Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Röportaj-Haber: KHK ile Çalıştığı Üniversiteden İhraç Edilen Ghut Erdoğan Boz
10 Şubat 2017 Cuma Saat 11:35
Son KHK kapsamında kamu görevinden çıkarılarak üniversitelerden ihraç edilen 330 akademisyen arasında Ankara Çerkes Derneği eski yöneticilerinden Ghut Erdoğan Boz’da var.

 

Son KHK kapsamında kamu görevinden çıkarılarak üniversitelerden ihraç edilen 330 akademisyen arasında Ankara Çerkes Derneği eski yöneticilerinden Ghut Erdoğan Boz’da var. İhraçlar öncesinde, Ankara Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'n da İngilizce okutmanı olarak görev yapan Ghut Erdoğan Boz’a yönelttik sorularımızı.

Ghut Erdoğan Boz

 

N.F. Kube: 2.5 sene önce Karaçay-Çerkessk’de ki etnografi konulu sempozyuma davetli olarak çağrıldığın halde giriş yasağı konularak havaalanından deport edilmiştin. Birkaç gün önce de, KHK kapsamında çalıştıkları üniversitelerle ilişiği kesilen akademisyenlerden biri oldun.  

İki ülkede de ‘’istenmeyen adam’’ olmanın sebebi nedir? 

 

Ghut Erdoğan Boz: Bu aslında tekil bir durum değil. Her iki ülkede de istenmeyen insanlar var, ben de onlardan sadece birisiyim. Benim durumumu bizim açımızdan sıradışı yapan şey aynı anda her iki ülkede de istenmiyor olmak.  Bunun nedeni zorbalar ve mazlumlar arasındaki evrensel mücadele olsa gerek. Benim doğru ve uğruna mücadele edilmesi gereken şeyler olduğunu düşündüğüm şeyler bu iki ülkenin yerleşik düzenine ters. Dolayısıyla Rusya’da Çerkesler üzerinde yıkıcı bir devlet baskısı olduğunu söylemek ve hak talebinde bulunmak ile Türkiye’de barış ve adalet talebinde bulunmak ve bunun birincil muhatabının da devlet olduğunu söylemek aynı sonucu doğurmuş gibi görünüyor.  

 

N.F.Kube: Bildiğim kadarıyla “Bu suça ortak olmayacağız” adlı ''Barış için Akademisyenler Bildirisi''nde imzan vardı. Çalıştığın Ankara Üniversitesi’inden son olarak ilişiği kesilenler dışında hali hazırda imzacı olup işine son verilmeyen var mı? Bu konuda değerlendirmen nedir? 

 

Ghut Erdoğan Boz: Bizim üniversitemizde son KHK ile birlikte kalmadı. Bütün Barış İmzacıları atıldı. Bu konuda Ankara Üniversitesi bütün diğer üniversitelere “öncülük” etti. Tabiri caizse çıtayı yükseltti. Şu anda en gözde rektör Ankara Üniversitesi rektörü olsa gerek. Bundan sonra neler olabileceğiyle ilgili düşüncelerim var ama çok karamsar görünmemek için bunları ifade etmeyeceğim. Sadece şunu söyleyebilirim, bu ihraçlara ne kadar güçlü bir karşı koyuş olursa, bundan sonra olacak olumsuzlukları o ölçüde engelleyebiliriz. 

 

N.F.Kube: Bu süreçte ‘’kamu görevinden atılmış’’ bir akademisyen olarak hukuki anlamda yapabileceklerin var mı? Veya mensubu olduğun meslek örgütünün, sen ve işsiz kalan diğerleriyle ilgili yol haritası var mı?  

 

Ghut Erdoğan Boz: Hukuki anlamda yapılabilecekler şu an için çok kısıtlı. KHK kararı olduğu için normal hukuksal prosedürler yürütülemiyor. Yani tam bir hukuksuzluk durumu. Kısa bir süre önce Avrupa Birliği’ne biraz şirin görünme çabası içinde hükümet tarafından oluşturulan “komisyonlara” başvuru yapılabiliyor. Bildiğim kadarıyla idari mahkemeye de gidiliyor ama sonuç beklenmiyor. Sonrasında Anayasa Mahkemesi, AİHM gibi şeyler ama bu süreç uzun bir zamana yayılacak. Bu süreçte üyesi olduğum Eğitim-Sen bize hukuksal destek sağlayacak. Bu bireysel değil kolektif bir mücadele şeklinde yürütülecek.  

 

N.F.Kube: 2 dönem önce KAFFED başkan adayı olarak Çerkes veya Kafkas dertlerinin çözümüne aday olduğunu biliyorum. Türkiye’nin son dönemlerdeki siyasi- sosyal gündemleriyle ilgili halihazırda ki Çerkes ve Kafkas STK larının, enformel gruplarının ve aktivistlerinin pozisyonlarını nasıl görüyorsun? 

 

Ghut Erdoğan Boz: Çerkes kurum ve organizasyonlarının zor zamanlarda derin bir sessizliğe gömülmesi yeni bir durum değil. Bunun normal ama yanlış olduğunu düşünüyorum. Bizler varlığımızı derneklere, gruplara vs borçlu değiliz. Aksine bizler olduğumuz için bunlar var. Dolayısıyla doğru olanı, bütün bu kurum/organizasyonların ülkede yaşayan herkes gibi Çerkesleri de etkileyen gelişmelere karşı daha duyarlı olmaktır. Bildiğim kadarıyla Kafkasya Forumu’nun konuyla ilgili bir açıklaması oldu ve bence olması gereken, doğru bir hareketti. Kafkasya Forumu’nun şimdiye kadar ki söylem ve eylemlerine bakarak bunun kendilerinden beklenen şey olduğunu söyleyebilirim. Keşke toplumda da güçlü bir karşılığı olsaydı. 

 

N.F.Kube: Son KHK ile işine son verildikten sonra hızla medyaya keskin açıklamalarda bulundun. Kaberdeyler sosyolojik anlamda temkinlilikleri ile bilinir. Yakın çevrenden acele etmemen konusunda uyarı aldın mı?  

 

Ghut Erdoğan Boz: Soru bana çok doğru bir soru gibi gelmedi. Zira, açıklamanın keskin olduğu düşüncesinde değilim. Anlık olarak gelişen bir telefon bağlantısıyla oldu ve durumu dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Haksızlığa maruz kalan herkesin yapması gereken tepki göstermektir. Ben de tepkimi dile getirdim. Kaberdeylerle ilgili kısım ise tam olarak sterotipik bir önyargı.  

 

N.F.Kube: Açıklamalarında sürecin götürdüğü yere kadar gitmekte bir beis görmediğini söylüyorsun, korkmuyor musun?  

 

Ghut Erdoğan Boz: İşimi ve kazanılmış haklarımı geri almak için nereye kadar gitmem gerekiyorsa oraya kadar gideceğim. Mesele sadece iş meselesi de değil. Bizler düşünce özgürlüğümüzü kullandığımız için işimizi kaybettik. Bunu da çok cesur insanlar olduğumuz için değil kendimizi sorumlu hissettiğimiz, vicdanımızı çıkarlarımızın önüne koyduğumuz için yaptık. Asıl korkulması gereken şey de sessizlik.

 

Tıklayınız: 

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/672776/KHK_ile_ihrac_edilen_Boz__Zulmu_yapanlarin_bile_yasayamayacagi_bir_ulkeye_dogru_gidiyoruz.html

 

 

Cherkessia.net, 10 Şubat 2017

 


Bu haber toplam 4833 defa okundu.


Caner K'uek'ue

Daha başkanlık safsatası gelmeden faşizm kendini iyiden iyiye göstermeye başladı.

13 Şubat 2017 Pazartesi Saat 08:57
Şogen Y.Baturalp

Sorularda cevaplarda ustaca.
Boş laf kalabalığindan yakamızı kurtarıp gelişiyormuyuz ne?

13 Şubat 2017 Pazartesi Saat 01:37
Ayşe Yazici

Özgürlükler kolay kazanılmiyor.
Mücadele ruhunu yitirmiş bir halk varlığının önemli bir kısmını çöplüğe bırakmış demektir.
Onun için bunu duyunca üzülmedim.
Bilakis sevindim dersem de hasetligime vermeyin lütfen.

11 Şubat 2017 Cumartesi Saat 20:47
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net