Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DBÇ Başkanından KAFFED’E Rest!
16 Ocak 2017 Pazartesi Saat 13:42
Bu sonuç yıllardır kurulmuş olan ilişkilerin kopmasına neden olabilir. Bunun DÇB için bir felaket olmayacağını söylemek gerekir. Çünkü Türkiye’de DÇB içinde çalışmak isteyen başka dernekler de var. DÇB’nin çalıştığı 14 ülkeden biri olan KAFFED’in ayrılması halinde DÇB yıkılacak değil. Ayrıca farklı ülkelerden 6 örgütün DÇB’ye girmek için aday olduklarını belirtmek isterim.

 

 DÇB Başkanı Sohroko Havti: “DÇB yalnızca Rusya’da perspektife sahiptir.”

 

Çerkes dünyası için geçtiğimiz 2016 yılının en önemli olayı, DÇB(Dünya Çerkes Birliği)’de yaşanan bölünme, yani 18 Aralık 2016 tarihinde KAFFED’in DÇB üyeliğini askıya alma kararıdır. Bu karar KAFFED Başkanı Yaşar Aslankaya’nın Rusya’dan sınırdışı edilmesinden sonra gerçekleşti. Birçok Çerkes aktivist, bu kararın DÇB yönetimi ve Rus istihbarat servisleri tarafından anlaşmalı olarak alındığını düşünüyor. DBÇ Başkanı Havti, Yaşar Aslankaya’nın sınır dışı edilmesi olayının arkasında kendilerinin olduğu suçlamasını reddediyor ve bu konuda bilgi eksikliği olduğunu söylüyor. Caucasus Times tarafından DÇB Başkanı ile yapılan röportaj, Yaşar Aslankaya’nın sınır dışı edilmesinin olası sebepleri ve KAFFED’in DÇB’den çıkışı konularına değiniyor. 

Caucasus Times: Sayın Havti, bildiğiniz gibi, kısa süre önce Türkiye’de aktif Çerkes organizasyonlarından KAFFED Başkanı Yaşar Aslankaya Rusya’dan sınır dışı edildi. DÇB’ye göre bu durum neyle alakalı? 

 

Sohroko Havti: Öncelikle, Yaşar Aslankaya sınır dışı edilmedi. Kendisi DÇB kongresine katılmıştır. Açıkça söylemek gerekirse, Rusya’dan çıkışında onu neden gözaltına aldıklarını ve 2020 yılına kadar giriş yasağı konmasının nedenini bizde anlamadık. Sebebini açıklamadılar. Ne olduğunu bizde öğrenmek istedik. Şuanda bizde konuyla ilgili cevap bekliyoruz. Bu karar Türkiye’deki diğer bazı Çerkes ziyaretçileriler içinde alındı. Bizim bilmediğimiz sebeplerden ötürü onları gözaltına aldılar. Bu durumdan diğer Kaffed üyeleri etkilenmedi ancak bu durumu herkes provoke etmeye çalıştı. Belki biraz beklemek gerekir. 

 

Caucasus Times: Kaffed’in DÇB ile çalışmalarını askıya alma kararının bu uyarı ile alakalı olduğunu düşünüyor musunuz? 

 

Sohroko Havti: Yaşar Aslankaya’yı son gelişinde şahsen karşıladım ve uğurladım. Biz her zaman ortak bir dil buluyorduk. Birilerinin bizim iç yanlış anlaşılmalarımızı kullanıp, provoke edip bizi bölmeye çalışması utanç verici. Bize göre, ilişkileri askıya alma kararı soydaşlarımız arasında heyecana neden oldu.  Bu olaydan sonra Kabardey-Balkar, Karaçay-Çerkes, Adığey, Stavropol Kray, Kıyı Boyu Şapsığ, Mezdegu, Suriye, Ürdün ve Türkiye temsilcilerinin katılımıyla Nalçik’te bir toplantı yapıldı. 

 

Toplantı katılımcıları KAFFED’in bu acele kararından duydukları üzüntüyü dile getirdiler ve konuyu görüşmek için toplantıya davet ettiler. Kendi açımızdan biz böyle bir diyaloğa hazırız. Buna ek olarak, hem Rus istihbarat örgütleri hem de Rus devlet başkanı nezdinde Yaşar Aslankaya’nın durumunu hakkında bilgi almak için bir kez daha karar aldık. Bu gibi durumlar için Rusya güvenlik konseyi çok sık toplanıyor, bundan dolayı toplantıyı beklememiz gerektiği bilgisini aldık. Çerkes dünyasında, Rusya’yla ilişkiler konusunda daha radikal yaklaşıma sahip insanlar vardır. Bugün “Çerkes kartı” ve “Çerkes sorunu”nu bahane edip DÇB’yi bölmek isteyen Rusya karşıtları vardır. En başından beri, 25 yıldır DÇB’yi Rusya’ya karşı kullanma denemelerinden vazgeçmediler.  

 

Caucasus Times: KAFFED’in Ocak sonundaki toplantısında DÇB’den tamamen ayrılma kararı çıkarsa, nasıl bir sonuç ortaya çıkar? 

 

Sosroko Havti: Bu sonuç yıllardır kurulmuş olan ilişkilerin kopmasına neden olabilir. Bunun DÇB için bir felaket olmayacağını söylemek gerekir. Çünkü Türkiye’de DÇB içinde çalışmak isteyen başka dernekler de var. DÇB’nin çalıştığı 14 ülkeden biri olan KAFFED’in ayrılması halinde DÇB yıkılacak değil. Ayrıca farklı ülkelerden 6 örgütün DÇB’ye girmek için aday olduklarını belirtmek isterim.  

 

Uluslararası Çerkes hareketinin kurucuları ve Çerkes halkının tüm renkleri bizimle birliktedir. İnternet üzerindeki tüm enformasyonlar yalandır. Adığey ve Karaçay Çerkes Adığe Xaselerinin DÇB’den ayrıldıkları yalandır. Onlar bizimle birlikte çalışmaya devam ediyorlar. KAFFED’in içinde Yaşar Aslankaya’ya yaptıklarından dolayı karşı olan insanlar var. Mesela 2014 Soçi Olimpiyatlarına ilk başta karşı çıktı. Sonra, DÇB oylamasından sonra olimpiyatları destekledi. Ben KAFFED’in içinde kurulan ilişkileri destekleyecek insanlar olduğunu düşünüyorum. 

 

Caucasus Times: Biz hala yaşanan bu olaylardan ötürü DÇB’nin bölünmesinden söz edebilir miyiz? 

 

Sosroko Havti: Tabi ki hayır, bunlar iç problemlerdir. Üçüncü güçlerin arzuları DÇB faaliyetlerini etkilemektir. Ama biz Rusya’da resmi dili Çerkesce olan 3 tane cumhuriyet olduğunu hatırlamak zorundayız. Biz kültürümü, dilimizi ve geleneklerimizi koruma ve geliştirme fırsatına sahibiz. Ne yazık ki diğer ülkelerde Çerkes dili kayboluyor. Yaşar Aslankaya’nın olayı talihsiz bir durumdur ve bunu düzeltmek için elimizden geleni yapıyoruz. Ama gerçekten bu olayı birilerinin speküle etmesini hiç istemezdim.  Yaşarın Aslankaya Rusya’daki bazı toplantılara katılmadı. DÇB’nin içinde bulunan farklı ülke ve bölgelerden temsilcilerin daha aktif olarak çalışması gerekir. 

 

Caucasus Times: DÇB dünya Çerkeslerinin en önemli koordinasyon organıdır. DÇB, kesinlikle ve en önemlisi dünyadaki bir çok Çerkes topluluklarını özellikle diasporayı tarihi anavatanlarıyla birleştirmeyi başardı. Ancak bu başarıya rağmen bir çok Çerkes aktivisti, etnik gruplar için önemli konularda DÇB’yi pasiflikle suçluyor. Bu suçlamalar arasında anavatana dönüş ve Çerkes dili konuları yer alıyor. Bu konu hakkında ne söyleyeceksiniz? 

 

Sosroko Havti: Şüphesiz yönetimin eleştirilmesi gerekiyor. Biz buna saygıyla yaklaşıyoruz ve sonuçlar çıkartıyoruz. Şunu belirtmek gerekir ki DÇB’deki hiçbir karar sadece Sohroko Havti tarafından veya başkan yardımcılarınca alınmıyor. Bütün kararlar kollektif olarak veriliyor. Benim değerlendirmem etik olmaz ama birçok üye son 4 yılda yapılanların 25 yıla göre az olmadığını düşünüyor. Biz şuana kadar çözülemeyen problemleri çözdük. Bu zaman zarfında 3 bin Çerkese anavatana dönmeleri için yardım sağladık. Kabardey-Balkar’da 100 ev satın alınıp, 100 aile yerleştirildi. Onlara sağlık ve eğitim hizmeti sağlanmasına yardımcı olduk. 

 

Üniversitelere 2 kat daha fazla öğrenci kaydettirdik. Geçtiğimiz 4-5 yıl içinde her yıl diasporalı çocuklar için tanıtım ve dili koruma adına geziler organize ettik. Sadece geçen yıl Türkiye, Ürdün ve Suriye’den 120 çocuk geldi. Ayrıca Suriyelilere destek için büyük kampanya düzenledik ve toplanan eşyaları onlara gönderdik. Hatırlayacağınız üzere 2013 yılında Çerkes(Adığe) Günü kabul edildi. En önemlisi dilin korunması. Dil yoksa ulusta yoktur. Bu nedenle biz bu konuda bilimsel temelli çalışmalar hedeflemekte ve gerçekleştirmekteyiz. 

 

Caucasus Times: Rus yetkililer tarafından Suriyeli Çerkeslerin ayrı bir grup olarak sosyal haklarını garanti almaları konusunda DÇB neden başarı sağlayamadı? 

 

Sohroko Havti: Savaşın olduğu bir ülkede nasıl bir ayrı grup hayal ediyorsunuz. Biz Suriye halkını sadece Çerkesler ve Kabardeyler olarak ayıramayız. Suriye, Çerkesleri kabul ettiklerinde ayrım gözetmedi. Bizde Suriye’den sadece Çerkesleri alamayız. Suriye, Çerkesleri kötü günlerinde kabul etti. Bugün imkanı olan herkes Suriyelilerle beraber olmak zorunda. Biz herkese eşit seviyede yardım ediyoruz. 

 

Çerkesler kendileri için özel bir ayrıcalık istemiyorlar. Biz elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Bu arada bilginiz gibi Yeltsin zamanında Çerkeslerin yaşadığı üç cumhuriyet yönetimi dünyadaki tüm Çerkeslere çifte vatandaşlık hakkı tanıdı. Bu yasa 3 yıl yürürlükte kaldı. Bu süre zarfında başvuruda bulunan 537 kişi pasaport aldı. 311 kişi sürenin uzatılmasını talep etti ve süre 5 yıl oldu ve bitti. Sonra Suriye’de savaş başladı. Kimse oradan gelen birinin beraberinde problem getirmeyeceğini garanti edemez. Örneğin Suriye’deki çerkesler arasında muhalif tarafta yer alanlar var. Örneğin Türkiye’nin girdiği çatışmada Çerkeslerinde yer aldığı ortaya çıktı. Bu sebeple kimi davet edeceğimiz hakkında çok dikkatli olmamız gerekiyor.  

 

Caucasus Times: DÇB’nin, Çerkeslerin tarihi anavatanlarına geri dönüşleri için herhangi bir eylem planı var mı? 

 

Sohroko Havti: Tabi ki. Dönüşle ilgilenen özel bir komitemiz mevcut. Bize her başvuru olduğunda biz dikkatle her dilekçeyi inceliyoruz. RF Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, kısa süre önce görüştüğümüzde bana hangi problemlerimiz olduğunu sordu. Geri dönüşle alakalı sorunumuz olduğunu söyledim. Bu problemin çözümü hakkında yardımcı olacağı söyledi. 

 

Caucasus Times: Yurttaşlar yasası neden Çerkesler için geçerli değil? 

 

Sohroko Havti: Bugün bu durum göz önüne alındığında yasaya göre herkes bu fırsata sahip. Ancak her ülkede olduğu gibi belirli aşamalardan geçmek zorunda ve geçiyorlar. 

 

Caucasus Times: DÇB Başkanı olarak kendi misyonunuzu ne olarak görüyorsunuz? 

 

Sohroko Havti: Öncelikli olarak dileğim, zarar vermemek. İkincisi yardıma muhtaç Çerkes halkına maksimum destek sağlamak. Tarihsel kargaşaları hatasızca atlatmak, dili ve ulusal kimliği korumak. Tüm ülkelerdeki Çerkeslerin ilişkilerini güçlendirmek. Birçok ülke ile bağlantı halindeyiz. İsteyen herkesin anayurduna dönmesini arzu ediyoruz. Buna her şekilde katkıda bulunacağız. Eminim ki DÇB sadece Rusya’da perspektife sahip. Ve anavatanda yaşayanlar, Çerkes halkının Rusya’ya karşı manüple edilmesine izin vermeyecekler. 

 

Kaynak: http://www.caucasustimes.com/article.asp?id=21532

    

Çeviri: Ç. Net moderasyon

Cherkessia.net, 16 Ocak 2017

 

Bu haber toplam 4490 defa okundu.


Zekeriya Demir

Bu önemli bir röportaj, okunup anlatılan düşüncelere göre bilgi edinmek önemli.

20 Ocak 2017 Cuma Saat 19:14
Aleceriyeko

Röportaj sosyal medyada çok tartışılıyor. Facebook sayfalarından birinde Kayseri Kafkas Derneği Başkanı Mutlu Akkaya'nın haber paylaşımına ekli yorumu.

''Tehtid,umursamama , eveleme-geveleme , zamana yayma herşey var röportajda ama bana göre en dikkat çeken tarafı ; Suriye'de yaşayan çerkeslerle ilgili söylemleri .
Dçb başkanının suriye'de yaşayan Çerkeslerle ilgili düşünceleri, aslında bütün dünyadaki çerkes diasporası için de geçerli .
Yani diyor ki; engin tarihsel birikimiyle , aynı zamanda veteriner dr. Olan DÇB başkanı; sizler anavatanınızı terk edip gittiğinizde sığındığınız ülkeler size sahip çıktı sizlerde, yemek yediğiniz kaba pislemeyin, ne gerekiyorsa yapın. Ayrıca sizin neüdüğünüz belli değil niye getirelim Rusya'ya.

Ц|ыуххэр гъэшынэн , хэт сыт жиэми зыф|имгъэш|ын , ар-мыр , |уэху игъэк|ихьын псуэри хэтс жиахэм.
Ауэ сэрк|э жиахэм я нэхъ |уэхушхуэр сурийэм ис ди лъэп|къуэгъхэм яхуижиахэрас.
ДАХ'ым и тхьамадэм сурийэм ис Адыгэ'хэм щхьак|э жиахэр пэжым ухуэмэ дунэпсуэм щыпсэу Адыгэхэм тэухуауэ и гупсысэхэрас.
Арас жиэр тхидэм тэухуауэ гъэш|эгъуэну щ|эныгъэ зи|э , икк|и хьэйуан доктор ДАХ'ым и тхьамадэм ; и хэкур зыбгинэу нэмыщ| къарал к|уа псэуми здэк|уа къаралым къыдэщ|у, хэти езауэу хуэфащэр ищ|эн хуэс . Абы нэмыщ|у фэ фыхэт жи урысэм фыкъидгъэхьэну фы зыисыр т|щ|эым.''

19 Ocak 2017 Perşembe Saat 17:49
Cihat Ulus

KAFFED'in DÇB Konusundaki kararını eleştiren DÇB Başkanının en dikkat çekiçi açıklaması bana göre şu iki maddedir !
1-Bu sonuç yıllardır kurulmuş olan ilişkilerin kopmasına neden olabilir.
2-Türkiye’de DÇB içinde çalışmak isteyen başka dernekler de var.
ŞAHSİ FİKRİM !!!
1- Asla ilişkiler kopmaz aksine dahada GÜÇLENECEKTİR !
2-Türkiyede Dçb ile çalışmak isteyen başka Dernekler YOKTUR ! Var isede Çerkes Dernekleri Deyildir.
KAFFED Almış olduğu son kararla 2000 Yılından beri TEHDİT ve ŞANTAJLA Yönetilen Bu kurumun Ayıbına Yeter artık diye son vermiştir.
Acizane ÖNERİM ! Kaffed'in ivedilikle Anavatandaki TÜM STK lar ve Tüm Dünya Çerkeslerinin Katılımıyla bir ÇERKES ÇELIŞTAYINA Öncülük etmesidir ! Ki Anavatan'da Kaffed'in bu çıkışını TAKTİRLE karşılayan ve Kaffed'le çalımak isteyen onlarca STK mız mevcut.

18 Ocak 2017 Çarşamba Saat 22:20
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net