Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Kırım Tatar Kongresi Toplantısından Önemli Kararlar
29 Ocak 2017 Pazar Saat 22:26
Dünya Kırım Tatar Kongresi 7. Yönetim Kurulu toplantısı, Kiev'de gerçekleşti. Toplantıya Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Yönetim Kurulu üyeleri, Türkiye, Polonya, Letonya, Kırgızistan, Romanya Kırım Tatar diasporası temsilcileri ve DKTK'ye bağlı Gençlik Komitesi aktivistleri katıldı.

 

KİEV (QHA) - 28 Ocak 2017

Dünya Kırım Tatar Kongresi 7. Yönetim Kurulu toplantısı, Kiev'de gerçekleşti. Toplantıya Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Yönetim Kurulu üyeleri, Türkiye, Polonya, Letonya, Kırgızistan, Romanya Kırım Tatar diasporası temsilcileri ve DKTK'ye bağlı Gençlik Komitesi aktivistleri katıldı. 

İşgalci Rusya'nın Kırım'daki insanlık ve hukuk dışı uygulamalarına dair bir bildiri de yayımlayan yönetim kurulu, ayrıca 6 önemli karar aldı. Diasporanın daha etkin şekilde faaliyet yürütebilmesi için kamu diplomasisine ağırlık verilen kararlar, bir sonraki toplantıya dek Kırım Tatar diasporası için bir rehber vazifesi üstlenecek.

 

Buna göre, 28 Ocak 2017 tarihli 7. Yönetim Kurulu Toplantısı sonucunda;

1. Kırım ve Kırım Tatar halkı hakkında Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni seçilen yönetimine hitaben yazılan mektup taslağının kabulüne, taslak üzerinde değişikliklerin Genel Sekreterliğe bildirilmesine, tekliflerin değerlendirilmesini müteakip mektubun Genel Sekreterlikçe gönderilmesine,

 

2. Kırım Tatar Kamu Diplomasisi Strateji Belgesi doğrultusunda hareket haritası ve iş planı yapmak üzere Eskender Bariyev, Gayana Yüksel, Emine Cabbarova ve Namık Kemal Bayar’ın görevlendirilmesine,

 

3. Kongre Anatüzüğünde, Genel Kurulca verilen yetki çerçevesinde tüzüğün Ukrayna kanunlarına uyarlanması konusunda yapılan redaksiyon çalışmalarının kabulüne, redaksiyon çalışması sonrası hazırlanan metnin yalnızca teknik esasları kapsadığı görüldüğünden redakte edilmiş hali ile Kongrenin kayıt işlemlerinin tamamlanmasına,

 

4. Geçtiğimiz hafta Kırım’da tutuklanan/gözaltına alınan Av. Emil Kurbedinov, Av. Nikolai Polozov ve Seyran Saliyev hakkında hazırlanan bildirinin kabulü ve kamuoyuna duyurulmasına,

 

5. Kırım Tatarlarının Litvanya’ya yerleşmesinin 620. Yılı nedeni ile Litvanya’da uluslararası faaliyetler yürütülmesine, bu hususta Yönetim Kurulu üyemiz Adas Yakubauskas, Esma Adjieva ve Gülnara Bekirova tarafından çalışmaların yürütülmesine; “Litvanya’nın 100. Yılı Heykeli”ne 1000 Euro destek verilmesine,

 

6. I. Kırım Tatar Millî Kurultayı’nın 100. Kuruluş Yıldönümü Anma Faaliyetleri konusunda Millî Çalışma Grubu kurularak faaliyetlerin yürütülmesine, karar verildi. 

 

Kaynak: QHA

Cherkessia.net, 29 Ocak 2017

 

 


Bu haber toplam 2213 defa okundu.


Yurdakul Recep

ÇERKESLERİN TATARLARDAN ÖĞRENECEĞİ ÇOK ŞEY VAR,

"Diaspora Kimliği nedir?

Diaspora Kimliği, Ukrayna dışında yaşayan ve Ukrayna'nın yerli halklarının mensuplarına verilen bir kimlik kartıdır. Alabilmek içinbaşvuracak kişinin kökenlerinin Ukrayna topraklarına dayandığını ve Ukrayna'nın yerli halkına mensup olduğunu ispatlaması gerekiyor. Kırım kökenini ispatlamak için resmi belgeler ve nüfus kayıtları gerekiyor. Dedelerinin Kırım'dan geldiğini ispatlayabilen Kırım Tatarları bu belge için başvuru yapabilir.
Ayrıca, kişinin Kırım Tatarı olduğunu bildiren üç şahitli bir dilekçe de başvuru için kullanılabilir. Üç şahidin yanısıra Ukrayna tarafından tanınmış bir diaspora STK'sının da referansı gerekiyor. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'nın inceleyip olumlu görüş vermesi halinde Ulusal Komisyona talep gönderiliyor. Belge, Ulusal Komisyonun kararı ile veriliyor.
Bu belgenin Kırım Tatarları için en büyük getirisi Kırım Tatarlarının, bir kere daha hukuki olarak Ukraynanın yerli halkı olarak tanınmış olmasıdır. Kırım Tatarlarının Ukrayna'daki hukuki kazanımları adına hayli önem taşıyan bu gelişme, ayrıca Kırım'ın Ukrayna'nın bir parçası olduğunu da bir kere daha ilan etmesi açısından bir ehemmiyet daha taşıyor.

Türkiye'de yaşayan Kırım Tatarlarının bu statü kapsamına kabul edilmeleri Türkiye ve Ukrayna ilişkileri adına içinde büyük bir adım olarak nitelendirilirken, bu ilişki içerisinde Kırım Tatarlarının aldığı rol açısından ayrıca önem arz ediyor."

http://qha.com.ua/tr/toplum/kirim-tatar-diasporasi-adina-tarihi-gelisme/152520/

05 Şubat 2017 Pazar Saat 22:27
SEMİH AKGÜN

Tüm mazlum halklar, zalimlere karşı, sivil, demokratik mücadelelerini el ve iş birliği ile sürdürmeli.
Şu veya bu olmak değil aslolan, önce insan olmak önemli olan.
Allah bizlere zalimlerin layık gördüklerini yakıştırmasın.

31 Ocak 2017 Salı Saat 12:23
Şogen Y. Baturalp

Rusya yakınlaşmasından sonra Türkiye Kırım tatarlarının lafını etmiyor artık. Tatara kartını kenara koydular.

30 Ocak 2017 Pazartesi Saat 12:13
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net