Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KAFFED Başkanı Candemir ve beraberindeki heyet CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'i ziyaret etti
10 Şubat 2010 Çarşamba Saat 03:19
Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Başkanı Cihan Candemir ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini kabul eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, 23 Mayıs'ta Kefken'de düzenlenecek Büyük Çerkes Sürgünü'nü anma etkinliklerine katılmaktan memnuniyet duyacağını belirterek, "Kırmızı karanfilleri Karadeniz'e birlikte bırakalım" dedi. Öymen, Kefken sahilinin temizlenmesi konusunda CHP'li belediyelerden de destek isteyeceğini ifade etti.

KAFFED Yönetim Kurulu üyeleri, siyasi partilere yönelik teşekkür ziyaretleri kapsamında CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'i ziyaret etti. Federasyon Başkanı Cihan Candemir başkanlığındaki heyet, Öymen'e KAFFED'in 4. Olağan Genel Kurulu'na katılımından ötürü teşekkürlerini iletti.

Toplantıda söz alan Candemir, Öymen'i CHP Genel Başkan'ı Deniz Baykal'ı 23 Mayıs 2010 tarihinde Kefken'de düzenlenecek Büyük Çerkes Sürgün'ünü anma etkinliklerine davet etti. Öymen de daveti memnuniyetle kabul edeceğini gelenekselleşen Karadeniz'e kırmızı karanfil bırakma etkinliğini birlikte yapabileceklerini belirtti.

Öymen, Baykal'ın da davetten memnuniyet duyacağını söyledi. Öymen ayrıca Kefken sahilinin temizlenmesi konusunda CHP'ye bağlı belediyelerden destek isteyeceğini de sözlerine ekledi.

'Tayvan ve Kosova'ya uçuluyorsa Abhazya'ya da uçulsun'

Görüşmede Türkiye-Abhazya ilişkilerine de değinen Öymen, Türk Hava Yolları'nın (THY) Abhazya'ya doğrudan sefer yapması gerektiğinin altını çizdi. THY'nin KKTC, Tayvan ve Kosova'ya yaptığı uçuşlara dikkat çeken Öymen, "Buralara uçuş yapılabiliyorsa, Abhazya'ya da mutlaka seferler düzenlenmelidir" dedi. Öymen, bu konuda Gürcistan hükümetini daha ılımlı politika üretmeye çağırdı. CHP olarak bu konuda ortak teknik çalışmalar yürütmeye hazır olduklarını anlatan Öymen, bu konuda muhalefet olarak hükümeti zorlayıcı adımlar atabileceklerini belirtti.

Çerkes toplumunun kültürel zenginliklerine de değinen Öymen, en güzel adetlerden biri olan Xase ve onun örneklerinden olan düğünlerde silah atılmaması kararına vurgu yaptı. Öymen, bu kararı gittiği birçok yerde anlattığını söyledi. 17 Ocak'ta Adana Kafkas Derneği'nin daveti üzerine Adana'ya gideceğini, burada yapacağı konuşmada da Çerkes toplumunun sorunlarına değineceğini dile getiren Öymen, Cihan Candemir'i Halk TV de yapılacak bir programa beraber katılmaya davet ederek toplumsal isteklerimizin ilk ağızdan vurgulanması gerektiğini aktardı.

Oldukça sıcak bir ortamda geçen toplantıda bu tür görüşmelerin daha sık yapılması gerektiği konusunda görüş birliğine varıldı.

Bir sonraki randevu AKP'de

KAFFED Yönetim Kurulu 19 Ocak 2009'da da AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'e KAFFED'in 4. Olağan Genel Kuruluna katılması nedeniyle bir nezaket ziyareti gerçekleştirecek. AKP Genel Merkezi'nde yapılacak toplantıda hükümetin demokratik açılım projesine ilişkin Çerkes toplumunun görüş ve beklentileri dile getirilecek. Federasyon yönetimi bu konudaki görüş ve önerilerini muhalefete ve iktidara raporlar halinde iletecek.

Kaynak: http://www.kafkasfederasyonu.org/haber/federasyon/2010/140109_ooymen.htm

15 Ocak 2010
Cherkessia.netBu haber toplam 935 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net