Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun! Гъэтхапэм и й бзылъфыгъэмэ я дунае мафэмк1э тафэгуш1о !
07 Mart 2017 Salı Saat 23:34
Bu vesileyle, tüm dünya kadınlarına baskı, şiddet ve ayrımcı yaklaşımlardan uzak bir dünya dilerken, haklar-özgürlükler mücadelesinde yaşamını yitiren bütün kadınların anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.

 

                                                           

 

Birleşmiş Milletler 8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü olarak neden seçti?

 

Amerika New York’ta 8 Mart 1857 tarihinde gerçekleşen üzücü bir olay, bu tarihin her yıl ‘’Kadınlar Günü’’ olarak anılmasına neden oldu. Zira 8 mart 1857 tarihinde New York’taki bir tekstil fabrikasının 40 bin işçisinin daha iyi koşullar için yaptıkları grev onların sonunu hazırladı. Grevi engellemek isteyen polislerin, işçileri fabrikaya kilitlemesi ve ardından fabrikada yangın çıkması işçilerin feci şekilde can vermesine sebep oldu. Bu olayda ölen 129 işçinin birçoğunun kadın olması, 8 Mart tarihinin anma günü olmasına neden oldu. 

 

1910 yılında Almanya Sosyal Demokrat Partisi liderlerinden Clara Zetkin’in teklifi üzerine her yıl 8 Mart tarihinde yangında ölen kadın işçilerin anılmasına karar verilmişti. Ancak anma törenleri 8 Mart’ta değil, her yıl ilkbahar ayında herhangi bir tarihte yapılırken, 1921 yılından itibaren 8 Mart olmasına karar verildi.

 

Dünya Savaşı sonrasından II. Dünya Savaşı’na kadar geçen sürede birçok ülkede ‘’Dünya Kadınlar Günü’’nün anılması yasaklansa da, 1960’lı yıllardan itibaren tekrar anılmaya başlandı. Nihayet 1977 yılında Birleşmiş Milletler tarafından 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması resmen kabul edildi.

 

Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez, 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. Özellikle 90’lı yıllardan itibaren, hem düzenlenen etkinlikler çoğaldı hem de bu etkinliklere katılan insanların sayısı arttı.

 

Kadınlar bugün hala, tüm dünyada hakları ve özgürlükleri için mücadele etmeye, bu nedenle çeşitli baskılara, katliamlara maruz kalmaya devam ediyorlar. Bunlara karşı çıkmak için yeni örgütlenmeler, sivil toplum kurumları yaratıyorlar. Tüm dünyada demokrasi güçleri ile birlikte ortaklaşarak seslerini duyurmaya çalışıyorlar.  

 

Çerkes kadınları da geçmişten gelen onurlu ve trajik tarihlerinin bu noktasında, hem varoluşumuzun hem de maruz kaldığımız sürgün ve soykırım gerçeğinin tam merkezinde yer almalıdır. Ulusal varoluş bilincini topluma yayacak olan Çerkes kadınları,  toplumsal aşınmaya - asimilasyona karşı yeniden Çerkesleşmenin en önemli unsurları olmalıdır.

 

Bu vesileyle, tüm dünya kadınlarına baskı, şiddet ve ayrımcı yaklaşımlardan uzak bir dünya dilerken, haklar-özgürlükler mücadelesinde yaşamını yitiren bütün kadınların anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.

 

БЗЫЛЪФЫГЪЭМЭ Я ДУНЭЕ МАФЭМКIЭ, ДУНЭЕ ПСТЭУМИ ЫКIИ АДЫГЭ БЗЫЛЪФЫГЪЭМЭ ТАФЭГУШIО!

Адыгэ Хэкупсэхэр

 

HAPPY "INTERNATIONAL WOMEN'S DAY" TO ALL THE WORLD AND CIRCASSIAN WOMEN!

Patriots of Circassia

 

BÜTÜN DÜNYA VE ÇERKES KADINLARININ "DÜNYA KADINLAR GÜNÜ" KUTLU OLSUN!

Çerkesya Yurtseverleri

 

Cherkessia.net, 8 Mart 2017

 


Bu haber toplam 1644 defa okundu.


GENAR

Bence bugün kadınlar değil erkekler dikkat etsin kendisine 'kadınlar çiçektir . kadınlar hayattır' diyenler topuklarından vurulabilir.
Bugünü bir yere sinerek geçirsinler kafası çalışan erkekler. Mesela hiç karışık yorum yapmasınlar ters tepebilir.
En tehlikesizi ''dünya emekçi kadınlar gününü kutlarım'' gibi sıradan şeyler söylesinler. Değişik olacaz kadınlara yaranacağız diye kendinizi tehlikeye atmayın,benden soylemesi. :)

08 Mart 2017 Çarşamba Saat 14:21
vahiterdo

Vahit Erdo ·
Dünya EMEKÇİ kadınlar günü.,,,,, burjuvalara her şeyde olduğu gibi önce ret ettiler 8 martı yasakladılar , hayatın üstün gelmesi ile şimdi adını tahrif ediyorlar, bu gün patron değil emekçi kadınların kapitalizme karşı direniş günüdür, bknz tarihe.. EMEK-BİLGİ-GİRİŞİM en yüce değerlerdir , çok marifet var insanda. sela

08 Mart 2017 Çarşamba Saat 12:25
Kuzeyli (Temir)

Tüm Kadınların, Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun.

İnsanca bir yaşamınız, sevilen saygı gören hayatınız olsun dilerim.

08 Mart 2017 Çarşamba Saat 00:15
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net