Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Moskova'da Muhalif Politikacı Boris Nemtsov Anısına Binlerce Kişi Yürüdü!
27 Şubat 2017 Pazartesi Saat 22:54
Moskova'da Kremlin Sarayı'nın karşısındaki bir köprüde yürürken iki yıl önce suikasta kurban giden muhalif politikacı Boris Nemtsov anısına binlerce kişinin katıldığı bir yürüyüş düzenlendi.

 

Moskova'da Kremlin Sarayı'nın karşısındaki bir köprüde yürürken iki yıl önce suikasta kurban giden muhalif politikacı Boris Nemtsov anısına binlerce kişinin katıldığı bir yürüyüş düzenlendi.

27 Şubat 2015'te Ukraynalı kız arkadaşı ile çıktığı restorandan evine yürüyen 55 yaşındaki Nemtsov, Kremlin Sarayı'nın yakınlarındaki köprüde bir arabadan açılan ateşle öldürülmüştü.

 

Reform yanlısı bir demokrat olan ve Rusya'nın eski devlet başkanı Boris Yeltsin döneminde başbakan yardımcılığı yapan Nemtsov, Rus lider Vladimir Putin'e karşı muhalifliği ile biliniyordu.

 

Nemtsov'un ölümünden ötürü beş Çeçen'in yargılanması halen devam ediyor. Zanlılar suçlamaları reddederken Nemtsov'un ailesi cinayetin emrini kimin verdiğinin hiçbir zaman bulunmamasından korkuyor.

 

Pazar günü düzenlenen yürüyüş sırasında, 'Rusya özgür olacak' ve 'Putin savaş demek' gibi sloganlar atıldı.

 

Ukrayna'daki savaşa karşıydı

BBC'nin Moskova muhabiri Sarah Rainsford, yürüyüşte kullanılan "Kırım'ın işgaline karşıyım", "Bize seçimlerimizi geri verin fareler", "Putinsiz bir Rusya için" gibi sloganların Nemtsov'un sözleri olduğunu hatırlatıyor.

Nemtsov, Ukrayna'daki savaştan ötürü Putin'i suçluyordu.

 

Nemtsov, ölümünden önce Rusya'nın Ukrayna'daki çatışmalara askeri müdahalesini ortaya çıkarması beklenen bir rapor hazırlıyordu.

 

Rainsford, yürüyüşün Nemtsov'u hatırlamak için olduğu kadar bir karşı duruş amacı da taşıdığını söylüyor.

 

Cinayetin gerçekleştiği noktadan başlayan yürüyüş sırasında muhalif siyasetçiyi anmak için fotoğrafları ve çiçekler taşındı.

 

Yürüyüşe katılanlardan Galina Zolina, AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, "Buraya Nemtsov'un dürüstlüğünü ve cesaretini anmaya geldik. Yetkililere unutmadığımızı göstermek istiyoruz" dedi.

Muhalif siyasetçi Alexei Navalny'de yürüyüşe katılan isimlerdendi

 

Organizatörlerden Ilya Yashi ise Reuters haber ajansına, "Nemtsov'un katillerinin, sadece cinayeti işleyenlerin değil, organize edenlerin ve emir verenlerin de adalet önüne getirilmesini talep etmek için toplandık" ifadesini kullandı.

 

St Petersburg ve Rusya'nın diğer şehirlerinde de Nemtsov'u anmak adına gösteriler düzenlendi.

 

Rusya daha önce de üst düzey siyasetçilerin ve gazetecilerin öldürülmesine tanık oldu.

 

BBC'nin Moskova muhabiri Sarah Rainsford, cinayeti işleyenlerin mahkemeye çıkarıldığını, ancak ölüm emrini kimin verdiğinin çoğu zaman bulunamadığını aktarıyor.

 

Kremlin karşıtı aktivist hapisten çıktı

Diğer yandan Pazar günü Kremlin karşıtı bir aktivist olan ve protestolara karşı geliştirilen yeni yasalar kapsamında hapse giren ilk kişi olan Ildar Dadin, Sibirya'daki hapishaneden çıkarıldı.

 

Yüksek Mahkeme Çarşamba günü verilen hükmün aleyhinde bir karar almıştı.

 

Dadin, hapishanede işkenceye uğradığını söylese de yetkililer bu suçlamayı reddediyor.

 

Boris Nemtsov kimdir?

Boris Nemtsov, 1990'lı yıllarda Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in hükümetinde başbakan yardımcısı olarak görev yapmıştı.

Rusya'nın en büyük şehirlerinden Nijniy Novgorod'da vali olarak görevliyken ekonomik reformdaki başarısıyla ün kazanmıştı.

Nemtsov, Yeltsin hükümeti düştükten sonra yönetimin başına geçen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e muhalif açıklamalarda bulunmuştu.

Muhalif politikacı, 31 Aralık 2010 tarihinde hükümet karşıtı protestoya katıldığı için gözaltına alınmış, 15 günlük hapis cezasına çarptırılmıştı.

Gözaltılar ve hapis cezası ABD ve uluslararası hak örgütleri tarafından kınanmıştı.

Nemtsov, Moskova'da 2011 yılında gerçekleştirilen 6 Aralık eylemlerinde de yüzlerce protestocuyla birlikte gözaltına alınmıştı.

55 yaşındaki politikacı evli ve dört çocuk sahibiydi.

 

Kaynak: BBC Türkçe

Cherkessia.net, 27 Şubat 2017

 


Bu haber toplam 1775 defa okundu.


Bergun Harun Çevik

Haydar Baş Recep Tayyip Erdoğan'ın ne kadar siyasi rakibiyse Nemtsov'da Putin'in o kadar rakibiydi.

03 Mart 2017 Cuma Saat 13:40
Moskovalı Çerkes

Rusya'daki en önemli muhalif kişiliğin ortadan kaldırılmasıydı. Navalny gibi popüler muhalif figür olmaktan ziyade Nemtsov bizzat sistemin içinden gelen birisiydi. Yeltsin'in mankeni gibi nitelemeler yapılmıştı zamanında. SSCB döneminden başlamak üzere valilik, bakanlık, başbakan yardımcılığı yapmıştı Nemtsov. Ve Rusya şartlarında ne kadar olunur bilinmez ama demokratik usüller ile yolunu çizmeye uğraşmıştır.

Yeltsin döneminde parlamasının ve Putin ile sönmesinin sebebini burada aramak gerekli. Nemtsov'un demokratiklik, yolsuzluk karşıtı söylemlerinde geri adım atmamak ve Rus halkının çıkarlarını savunmak konularında söylemleri vardı. Putin, Kadirov ve Putin'in etrafındaki Timçenko, Rotenberg gibi oligarkların Rusya'nın parasını çaldıklarını, Soçi olimpiyatları gibi organizasyonlarda on milyarlarca doların yürütüldüğünü dile getirmeye çalışmıştı son zamanlarında.

Ukrayna meselesinde de iki halkın kardeş olduğunu problemlerin barışçıl yöntemlerle çözülmesi gerektiğini söyledi ki Kırım'ın Rusya tarafından ilhakını da kabul etmemişti. Birşeyler yapmaya çalışırdı evet ama sesi duyuluyormuydu acaba özellikle de şu dönemde Rusya'da ? Sanmam. Devletin kontrolünde olmayan Ekho Moskva gibi yerlere ancak çıkabilirdi ki bu mecralar da Rusya medyasının çok küçük oranıdır.

Kimin öldürdüğü konusunda onlarca şey yazıldı çizildi. Rus medyasına göre elbette Batı, Amerika yaptı. Yanında da Ukrain bir model vardı zaten. O dönemde Putin eline silah alıp bizzat kendisi Nemtsov'u öldürse ve bu yüzde yüz kanıtlansa yine de Rus halkının çoğunluğu buna inanmayacaktı.

Rusya gibi istihbarat devleti olan, sistemini tamamen bunun üzerine kuran bir devletin Nemtsov'un her adımını izlemesi normaldi.

Sonuç:
Kremlin'in dibinde Rusya'nın en önemli muhalifi öldürüldü. Katil zanlısı diye 2 çeçen tutuklandı, olay örtbas edildi. En iyi ihtimalle Putin bunu yapmadı diyelim. E peki son dönemde ülkedeki Nemtsov gibi muhalifleri vatan haini ve beşinci kol diye alenen suçlayanda oydu.

Rusya'da zaten cılız olan muhalif seslerin bundan sonra olamayacağının göstergesiydi bu suikast. Jirinovski ve Zyuganov gibi tipler varken muhalif olarak gerisine ne ihtiyaç vardı denebilir.

02 Mart 2017 Perşembe Saat 13:31
Yurdakul Recep

Putin'in Turuncu adam Trump yatırımı boşa mı gidiyor? :)
Amerikalı senatörler Washington'da bulunan Rus büyükelçiliğinin önündeki caddeye, Putin'in Kremlin'in duvarının dibinde Çeçen tetikçilere öldürttüğü, Rus muhalif lider Boris Nemtsov'un adını vermek istiyorlar! Bunun için senatoya önerge verildi! Senato'dan sonra Trump'ın da onaylaması gerekecek! Bakalım Trump'ın saçları kesilince ne renk olacak?

https://themoscowtimes.com/news/us-senate-looks-to-rename-street-outside-russian-embassy-after-murdered-anti-kremlin-politician-57285

28 Şubat 2017 Salı Saat 19:50
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net