Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Öğrencilerinin Konferans Programları Devam Ediyor!
25 Şubat 2017 Cumartesi Saat 17:06
Düzce Üniversitesi’nde 2016-2017 öğretim yılı başında kurulan ‘’Çerkes Dili Filolojisi ve Dilbilimi Öğrenci Topluluğu’’nun ikinci konferans etkinliği 23 Şubat 2017 günü D.Ü Fen Edebiyat Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirildi.

 

Düzce Üniversitesi’nde 2016-2017 öğretim yılı başında kurulan ‘’Çerkes Dili Filolojisi ve Dilbilimi Öğrenci Topluluğu’’nun ikinci konferans etkinliği 23 Şubat 2017 günü D.Ü Fen Edebiyat Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirildi.

 

“Çerkes Edebiyatı ve Şiiri” başlıklı konferansın konuşmacıları Çerkes Dili Eğitimcisi ve Cherkessia.net yayın kurulu üyesi Şalaho Ragıp Mete ve Yazar- Çevirmen Hapae Erhan Şahin idi.

 

Moderatörlüğünü Kube Nurhan Fidan’ın yaptığı toplantıya; D.Ü rektör yardımcısı Prof.Dr. İlhan Genç, Çerkes Dili ve Edebiyatı bölüm başkanı Doç. Dr. Fehmi Altın, Yabancı Diller bölüm başkanı Doç. Dr. Yusuf Şen, İlahiyat Fakültesi dekan yardımcısı Dr. Faruk Ermemiş, Düzce Adıge Khase derneği yönetici ve üyeleri, bölüm hocaları ve öğrenciler katıldı.   

 

Şalaho Ragıp Mete, Çerkes Edebiyatı tarihinin özetini sözlü- yazılı örneklerle Çerkesce ve Türkçe anlatarak interaktif sunumunu yaptı. Hapae Erhan Şahin ise, genel anlamda şiiri ve dünya klasiklerini yorumlayarak, dünyayı etkilemiş şair-yazarlardan örnekler verdi. Şiir çevirilerini yaptığı Kuyeko Nalbiy’in anlam dünyasına da değinerek, şiir analizi ile çeviri serüveninden bahsetti. 

 

Konferansa katılan öğrencilerin soru-cevaplarıyla devam eden programın sonunda konuşmacı konuklara; üniversitenin teşekkür belgesi, ‘’Çerkes Dili Filolojisi ve Dilbilimi Öğrenci Topluluğu’’nun plaketi ve geçtiğimiz yıl Çerkes Dili ve Edebiyatı bölümünün gerçekleştirdiği uluslararası sempozyumun yeni basılan kitabı hediye edildi. 

 

Konuklara teşekkür eden öğrenci topluluğu üyeleri, konferans-panel-sohbet programlarının periyodik aralıklarla devam edeceğini söylediler.

 

Haber: Jade Wumar

Cherkessia.net, 25 Şubat 2017


Bu haber toplam 2333 defa okundu.


CANBERK

Sahada olmakta, oraya çağırmakta iyidir.
Tebrikler D.Ü Çerkes dili öğrenci kulübüne.
Birde öğrenci gözünden toplantıların anlatımı yapılsa iyi olurdu haber dışında.

26 Şubat 2017 Pazar Saat 18:32
GENAR

Çok güzel hareketler bunlar. Düzenleyenlerin, katılanların, dinleyenlerin emeğine sağlık.

25 Şubat 2017 Cumartesi Saat 21:48
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net