Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yazarımız Açumıj Hilmi`ye Abhazya yetkililerinin Akusba Feridun hakkında açıklamaları
05 Şubat 2012 Pazar Saat 17:34
Söz konusu durumu açıklağa kavuşturduğunuz için size minnettarız. Feridun Akusba`nın makalesini okumamış ve içeriğinden habersizdik. Repetpriasyon (Geri Dönüş) Komitesi Başkanı bu sorun üzerine onunla temasa geçerek bu tür ifadelerin kesinlikle kabul edilemez olduğunu ona gösterdi.

Saygıdeğer Açumıj Hilmi!

Söz konusu durumu açıklağa kavuşturduğunuz için size minnettarız.

Feridun Akusba`nın makalesini okumamış ve içeriğinden habersizdik. 

Repetpriasyon (Geri Dönüş) Komitesi Başkanı bu sorun üzerine onunla temasa geçerek bu tür ifadelerin kesinlikle kabul edilemez olduğunu ona gösterdi.   

Abhazya yönetimi Çerkes ulusunu bölücü değildir, ve, yüksek mevkilerdeki hiç bir kimse hiç bir zaman  Suriyedekilerden sadece Şapsığlara Abhazya vatandaşlığının sağlanacağını söylememiştir.

Abhazya yöneticeleri, şu an karışıklıkların hüküm sürdüğü bu arap ülkesinde yaşayan Çerkes ulusunun tüm temsilcilerini Abhazya`nın kabul etmeye hazır olduğunu mükerrer defa dile getirmişlerdir.

Saygılarımla, Bganba Madina

_____________________


Saygıdeğer Madina!

Öncelikli olarak, sorunun çözümü üzerine gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkürlerimi kabul ediniz.

Ben, her zaman, Çerkes (adıge) sorunu konusunda Abhaz ulusu temsilcilerinin dostluk ve anlayış çerçevesinde olduklarına emindim. İşte bu yüzden Abhazya devleti temsilcisinin gösterdiği böylesi bir pozisyondan dolayı hayretler içerisine düşmüştüm. Söz konusu, bu şahsın cehaletinin yol açtığı şeylerin, tarafınızca açıklığa kavuşturulması ardından, Adıge (Çerkes) ulusunun kardeşlerinden özür diliyorum.

Saygılarımla, Açumıj Hilmi.

 

______________________

Уважаемый Ачмиз Хильми!

Мы благодарны за то, что вы прояснили ситуацию.

Мы не читали статью Феридуна Акусба и не знали о его содержании. 

Председатель комитета по репатриации связывался с ним по этому вопросу и указал ему, что подобные заявления недопустимы.   

 Руководство Абхазии не делит черкесский народ и высокопоставленные лица никогда не говорили о том, что только шапсугам из Сирии будет предоставляться гражданство Абхазии.

 Представители власти заявляли неоднократно о готовности принять в Абхазии всех представителей черкесского народа, проживающих в этой арабской стране, где сегодня неспокойно.

С уважением, Мадина Бганба


_____________________

 

Уважаемая Мадина!

В первую очередь, примите мою благодарность за вашу готовность разобраться в проблеме. 

Я всегда был уверен в дружественности и понимании черкесских (адыгских) вопросов со стороны представителей абхазского народа. И потому оказался удивлен подобной позицией официального лица Абхазии. После прояснения ситуации тороплюсь еще раз извиниться перед братьями адыгского (черкесского) народа за доставленные неудобства, вызванные неосведомленностью отдельных лиц.

С уважением, Ачмиз Хильми.Bu haber toplam 2874 defa okundu.


yunus sencer

sayın çerkesya yurtseverleri, ben bir abazayım. Çerkeslerle kardeşlik bağlamında fakat her halkın kendi ulusal sorununu önceleyerek yolumuzun daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.
Abhazya yeni ve bağımlı bir cumhuriyet. Özerk siyasi adımlar atması mümkün değil. Bunu anladığınızı düşünüyorum.
Şapsıgya konusu tamamen hatalı bir yaklaşım olmuştur.Abhaz -Fed kafasına göre açıklamalar yapıp Çerkesleri ayırma gibi bir lükse sahip değil tabiki. Abaza halkıda Çerkes halkıda ulusal gerekleri ne ise onu yapmalıdır. Abhazya vatandaşı olan Sayın Hilminin gerekçelerine verilen karşı cevapda tatmin edicidir. Hata yapan tepki alır.
Abzıyarız..

06 Şubat 2012 Pazartesi Saat 21:02
Ş'hafit

Çerkes ulusunu parçalamaya ve etkisizleştirmeye yönelebilecek atraksiyonların Hilmi bey'in gösterdiği şekilde tepki alması gerekiyor demekki. Hilmi bey'in yaptığı lafazanlık değil aktif politikadır. Eğer bu türden bir reaksiyon gösterilmeseydi konuya dair ilk elden açıklama bu kadar hızlı yapılırmıydı? Tek başına bu ulusal tepki bile Çerkes halkının ferdi olarak dahi politika yapabilecek liyakata geldiğinin göstergesidir.
Eline diline sağlık sayın Açumıjın.

06 Şubat 2012 Pazartesi Saat 02:19
hapi cevdet yıldız

Abhazya yönetiminin zor bir durumla karşı karşıya bulunan Suriyeli Çerkeslerin tümünü ayrımsız kabul etmeye hazır olduğun bildirmesi önemli bir gelişme.
Zaten beklenen şey de ancak böyle olabilirdi. En başta kim Abaza, kim Şapsığ, kim Bjeduğ, birçok durumda bunları birbirinden ayırmak ta zor. Birçok yerde karışma ve bütünleşme olmuş durumda.

05 Şubat 2012 Pazar Saat 21:36
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net