Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Orhan Pamuk, Yasnaya Polyana Ödülünü Aldı!
25 Şubat 2017 Cumartesi Saat 22:07
Rusya’da yabancı dildeki en iyi edebiyat eserine verilen ve Tolstoy’un evi Yasnaya Polyana ile aynı ismi taşıyan ödül, cuma günü Moskova’daki Rusya Devlet Kütüphanesi’nde düzenlenen törenle Türkiye'nin Nobel ödüllü tek edebiyatçısı olan Orhan Pamuk’a takdim edildi.

 

Rusya’da yabancı dildeki en iyi edebiyat eserine verilen ve Tolstoy’un evi Yasnaya Polyana ile aynı ismi taşıyan ödül, cuma günü Moskova’daki Rusya Devlet Kütüphanesi’nde düzenlenen törenle Türkiye'nin Nobel ödüllü tek edebiyatçısı olan Orhan Pamuk’a takdim edildi. Pamuk, ‘Kafamda bir Tuhaflık Var’ romanıyla Rusya’da yabancı dildeki en iyi edebiyat eserine verilen Yasnaya Polyana ödülüne layık görüldü.

Sputnik'in aktardığına göre Pamuk, jüri başkanı Vladimir Tolstoy’dan ödülünü alırken, “22 yaşında roman yazmaya başladım. Her zaman Lev Tolstoy’a hayranlık dudum. Bir keresinde (ressam) İlya Repin’in çizdiği Tolstoy portresinin kopyası elime geçti, onu kestim, duvara astım ve ona bakarak yazmaya devam ettim. O zaman birileri bana Moskova’da onun ismiyle özdeşleşen bir ödüle sahip olacağımı söyleseydi, ‘bana bu tür şakalar yapmayın’ derdim. Fakat bunun şimdi gerçekleştiği için çok mutluyum” diye konuştu.

Daha önce Bolşoy Tiyatrosu’nda düzenlenen Yasnaya Polyana adaylarına ödül takdim töreninde bulunamayan Pamuk, şubat ayındaki törene katılacağını açıklamıştı.

 

Ödülün sponsorluğunu Samsung Electronics yaptı.

 

Kaynak:turkrus.com

Cherkessia.net, 25 Şubat 2017

 


Bu haber toplam 1825 defa okundu.


Khanbolet

Mahir Tunalı dedikleriniz tam komedi olmuş kusura bakmayın.
Orhan Pamuk'u siz neyle karıştırıyorsunuz bilmiyorum ama hiç bir zaman çerkes meselesi ile ilgili tek kelam etmemiş, çok kültürlü dünyanın iddialı kelime üreticisi olmayı seçmiş biridir. Sanki karşınızda hayatı boyunca çerkes meselesine kafa yormuş bir aktivist, yazar varmış gibi saçma atıflarda bulunmayı bırakıp, eğer anlıyorsanız onun edebiyatı üzerine birşeyler söylemeyi deneyin.

28 Şubat 2017 Salı Saat 13:52
Mahir Tunalı

Orhan Pamuk bir Çerkes olarak Rusların bu ödülünü soykırım gerekçesiyle reddetmeli.

28 Şubat 2017 Salı Saat 10:04
CANBERK

Kelimeleri okuyabilene çok şey bırakır. Dönemimizin en iyi Türk romancısı bana göre. Siyaseti bir tarafa bırakıp bunu kabullenmek gerekir. Acı ama gerçek. Orhan Pamuk iyi bir yazar.

26 Şubat 2017 Pazar Saat 18:27
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net