Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Röportaj: Adnan Khuade: Rusya Mahkemelerinin Beraat Kararı Verdiğine Rastlanmıyor!
23 Ocak 2017 Pazartesi Saat 00:03
Hükümlü aktivist Adnan Khuade Çerkes hakları mücadelesi ile ilgili düşüncelerini paylaştı.

 

Röportaj: Larisa Çerkes, 19 Ocak 2017

 

Hükümlü aktivist Adnan Khuade Çerkes hakları mücadelesi ile ilgili düşüncelerini paylaştı.

26 yıldan beri Adıgey’de yaşayan Türkiyeli Çerkes aktivist Adnan Khuade’ye 1 yıl 8 ay özgürlüğünün kıstlanması cezası verildi. Ancak bu cezasını hapiste yatarak çekmeyecek. Zaten mahkeme döneminde cezasının 5 ayını hapiste geçirmişti.

 

Khuade görevli memura 10.000 Ruble (160$) rüşvet verme teşebbüsü suçundan Rusya ceza kanunun 291.2 maddesi uyarınca ceza almış bulunuyor. Khuade’nin doğal olarak kendisini suçsuz gördüğünden dolayı temyize gideceği bildirildi.

 

Aktivist, kendisine karşı açılan bu davanın gerçek sebebinin politik olduğunu belirtiyor. Hatta geçtiğimiz dönemde Türkiye Rusya arasında yaşanmış olan uçak krizi döneminde kendisine güvenlik güçlerince yapılan baskıya rağmen Türk vatandaşlığından ayrılmamasının da bu sebeplerden birisi olabileceğini düşünüyor.

 

Bu resmen FSB tarafından hazırlanmış bir kumpastır!

Yerel STK temsilcilerinden Zaurbiy Çunduşko, Adnan Khuade davasının resmen FSB tarafından hazırlanmış bir Kumpas olduğunu söyledi. Zaurbiy "Bütün süreçte mahkemenin Adnan’a karşı bir önyargı içinde olduğu gözlendi. FSB nin Adnan’ın halı mağazasına yaptığı baskındaki haklı direnişini bir türlü kendilerine yediremediler. Tabi ki bence ona karşı yapılan bu kumpasın bir sebebi de kendisinin Çerkes soykırımı konusunda yapmış olduğu çalışmalardır. Belkide  aslında ana sebebidir. ‘’ dedi.

 

Onun bu sözlerine yine Adnan Khuade’ye yakın olan isimlerden birisi olan Ali Bğane’de katılıyor. Khuade’nin Çerkeslerin problemleri konusunda yoğun çalışmalara katıldığını bunlardan birisi olan tek kişilik pankartlı eylemlere katılarak yönetimin Suriye‘de ki Çerkeslerin acil tahliyesi için çağrıda bulunmasını da hatırlatan Bğane; "Resmi yönetim özellikle burada ki gibi yerel yönetimleri sonuçta FSB kontrolünde tutmaktadır. FSB nin onunla uğraşmasının sebebi de bu yüzden" dedi.

 

Adigey'in yerel gazetecilerinden Aslan Şhazzo ise konuyla ilgili yaptığı yorumunda "Aslında bu dava beraatla sonuçlanmış olsaydı, davayı takip eden ve bu davanın politik motifler taşıdığını düşünen bir çok insan hakları temsilcisinin hezimete uğrayacaktı ve işte o zaman aslında bu davanın basit bir ceza davası olduğu kanıtlanmış olacaktı. Ancak ne yazık ki tüm insan hakları temsilcilerinin tesbitleri doğru çıkarak Rusya Federasyonu’nun bir hukuk devleti olmadığı kanıtlandı. Diğer taraftan yine FSB nin  bizim yerleşim yerlerindeki yönetimleri tamamıyla kontrolü altında tuttuğu kanıtlanmış oldu" dedi.

 

Khuade : Rusya mahkemelerinin beraat kararı verdiğine rastlanılmıyor

 

Kafkas Realleri gazetesi muhabiri Adnan Khuade’nin kendisiyle de sohbet etme imkanı buldu.

 

Kafkas R: Mahkemenin hakkınızda verdiği bu karar sonrası kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

 

Adnan Khuade: Bu karar sonrası kızgınım tabi ki ancak ülkede açılan davalardan %1 inin bile beraatla bitmediği istatistiğini bildikten sonra ne söyleyebiliriz ki.

Tüm davaların sonuçta iki tarafı vardır. Her zaman nedense dava edenler kazanıyor. Kendi yaşamış olduğum bu davayla ilgili süreç için söyleyecek olursam, bu dava kesinlikle FSB nin fabrikasyonuyla üretilmiş bir kumpasdır. Ki bu davada ne savcılık, ne savunma nede hakimler hiç birisi davanın sonucunu değiştiremezlerdi. Onların tek görevi vardı, o da kendilerinden istenileni yapmaktı.

 

Kavkaz R: Güvenlik güçlerinin bu yaptıklarının sebebi nedir sizce?

Adnan Khuade: Ülkede adaletin olmadığı hukuk devleti olmadığı gerçeğidir. Bana bu yapılanların kaynağının Maykop’da ki yerel güvenlik güçlerinin olmadığını, bunun federal yönetimin bir kararı olduğunu düşünüyorum. Yerel güvenlik sadece kendisine verilen emirleri yerine getirmektedir.

 

Kafkas R:Yani size göre mesele politik diyorsunuz öylemi?

Adnan Khuade: Tabi ki öyle. Bu olay bugün başlamadı ki, bundan 3 yıl önce beni ve benim gibi bir çok aktivisti Rostov’dan gelen güvenlik güçleri gözaltına alarak Krasnodar’a götürdüler ve orada sorguya çektiler. Evimde işyerimde aramalar yapıldı. Sebep olarak da güya bizim yurt dışındaki islamcı terörist organizasyonlarla ilişkimiz olabileceği sebebi uyduruldu.

 

Kafkas R:Bundan sonra hakkınızı nasıl arayacaksınız?

Adnan Khuade: Kısa süre içinde hemen bir üst mahkemeye müracat ederek temyiz hakkımızı kullanacağız. Ben bir şey değişeceğini sanmıyorum ama sonuçta buda bir prosedür. Tüm davalarda hiç bir işe yaramasa da bu mantıksız prosüdürün de uygulandığını görmekteyiz. Bizim içinde bir şey değişmeyecek, ama sonuçta bizde bu prosüdürü yerine getireceğiz işte.

 

Kafkas R: Adnan tüm bu süreçte arkanızda halkın, arkadaşlarınızın, sizin gibi aktivistlerin desteğini hissedebiliyor musunuz?

Adnan Khuade: Evet, gerek anavatandan gerekse diasporadan birçok kişinin desteğini, hatta çoğunun açıkça bu desteklerini dile getiremeseler bile kalben benimle beraber olduklarını hissediyorum.

 

Kafkas R: Sizin bu yaşadıklarınıza bakacak olursak ne diyorsunuz? Çerkes halkının bundan ve bunun gibi olanlardan ders alarak kendi sorunları için daha organize olması gerektiği ve haklarını daha organize bir şekilde açıkça savunması gerektiğini anlamış olması gerekmiyor mu?

Adnan Khuade: Bize bunlar dünde yapıldı, bugünde ve yarında yapılmaya devam edecek. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar bizde doğru bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz. Çerkes halkı dediğiniz gibi belki bu bana yapılanlar için değilse bile sonuçta bir çok baskılara maruz kalmaktadır. Bu sorunlarla başa çıkmak için ise Çerkes aktivistler tabi ki bir an önce organize olmak durumundadırlar. Bugün Çerkes aktivistlere bakacak olursak, tam tersine darmadağın bir halde başka başka işlerle uğraşmaktadır.

 

Kafkas R: Çerkes halkının problemleriyle uğraşma çalışmaları devam edecek mi?

Adnan Khuade: Tabi ki devam edecek. Adnan Khuade’yi yok etseler bile, bu dava bitmeyecek ve çalışmalar devam edecektir. Bugün birçok kişinin meçhule karışıp ortadan yok edildiğini de görmekteyiz. Bizim atalarımızın ne tür uygulamalara maruz bırakıldıklarını neler çektiklerini düşünecek olursak bizim bu yaşadıklarımızın onların yanında hiçbir değeri yoktur bile. 

Onlar bizlere bunu geçmişte de yaptılar, bu günde yapmaya devam edecekler, bizlerse ne yaparlarsa yapsınlar yolumuzda yürümeye devam edeceğiz.

 

Önceki haber linki için tıklayınız: http://www.cherkessia.net/news_detail.php?id=7096

 Adnan Khuade'yi takip eden trafik polislerinin kumpas görüntüleri videosu için tıklayınız: https://www.facebook.com/adnan.khuade/posts/10154846382222357?pnref=story

 

Çeviri   Кушу Ф.

Cherkessia.net, 23 Ocak 2017

***

Аднан Хуаде: в России нет оправдательных приговоров

января 19, 2017, Лариса Черкес

 

Осужденный активист поделился советами по борьбе за права черкесского народа

Черкесскому активисту из Турции Аднану Хуаде, проживающему в Адыгее уже более 26 лет, вынесли приговор в виде ограничения свободы сроком на 1 год и 8 месяцев. Он не в тюрьме, но выезжать из Майкопа ему запрещено. Из назначенного срока под стражей он уже провел порядка пяти месяцев.

 

Хуаде осудили по статье 291.2 УК РФ. Он обвиняется в даче взятки сотрудникам ГИБДД в размере 10 тысяч рублей. Защита намерена обжаловать приговор, так как Хуаде считает себя не виновным. По мнению правозащитников и соратников Хуаде, дело политизированное. Общественники также видят причину преследования Хуаде в том, что он отказался сложить с себя турецкое гражданство во время осложнения российско-турецких отношений в связи с событиями со сбитым Турецкой стороной российским самолетом.

 

"Это - чисто подстава ФСБ"

 

"По Аднану могу сказать, что это - чисто подстава ФСБ совместно с МВД, - считает местный общественник Заурбия Чундышко. - Весь процесс проходил с явно выроженной предвзятостью к Аднану. Ему не могли простить того, что он втянул в судебные тяжбы сотрудников ФСБ, еще когда его прессовали по его магазину ковров. И решение первой судебной инстанции было изменено не в их пользу. Ну и еще, конечно, нельзя отметать его активную позицию по признанию геноцида адыгов. Думаю, это - даже основная причина".

 

А по словам ближайшего соратника Хуаде, Али Бганэ, это связано с его активной позицией по проблемам черкесского народа. "Свою гражданскую позицию Хуаде высказывал и одиночным пикетом на главной площади города Майкопа в сентябре 2015 года с призывом к властям федерального центра и республики организовать срочную эвакуацию из Сирии соотечественников-черкесов", - напоминает он.

 

"ФСБ контролирует и власть (в особенности местную), и МВД, и СК, и прокуратуру, и суд".

Журналист из Адыгеи Аслан Шаззо отмечает, что "оправдательный приговор был бы ударом по правозащитникам". То есть те, кто кричал, что это дело политизированное, ошиблись бы, ведь, как оказалось бы, дело на самом деле-то - уголовное. Мол, суд разобрался и вынес справедливое решение. "Однако подобный исход не случился и обвинительный приговор еще раз доказал, что РФ – не правовое государство, - отметил собеседник "Кавказ.Реалии", добавив что ФСБ "контролирует и власть (в особенности местную), и МВД, и СК, и прокуратуру, и суд".

 

Хуаде: в России нет оправдательных приговоров

 

Корреспондент "Кавказ.Реалии" побеседовала с самим Аднаном Хуаде.

 

- Как Вы себя чувствуете после оглашения приговора?

 

- Сказать, что я разозлившийся? Да. Но что им сказать? В стране нет оправдательных приговоров. Даже 1%. Адыгея тоже, если не отстает от такой цифры, то не впереди. Во время судебных процессов, как известно, участвуют две стороны. Но у обвинителей почему-то всегда больше прав, у них все больше получается, с ними чаще соглашаются судьи. Относительно моего дела скажу, что все было сфабриковано и проведено сотрудниками ФСБ. И судья, и прокурор, и следователь ничего не смогли бы сделать. Они должны были выполнять задачу, которую перед ними поставили.

 

- Как думаете, в чем реальная причина действий сотрудников правоохранительных органов?

 

- Из-за того, что в стране нет ни справедливости, ни правды. Из-за того, что уже нет в стране суда как такового. Как говорится, "рыба начинает гнить с головы". Поэтому за меня взялись не местные из Майкопа, а все исходит из федеральной столицы. То, что те скажут, эти выполняют. Если решение пришло оттуда, местные ничего не смогут сделать в деле.

 

- Значит, Вы считаете дело политизированным?

 

"Как говорится, "рыба начинает гнить с головы". Поэтому за меня взялись не местные из Майкопа, а все исходит из федеральной столицы".

- Конечно, да. Это началось не сегодня. Примерно 3 года назад сотрудники правоохранительных органов Ростова задерживали меня и нескольких активистов и возили в Краснодар. Затем обыскивали мой магазин, мой дом. Причиной такого обыска сотрудники органов называли то, что мы якобы можем иметь связь с международными исламистскими террористическими организациями. Вот что-то такое ими же придуманное.

 

- Что Вы в дальнейшем намерены делать для защиты своих прав?.

 

- В скором времени мы планируем обратиться в Верховный Суд Адыгеи. От этого мы тоже ничего положительного не ожидаем, но все же эту процедуру мы проведем. Также подадим кассационную жалобу. Я не надеюсь, что мы добьемся правды. Но в этой стране заниматься вот такой нелепицей рассчитано просто на потерю времени .

 

- Аднан, Вы чувствуете поддержку представителей народа, активистов, просто людей?

 

- Да, я чувствую. И на родине, и в диаспоре. Я чувствую, что многие со мной. Большинство из них, даже если и не открыто оказывают поддержку, но они со мной в душе.

 

- Как думаете, на вашем примере, не пора ли черкесскому народу, вдохновившись вашим примером, высказывать свою гражданскую позицию организованно, открыто?

 

"Много чего с нами делают, делали и будут делать. Но несмотря на все это, мы будем продолжать бороться за права нашего народа".

- Это не связано с тем, что произошло со мной. Я не могу говорить, что ради меня так надо делать. Они должны заниматься другими проблемами народа. На весь народ сейчас оказывается давление. Нет возможности продвигать решение национальных проблем. Нет организованности и среди черкесских активистов. Каждый занимается делом отдельно.

 

- Намерены ли продолжать заниматься вопросами по проблемам черкесского народа?

 

- Ну конечно, черкесское дело, даже если из него выпадет Аднан Хуаде, не может остановиться. Вот так по одному, из этого процесса выталкивают и даже пропадают без вести активисты. Если сравнивать с тем, что сделали с нашими предками, то то, что со мной случилось, - можно считать, совсем ничего. Много чего с нами делают, делали и будут делать. Но несмотря на все это, мы будем продолжать бороться за права нашего народа.

 

Bu haber toplam 2078 defa okundu.


CANDEMİR (KAYSERİ)

Geçen aylarda çıkan Dr. Besleney'in kitabında ç.y için //doğru zamanda ortaya çıkmış mükemmel bir katalizör// söz ediliyordu. Bence çok işe yaradılar Vahit abi. Ç.Y den önce çerkes bayrağı diye bir şey yoktu. Bu arkadaşlar dağı taşı çerkes bayrağına doyurdular. Rus Çerkes savaşı öncesi sınırları gösteren tarihi Çerkesya haritasını bastırıp dünyada ki Çerkes diasporasında ve Türkiye'de dağıttılar. Bende 4 Çerkes bayrağı 10 tanede tarihi Çerkesya haritası var mesela. Çerkes ulusal meselesini tartıştırdılar. Gürcistanda ki soykırım anıtının açılmasında büyük destekleri vardı o dönem. (yine bildiğim kadarıyla 2012 senesinde İstanbul ve Ankara'da Çerkes soykırımı belgelerininde içinde olduğu soykırım sergileri açmışlardı) Çerkes Soykırımı için 6-7 ülkenin parlamentosuna başvuruyu bu arkadaşlar yaptılar. Bazı hataları tartışılabilir mesela fazla keskin çıktılar ilk kamuoyuna. Belki tartışmacı değilde, ikna edici argümanları öne çıkarsalardı daha uygun olurdu.
Benim bildiklerim bunlar.

26 Ocak 2017 Perşembe Saat 12:35
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net