Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gürcistan Diaspora Bakanı Türkiye Çerkes Diasporası Temsilcileri İle Görüştü
11 Kasım 2011 Cuma Saat 23:53
Gürcistan Diaspora Bakanı Mirza Davitaia, 11 Kasım 2011 tarihinde İstanbul-Ataköy Sheraton otelde Türkiye Çerkes diasporası bazı temsilcileri ile görüştü. Toplantıya Çerkes diasporasından eski Bursa milletvekili Şerif Birinç, Dr.Nusret Baş, Sanayici Abdullah Teber, ÇHİ sözcüsü Habracu Murat Özden ve yaklaşık yirmi kişilik bir grup katıldı.

Toplantıya ayrıca Çerkesya yurtseverlerini temsilen Khuade Adnan, Semih Akgün, Eşref Baş, Kube Nurhan Fidan ve Can Baş katıldılar.

Diaspora bakanı Mirza Davitaia,Gürcistan’ın Anaklia şehrinde yapılması planlanan Çerkes soykırım anıtı hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Davitaia ayrıca, Tifliste açılan Çerkes Kültür Merkezi'nin Çerkeslerin de evi olduğunu belirtti. Soykırım belgelerinin tüm Dünya devletlerine ve parlamentolarına ulaştırılarak Dünya kamuoyunun gündemine alınması gerektiğini ifade etti. Yaklaşık bir buçuk saat süren toplantıda, katılımcıların tamamı bakan nezdinde, Gürcistan’a Çerkes soykırımını tanımasından dolayı memnuniyetlerini ifade ettiler. Ayrıca, Çerkes halkı ve Gürcü halkı arasında gelişen pozitif ilişkilerin bölgesel barışa katkıda bulunacağı da belirtildi.

Toplantıya Gürcistan İstanbul başkonsolosu ve bazı konsolosluk görevlileri de katıldı.

Cherkessia.net- İSTANBUL
 


Bu haber toplam 4973 defa okundu.


D.Nefin

Sayın Atasoy siz Hatko Schamisin son yazısını bir kere daha okuyun bence.
http://www.cherkessia.net/author_article_detail.php?article_id=3420

22 Kasım 2011 Salı Saat 14:13
teoman atasoy

walla ekmeğine yağsürene şirin olanla işim olmadı olmaz da , tanrı böyle istiyor vs vs ya tanrı izine çıkarsa ya yoksa ne yapacaksınız hangi totemden medet umacaksınız ??
siz bildiğinizi yapın ekmeklerinizi uzatın birileri yağ sürmezse görürsünüz .
ama bence ekmek uzatmak yerine dostunuzu düşmanınızı iyi bilin derim bölücülük olaylarına çabuk geliyorsunuz kanımca :)))
emperyaller aynen böyle istiyor işte :))) sizde çanak tutuyorsunuz.

20 Kasım 2011 Pazar Saat 17:58
hapi cevdet yıldız

Ulusların daimi dostları ya da düşmanları değil, çıkarları olur. Bu arada söyleyeyim, tarihte bir Gürcü-Adıge düşmanlığı hiç olmamıştır. Gürcüler, Sovyetler döneminde Adıge bilim kadrolarının yetişmesinde ciddi yardımlarda bulunmuşlardır. Dilci ve sanatçılarımız Tiflis'te eğitim almışlardır.
Çağdaş kültürel kalkınmamızdaki Gürcü katkısı küçümsenemez. Gürcüler kadim yazısı ve Sovyet öncesi yazılı edebiyatı bulunan tek yerli Kafkas halkıdır.
Abhazya, 1931'de Sovyetler tarafından Gürcistan'a bağlanmıştır. Abhazya'nın bağımsızlık statüsünün kaldırılması politik bir olaydır. Sorumluluğu Gürcü ulusuna, Gürcülere değil, Sovyetlere ve onların şefi Stalin'e aittir. Aynı Sovyetler ve Stalin, 1945'te Şapsığ özerkliğine de son verdiler.
Abaz Abhaz diye tutturanlar niye bunu görmezlikten gelirler?
Önemsiz bir olay mı bu?
Abhazya bir 'Çerkes' devleti ise, öyle diyenler var, kapılarını ne diye Adıge-Çerkeslere kapatıyor?
Niye sadece Vıbıhlara açarak Adıgeleri bölmeye çalışıyor?
Niçin Çerkes Soykırımı olayı karşısında duyarsız?
Bunları yok farzetmemiz bizden beklenebilir mi?
Dostluk ve kardeşlik karşılıklıdır. Ama önce kendi evimiz. Adıgeler Abhazlara ellerinden gelen her türlü yardımı yaptılar, ama geçmişte ve günümüzde karşılığını alamadılar. Sürekli Ruslarla birlikte hareket ettiler. Karşılık beklemek artık Adıgelerin hakkı olmalı.
BM üyesi bir devlet olarak Gürcistan,Adıgelere karşı işlenmiş olan bir insanlık suçunu,Çerkes Soykırımını resmen kabul etti; Rusya tarafından yadsınan ve gizlenmeye çalışılan bir insanlık trajedisini uluslararası platforma taşıdı ve teşhir etti.
Önemsiz bir gelişme midir bu?
Bu denli politik bir yardımı bugüne değin kim sağladı bize?
Bunun gerisinde şu ya da bu gibi nedenler, öküz altında buzağılar aranmamalıdır.
Biz bize uzanan bir yardım elini saygıyla karşılarız.Gerisi hikâye...

Saygılarımla.

19 Kasım 2011 Cumartesi Saat 01:55
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net