkesler, bu ellerin çok hassas olduğuna kesin olarak ikna olmuşlardı. Ta ki bir yaz sabahının serinliğini ve nemini iç mekanlarda yakalayabilecekleri noktaya kadar.
 
Kaşlar: " Güzel, kaşlarıyla güzeldir" Дахэр зыгъэдахэр и набдзит1щ atalarımız derdi. Burun köprüsünde kaynaşmış kalın kaşlar, heybetli bir adamın değerli bir süslemesi olarak kabul edildi. Bir kadın söz konusu olduğunda, bir kırlangıç kuyruğu gibi yayılan kaşlara değer verilirdi "и набдзэкIитIыр пц1ащхъуэкIэу ".., Aynı zamanda, " зи набдзитIыр мазэм и ныкъуэ ", "мазэ къурашэ" şeklinde bir hilale benzemeleri gerekiyordu.
 
Kirpikler: Yazın ikinci yarısında yumuşak bir şekilde yukarı doğru bükülmüş bir ısırgan yaprağının kenarına benzetildiler, " и нэбжьыцыр пшынэсу " dediler Bjeduğlar.
 
Gözler: Hepsinden önemlisi, irisin renk şemasına dikkat ettiler. Siyah gözün yaygınlığıyla ilgili yanlış algının aksine, atalarımız çevrelerinde sıklıkla kahverengi gözlü kadınlar görmüşlerdir. Benzer bir göz rengi, şiirsel bir şekilde nane çiçek salkımına (yaz sonu, çiçek solmaya yakınken) " бэрэтIинагъуэ " ile karşılaştırıldı.
 
Çerkeslerin imaj oluşturma unsurlarının arşivinde, siyah benekli açık kahverengi gözlerin tanımı için unutulmuş bir kelime var " нэгей". Siyah gözler böğürtlen ile karşılaştırıldı "мэракIуапцIэ", mavi-siyah renk Çerkeslere aynı böğürtlenlerin sonbahardakileri hatırlattı "бжьыхьэ мэрак1уапц1э".
 
Ayrıca görünüşe de dikkat ettiler. Işıltılı olması gerekmez. "Gümüş bir lime", " и нэхэр дыжьын бзыхьэхуэу " olarak aktarılan durgun, yorgun ve hassas bir görünüm tercih edildi.
 
Çerkesler, çevredeki gerçeklikte, , hoş bir bakış açısını sürükleyerek iletmenin mümkün olduğu bir fenomen buldular. Çakal eriği "пыжьынэ" meyveleri üzerinde hafif sütlü bir tabakayı hayal edin. Son olarak, atlarımız irisin siyahlığını göz akının beyazlığını " sütün içine düşen bir çakal eriği", "шэм хэхуа пыжь" resmi ile açıkladılar. Geniş açık yuvarlak göz sahiplerinin flört etmeye yatkın olduğu düşünülüyordu ve onlara "yuvarlak gözlü kaltak" (хьэбз нэхъурей ) deniliyordu.
 
Yüz: Aşağıdaki gereksinimleri karşılamalıdır: beyazlık, "напэхуу" (parlak yüzlü) ; hassasiyet, sade yağsız krema gibi "шатэ цIынэу"; pürüzsüzlük, sertleştirilmiş balmumunun yüzeyi gibi "шэхуфэ"; yüz cildinin inceliği, bir elmanın kabuğu gibi "мыIэрысафэ нэкIу"; renk, kan ve sütün bir kapta karıştırılarak elde edilebilecek hafif bir allık gibi "шэрэ лъырэ щызэхэшауэ".
 
Burun: Burada sadece neyin çirkin olduğuna dair bir açıklamamız var: uzun sivri bir burun " чыныпэ" "bir tepenin ucu"; burnun çok çıkıntılı ince köprüsü, Çerkeslere çok zayıf bir tavuğun düz göğsünü hatırlattı " джэдыбгъэ уэду пэ бгъузэ ".
 
Dudaklar: Öncelikle dudak rengine dikkat çekmediler. Saçlara ve gözlerin irisine göre mükemmel bir renk doygunluğu tercih edildiyse de, burada olgunlaşmamış karpuzun, kirazın yarı tonlarının renkleri memnuniyetle karşılandı "хъарбыз ныкъуэхъу, балий ныкъуэхъу".
 
Açık kırmızı renkteki dudakların sahipleri için genellikle "данагъуэ Iупэ" söylenirdi. Dudakların dolgunluğu da göz ardı edilmedi. Normalde kapalı dudakların, üzerine konan işaret parmağı boyunca altından dışarı çıkmamış olmalıdır. Çok dolgun dudaklar Çerkesler arasında hoşnutsuzluk uyandırdı ve onlar tarafından " джэд нэгэгъу " "dışa dönük bir tavuğun midesi" olarak adlandırıldı.
 
Dişler: Kızın dişlerinin rengi, genişliği, yüksekliği ve sıklığı, kuzu dişleriyle sadece bir karşılaştırmayla ifade edildi " щынэдзэ ".
 
Boyun: İdeal bir kız, uzun bir turna boynunun sahibidir " къруупщэ ". İstenen beyaz renk martı ile " хы тхьэрыкъуэу пщэху ", beyaz göğüslü bir tilki " бажэ жьэгъуху " ile karşılaştırılarak ifade edildi. Boyundaki derinin inceliği " su içtiğinde, gırtlaktan geçen bir akıntı görülüyor ", " джийм ежэх псыр плъагъуу" mecazi olarak ifade edildi.
 
Göğüsler: Ak göğüslü alageyik yavrusu " бланэм и шкIащIэу пщащэ бгъэгуху " Çerkesler kızların göğüslerini böyle hayal ettiler. Memenin şekline farklı bir şekilde yaklaştılar: elma gibi yuvarlak bir meme " мыыэрысэм хуэдэу " ideal olarak kabul edildi. Mutlaka yukarı doğru kaldırılmış elastik olmaları gerekiyordu. Bu durumda örnek, güzel bir geyik memesiydi "добракъыбгъэу бжьо быдз". Sarkık göğüsler, bir domuzun halsiz ve sarkık memesi " лоу быдзу шхуэл к1ыхь " ile küçümseyici bir şekilde karşılaştırıldı.
Evlenmemiş bir kızın vücudundan aşağı kayan bir erkeğin bakışının hiçbir şeye "takılması" gerekmiyordu. 8-10 yaşlarındaki kızlar korse " куэншыбэ " giydiler. 1.Peter tarafından kurulmasına karar verilen İlk Rus devlet halk müzesi olan Kunstkamerada (şimdi Büyük Peter Antropoloji ve Etnografya Müzesi) Çerkes kadınlarına ait 48 cm ve 52 cm'lik iki korse bulunmaktadır
 
Bu arada, korselerin bağcıkları, ilk düğün gecesinden önce gelinin kız arkadaşları tarafından inanılmaz bir şekilde sıkılaştırma ritüeli ile bağlantılıdır. Geleneğe göre, damadın ertesi sabah gelinin korsesini arkadaşlarına teslim etmesi gerekiyordu. Onlar da gelinin kız arkadaşlarına teslim etmek zorundadır. korsenin bağcıkları dikkatlice incelenirdi, eğer bir kesik bulunursa, daha sonra tüm mahalle sakinleri tarafından sabırsız damat alay konusu olurdu.
 
Yürüyüş: Çerkeslerin yürüyüşe farklı bir şekilde yaklaştığına bakılırsa, mükemmel bir kız fikrinin ortaya çıkmasında kesinlikle önemli bir rol oynamıştır. Yürüyüş şöyle olmalıdır:
Yürüyüş şöyle olmalıdır:
 
-Bir geyik gibi görkemli ve kibirli " къумыхужьмэ и бжьоууэ укIуэк1афIэт "; -Bir alageyik gibi zarif " бланэм хуэдэу к1уэк1э дахэ ";
 
-Denizde bir teknenin seyri gibi pürüzsüz (Şapsığlar).
 
Kabardeylerin özel bir bir prensesin yürüyüşü " гуащэ кIуэкIэ" tanımı vardı . Sakin suda yüzen bir kaz " псы хуэм ес къазу " ile benzetildi.
 
Yürüyüşün yumuşaklığına, hafifliğine de dikkat edildi. "bir kedi gibi yumuşak adımlar" " джэдум хуэдэу щабэрык1уэу " dedi Çerkesler.
 
Kızın yürüyüşü, halk tarafından “bezelye üzerindeki prenses” evrensel motifin gerçekleştirilmesiyle ilişkilidir. Efsaneye göre, geleneksel toplumda kızın kökeni hakkında şüpheler ortaya çıktığında, ayakkabılarından birine ince bir iç taban belli belirsiz bir şekilde yerleştirildi. Sonra onu gözlemleyerek hafifçe topalladığını fark ettiler…
 
Ayrıca yürüyüş kusurları üzerinde ayrıntılı olarak durdular:
 
- Yüksek adımlar. " ilkbaharda bir turna gibi adımlar" "гъатхэ кърууэ мэбакъуэ"; - Geniş bir adım. "Ona sadece at tırısla ayak uydurabilir", " и лъэбакъуэм шыжь доущ"; - Paytak paytak yürüyen. "ördek gibi" бабыщ зекIуэкIэ ;
 
-"Yaşlı bir kısrak gibi yandan yana akıp gidiyor" ,"шыбзыжь кIуэкIэу зощат"э;
 
- Düzensiz adım. "yaşlı bir iğdiş gibi seğiriyor", "шыхъужь зекIуэк1э".
 
Yürüyüşle ilgili olarak, Kabardey'in son büyük prensi Janhuat Kuşıku'un kızı Hımsad'ın hayatından bir bölüm hatırlıyorum. Totlostanov'dan sonra bir Nogay mırza ile zorla evlendirildiğinde, hayatında çok şey değiştirmek zorunda kaldı. En çok endişelendiği şey yürüyüşünü değiştirmek zorunda kalmasıydı. "Totlostanov'la evliyken, odanın uzak köşesinden kapıya kadar olan alanı yarım günde yürüdüm, beni yaşlı bir Nogay’e verdiklerinde, köylü iğdiş bana ayak uyduramadı" diye yakındı.
 
Hikayemin teselli edici kısmına geçiyorum. Sevgili Erkekler! Seçtiğiniz kişiler yukarıda listelenen kriterlere umuyorsa (ya da hepsine uymuyorsa) umutsuzluğa kapılmayın!
 
Çünkü bu ince estetik sistemi inşa eden halk, fizyolojik parametreler ile duygular arasında nedensel bir ilişkinin her zaman izlenemeyeceği gerçeğine dikkat çekmiştir. "ЗэгуакIуэр дахэщ" , "псэм ф1эIэфIыр нэм фIэдахэщ". "Ruhun kime yatkın (eğilimli) ise o güzeldir". Bu sözler bu şekilde tercüme edilebilir.
 
Çerkesler yukarıdakilerine bunu da ekledi. "Güzel karakteriyle güzeldir", "Дахэр зыгъэдахэр и щэнщ". Ayrıca estetik kategorinin fonksiyonel bir yük taşımadığına da dikkat çekildi.
 
Halkın güzelliğin geçici bir fenomen olduğu gerçeğini dile getirdiği bir atasözü de ilgi çekicidir: "Güzel bir eş bir haftalık bir eştir, iyi bir eş ise bir ömür boyu bir eştir". "Фыз дахэ 
тхьэмахуэ фызщи, фызыфI ныбжьырей фызщ".
 
Son olarak. Varolduğu günden bu yana çevrsindeki gerçekliği kendiliğinden materyalist bir şekilde öğrenmiş olan bu halk, "Adıge xabze"nin (адыгэ хабзэ) ahaki ve etik kodlarıyla kendi dünya açıklamalarını inşa ettiler, sosyal yaşamın kendi kendini organize etme ve kendini düzenlemenin benzersiz yollarını geliştirdiler. Bu kendi kendine yeterliliğiydi. 
 
Çerkeslerin hiçbir zaman ne tutarlı Hıristiyanlar ne de fanatik Müslümanlar olmamalarının sebebi burada aranmalıdır.
 
Sadece kendi dünya görüşü ve tutumuyla dolu bir halk şöyle diyebilir: "Dinler gelir geçer ama sen sonsuza kadar halkınla kalırsın..." "Диныр ихьэ-икIщи, укъызыхуэнэжынур уи лъэпкъщ". Ya da beni daha da çok etkileyen: "Büyük bir kalp, büyük bir Tanrı'yı kabul etmez". "Гушхуэ Тхьэшхуэ и жагъуэщ".
 
Bu sözlerden sonra, bir kadını ilahlaştırma çabasıyla, onu Tanrı ile aynı seviyeye koyan, onları eşitleyen ve şu ifadeyi söyleyenlerin bu insanlar olması şaşırtıcı değildir: "Тхьэм и гущIэгъумрэ бзылъхугъэм и нэфIымрэ сыхыумыгъадэ! " "Evet, Tanrı'nın rahmeti ile bir kadının lütfu arasında bir tercih yapmak zorunda kalmayacağım!"
 
Tsıpıne Aslan.
 
Çeviri: Beşto Yılmaz Beştepe
 
Cherkessia.net, 31 Aralık 2022

Bu haber toplam 3245 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net