Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TRT-Çerkesçe İçin, Ankara-Kızılay'da Basın Açıklaması Yapılacak!
08 Mart 2017 Çarşamba Saat 20:51
Ankara’da, 12 Mart 2017 tarihinde, TRT’nin 7/24 Çerkesçe yayın yapacağı, kısaca TRT-Çerkes adlı televizyon kanalının açılması talebiyle, bir basın açıklaması yapılacaktır.
 
 
Ankara’da, 12 Mart 2017 tarihinde, TRT’nin 7/24 Çerkesçe yayın yapacağı, kısaca TRT-Çerkes adlı televizyon kanalının açılması talebiyle, Çoğulcu Demokrasi Partisi-ÇDP tarafından düzenlenen bir basın açıklaması yapılacaktır. 
 
Söz konusu basın açıklaması çalışması, bazı yabancı yayın kuruluşlarının da dikkatini çekmiş, konu ile ilgili haberler ve röportajlar yayınlanmıştır: 
 
 
 


TRT’nin Çerkesçe yayın yapan bir kanala sahip olması gerektiği konusunda oldukça yoğun çalışmalar yürüten Selçuk Bağlar tarafından hazırlanan ve TRT Çerkes hakkında yapılan bazı görüşmelerde, AK Parti’ye iletilen TRT ÇERKES başlıklı raporun bir kısmı şu şekildedir:
 
***
TRT ÇERKES
 
TRT İç Yayınları bünyesinde 13 kanalda Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce olmak üzere 4 ayrı dilde yayın yapmaktadır. TRT Dış Yayınlar bünyesinde ise Türkçe dışında 41 dünya dilinde 24 saat internet haberciliği yapılmaktadır.
 
TRT’nin dış yayın yaptığı dünya dilleri şunlardır:
 
Afganca, Arnavutça, Arapça, Ermenice, Azerice(iki alfabede), Boşnakça, Bulgarca, Çince, Hırvatça, Darice, İngilizce, Fransızca, Gürcüce, Almanca, Yunanca, Hausaca, Macarca, İtalyanca, Japonca, Kazakça, Kırgızca, Mekedonca, Malayca, Peştunca, Farsca, Portekizce, Romanca, Rusça, Sırpça, İspanyolca, Swalice, Tatarca (İki alfabede), Türkmence (İki alfabede), Urduca, Uygurca (üç alfabede), Uzbekçe.
 
TRT Yukarıda adları yazılı olan 42 dilde iç ve dış yayın yaparken Çerkesçe yayın yapmamaktadır. Bu durum Türkiye Çerkesleri için oldukça rahatsız edici ve üzücüdür. TRT’nin Sırpça ve Yunanca dillerinde yayın yapması, Sahra altındaki Afrika dillerinde (Swahilice ve Hausaca) yayın yapması, devletin bu dillere bütçe ayırması ancak Çerkesce yayın yapmaması anlaşılır ve kabul edilebilir değildir.
 
Bu nedenle Türkiye Çerkesleri 2011 yılından itibaren yeni bir yapılanma içerisine girmişler ve merkezi İstanbul’da bulunan Çerkes Hakları İnsiyatifini (ÇHİ-2011) , Çerkes Dernekleri Federasyonu (ÇERKES-FED-2013) ve Çoğulcu Demokrasi Partisi’ni kurmuşlardır (ÇDP-2016) . 

Çerkes Hakları İnsiyatifi’nin Türkiye Çerkeslerinin sorunlarını Türkiye’de hükümete anlatma projesi çerçevesinde TRT Çerkes’in açılması amacıyla Ankara -İstanbul -Kayseri ve Bitlis Ahlat’ta Çerkes Hakları Mitingleri düzenlenmiştir. Ancak 2011 yılından bu yana yapılan demokratik mitinglerin ve hükümet yetkilileriyle kurulan temasların ve imza kampanyalarının TRT Çerkes’in açılması konusunda hiç bir faydası olmamıştır.
 
Hükümet bugüne kadar 42 dünya dilinde yayın yapan TRT bünyesinde Çerkesçe’ye ne iç yayınlarda, ne de dış yayınlarda yer vermemiştir.TRT Yayınlarının Çerkesçe’ye yer vermemesine koşut olarak TİKA gibi hükümete bağlı kuruluşlar da bugüne kadar Kafkasya’daki Çerkes Cumhuriyetlerinde hiç bir projeye katkı sağlamamıştır.
 
Bugün Osmanlıca yazılı yüzlerce tarihi eser Çerkes Cumhuriyetlerinde sahipsizlikten ve bakımsızlıktan yok olmaktadır. TİKA’ya defalarca Kafkasya’daki Osmanlı varlığıyla ilgili proje sunulmasına rağmen hiç birisine olumlu ya da olumsuz cevap alınamamıştır

Sonuç olarak yeni dönemde Türkiye Çerkesleri hala Türk Devleti’nin ve hükümetinin Çerkes dili kültürü ve tarihiyle ilgili TRT ve TİKA gibi olanakları kullanmasını beklemektedirler. Özellikle son 12 yıllık süreç içerisinde bu beklenti artmıştır. 
 
Bununla birlikte Türkiye’de hükümet bazında Çerkeslerin bu taleplerine olumlu ya da olumsuz hiç bir cevap verilmemiş olmasına rağmen Çerkeslerin yeni yapılanmaları Rusya Federasyonu’nun Gürcistan’ın ve Amerika kökenli bazı düşünce kuruluşlarının dikkatlerini çekmiştir.
 
Rusya Federasyonu ÇHİ ile görüşme talebinde bulunmuş ve ilk görüşme 12 Kasım 2012 günü gerçekleşmiştir. İkinci görüşme ise 17 Şubat 2017 günü yine Rusya Federasyonu’nun talebi üzerine gerçekleşmiştir. 
 
Yine Amerika kökenli düşünce kuruluşlarıyla 2011 senesinde itibaren onlardan gelen talep üzerine görüşülmüştür. Hem Rusya Federasyonu hemde Amerikan kökenli düşünce kruluşları Türkiye Çerkeslerinin sorunlarıyla ilgilendiklerini temasların ve görüşmelerin daha sıklıkla yapılmasını istediklerini ÇHİ yürütme kurulu üyelerine açıkça bildirmişlerdir.
 
Bununla birlikte, Türkiye Çerkesleri kendilerinin ulusal sorunları karşısında asıl muhataplarınının Türkiye Cumhuriyeti ve onun adına hükümet olduğunu belirtmiştir. Ne var ki hem ÇHİ’nin, hem ÇERKES-FED’in, hemde ÇDP’nin hükümetle yaptığı görüşmelerden bugüne kadar hiç bir sonuç alınamamıştır. 

Türkiye’nin referanduma gideceği bu dönemde hükümetin Türkiye Çerkeslerinin 24 saat Çerkesçe Radyo ve Televizyon yayını talebi konusunda somut adımlar atması, Çerkesler tarafından kurulan siyasi partinin (ÇDP) referandum öncesi yürüteceği çalışmalarda pozitif etkiler sağlayacaktır.
 
2017 senesi itibariyle Çerkesçe olarak radyo ve televizyon yayınları yapan ülkeler İsrail (Radyo Yayını), Ürdün (Radyo Yayını) ve Rusya Federasyonu (Radyo ve Televizyon Yayını) olarak sıralanabilir. Ancak Tüm dünyada yaşayan Çerkeslerin % 80’i Türkiye’de yaşamaktayken ve TRT 42 dünya dilinde iç ve dış yayın yaparken Türkiye’de Çerkesce yayının TRT tarafından yapılmıyor olması düşündürücü ve ibret vericidir.
 
Türkiye Çerkesleri hükümetten en azından TRT tarafından yayın yapılan Afrika dillerine (Hausaca ve Swahilice) ya da Sırpça ve Yunancaya verdiği kadar Çerkesçe’ye de değer vermesi beklemektedir. 
 
Ne var ki hükümet yürüttüğü tüm çalışmalarda Türkiye Çerkeslerini görmezden gelmektedir. Son dönemde hükümet tarafından başlatılan “Açılım ve Demokratikleşme” çalışmalarında bile Çerkes halkı ve sorunları görmezden gelinmiştir. Hükümet bu süreçte Romanlar, Kürtler, Sünni Gruplar, Alevi Gruplar dahil bir çok etnik grupla Çalıştaylar düzenlemiş ancak Çerkes halkının sorunları ve talepleriyle ilgilenmemiştir.
 
Buna karşılık ÇHİ kendi Çalıştayını yapmış, hükümeti ve diğer siyasal partileri çalıştaya davet etmiş ve sonuç bildirisini hükümete ve diğer siyasi partilere sunmuştur.
 

SONUÇ: 
 
Yeni dönemde Türkiye Cumhuriyeti’nin ve onun adına hükümetin Türkiye Çerkesleri’nin bu somut talepleriyle ilgilenmemesi düşünülemez. 
 
TRT Çerkes talebinin karşılanmaması, ya Çerkes halkının yok sayılması; ya da ciddiye alınmamasıyla alakalı okunur. Ve bu durumda da Türkiye Çerkeslerinin vatandaşı bulundukları Türkiye Cumhuriyetiyle kurdukları duygusal bağlar zedelenir. 
 
Ayrıca Amerika kökenli düşünce kuruluşlarının Çerkeslerin televizyon talebini Gürcistan’ın imkanlarıyla çözme talebi ya da daha kötüsü Türkiye Çerkesleri’nin bu somut taleplerini doğrudan Rusya Federasyonu’na iletmeleri sonucunu doğurur. 
 
Bu ise Türkiye Cumhuriyeti ile kendi vatandaşı olan Türkiye Çerkeslerinin arasındaki bağı devlet adına zedeler. 
 
Hükümet’in 42 yabancı dilde yayın yapan TRT’yi, Çerkesçeye ve Çerkes halkına açması hem Çerkes halkının, hem de devletin çıkarlarına uygundur.
 
*** 

Basın açıklaması ile ilgili sayfalar ve etkinlik sayfaları şöyledir:
 
 
 
 

Cherkessia.net, 08 Mart 2017


Bu haber toplam 2217 defa okundu.


Thase Canbolat

Çerkescenin yaşaması, TV yayınlarının Kafkasya'daki çerkeslere ulaşması Türkiye'nin de çıkarına olacaktır.

12 Mart 2017 Pazar Saat 21:58
Caner K'uek'ue

TRT ÇERKES diye bi kanal açar mı sizce T.C Tanrı aşkına ? Komik olmayın. TRT 7 falan deseniz neyse. Ayrıca Çerkesçe yayın yapan bi kanalın anlıyorum ama konuşamıyorumcuları konuşturacağı fikrinde de değilim.
Ayrıca böyle bi kanalın bizi diasporaya daha çok bağlayacağını ve Çerkesya'ya dönüş hayalleri olanlara zarar vereceğini düşünüyorum.

12 Mart 2017 Pazar Saat 18:52
Shavuj Melek

Ankara da olsam mutlaka katilirdim. Ama ne yazık ki zaman yönünden sıkıntılı bir iste calisiyor ve Bursa da yaşıyorum. Kisaca oraya gelebilmem ve toplantiniza katilabilmem mümkün değil. Fakat yüreğim sizinle atacak. Hakkımız olan şeylere kavusabilmenin birinci temel şartı talep etmektir. Herşey için teşekkürler.

08 Mart 2017 Çarşamba Saat 21:19
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net