Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rus Muhalif Navalnıy'a Şartlı Hapis Cezası
09 Şubat 2017 Perşembe Saat 14:02
Rusya'da muhalif politikacı Aleksey Navalnıy'a, "zimmetine para geçirmek" suçlamasıyla yargılandığı davada 5 yıl şartlı hapis cezası verildi.

 

Rusya'da muhalif politikacı Aleksey Navalnıy'a, "zimmetine para geçirmek" suçlamasıyla yargılandığı davada 5 yıl şartlı hapis cezası verildi. 

Aleksey Navalnıy

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtı gösterilerin kilit ismi olarak nitelendirilen muhalif aktivist, blog yazarı ve avukat Navalnıy ve iş adamı Pyotr Ofitser'in, Kirovles isimli şirketten zimmetine para geçirmek suçlamasıyla yargılandığı davaya Kirov şehrinde devam edildi.

 

Mahkeme heyeti, muhalif Navalnıy'ı suçlu bularak 5 yıl şartlı hapis ve 500 bin ruble para cezasına çarptırdı. Ofitser'e ise 4 yıl şartlı hapis ve 500 bin ruble para cezası verildi. 

 

Navalnıy'ın 5 yıllık hapis cezasının, aynı davadan daha önce geçen 3 yıllık süre göz önüne alınarak 1,5 yıl sonra sona ereceği belirtildi.

 

Navalnıy cephesi karara itiraz edecek 

Aleksey Navalnıy, kararın açıklanmasının ardından duruşma salonunda yaptığı açıklamada, kendisine verilen cezanın 2018 başkanlık seçimlerine katılmamaları için Kremlin tarafından aldırılmış politik bir karar olduğunu söyledi.

 

Karara itiraz edeceklerini belirten Navalnıy, "Bu kararı tanımıyoruz ve iptal edilecektir. Anayasaya göre seçimlere katılabilirim." dedi. 

 

Navalnıy, daha önce seçimlerde aday olacağını, "2018'de düzenlenecek başkanlık seçimlerine katılma kararı aldım. Zafer için mücadele edeceğim. Herkesin sustuğu ancak uzun zamandır konuşulması gereken şeyleri dillendireceğim." ifadeleriyle açıklamıştı. 

 

Kirovles davası

Kirovles davası ilk olarak 2013 yılında görülmüş ve Navalnıy'a 5 yıl hapis cezası verilmişti. 2016 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Rus muhalif Navalnıy davasında Rusya'yı mahkum etmişti. Mahkeme, Navalnıy'ın şikayetçi olduğu konularda Rusya yönetimi tarafından Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) birçok maddesinin ihlal edildiğine karar vermişti. 

 

Navalnıy, bunun üzerine Rusya Yüksek Mahkemesi'ne başvurmuş ve davanın yeniden görülmesine karar verilmişti.

 

Kaynak: www.criturk.com 

Cherkessia.net, 9 Şubat 2017

 


Bu haber toplam 2299 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net