Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gürcistan Uyruklular AB Ülkelerinin Büyük Bölümüne Vizesiz Seyahat Edebilecekler!
28 Mart 2017 Salı Saat 23:21
Biyometrik pasaporta sahip Gürcistan uyruklular 28 Mart itibariyle Avrupa Birliği üyesi ülkelerin çoğuna vizesiz seyahat edebilecekler.

Özgür Avrupa/Özgürlük Radyosu,28 Mart 2017, Brüksel 

 

Biyometrik pasaporta sahip Gürcistan uyruklular 28 Mart itibariyle Avrupa Birliği üyesi ülkelerin çoğuna vizesiz seyahat edebilecekler. 

Gürcistan ile AB arasındaki vize serbestisi antlaşması Tiflis’te ve ülkenin diğer bölgelerinde kutlandı. 

 

Tiflis bu günü sabırsızlıkla bekliyordu. Gürcistan bugüne kadar AB ile yakın bağlar kurmaya çalışırken bir yandan da Rusya’nın baskısına maruz kaldı. Moskova 2008 yılında kısa süren savaşın ardından Gürcistan üzerindeki etkisini artırmaya çalıştı. 

 

Avrupa Komisyonu Aralık 2015’de Gürcülere yönelik vize uygulamasının kaldırılmasını tavsiye etti. Ne var ki AB üyesi ülkeler arasındaki müzakerelerin ilk aşaması kolay geçmedi.  

 

Sürecin yavaş ilerlemesinin bir başka sebebi Avrupa Parlamentosuyla Avrupa Konseyi arasında yürütülen – vizenin kaldırılmasına ilişkin – görüşmelerdi. Bu görüşmeler vize serbestisi müzakerelerine paralel yürüyordu. 

 

Vize serbestisinin belli koşullar altında kaldırılmasını öngören askı mekanizması da 28 Mart’ta yürürlüğe girecek. 

  

Gürcistan için vize serbestisi antlaşması Britanya ve İrlanda dışındaki tüm AB ülkelerinde geçerli olacak.  

 

Bir de AB üyesi olmayan Schengen Bölgesi ülkeleri – Norveç, İzlanda, Lihtenştayn ve İsviçre – var. Vize serbestisi bu ülkelerde de geçerli olmayacak.  

 

Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze 27 Mart günü Tiflis’te yaptığı açıklamada Abhazya ve Güney Osetya’da yaşayanların da AB’ye vizesiz seyahat edebileceklerini söyledi.  

 

Janelidze “işgal altındaki topraklarda yaşayan yurttaşlarımız da vizesiz seyahat olanaklarından yararlanabilecekler” dedi. 

 

Tiflis Abhazya ve Güney Osetya’yı Rusya işgali altındaki topraklar kabul ediyor. Moskova 2008 yılındaki kısa süren savaşın ardından bu bölgelerin bağımsızlığını tanımıştı. Rusya iki bölgede de binlerce asker bulunduruyor.  

 

Dünya ülkelerinin büyük çoğunluğu Abhazya ve Güney Osetya’yı Gürcistan toprağı kabul ediyorlar. 

 

Janelidze Gürcistan’ın “Avrupa yolunun dönüşü olmadığını” dile getirerek üyeliğin hayatın her alanına “olumlu değişiklikler” getireceğini ifade etti.  

 

Çeviri: Dr. Ömer Aytek Kurmel  

Cherkessia.net, 28 Mart 2017

***

Georgians Gain Visa-Free Travel to Most EU Countries 

 

RFE/RL, March 28, 2017 

 

Brussels – Georgian nationals with biometric passports will be able to travel to most European Union member states without visas as of March 28. 

 

The day has been eagerly anticipated by Tbilisi, which has long sought closer ties with the EU while facing persistent efforts by Russia to increase Moscow’s influence following a brief war with Georgia in 2008. 

 

The European Commission recommended in December 2015 that visa restrictions for Georgians be lifted but negotiations among EU member states initially proved difficult. 

 

The talks between the European Parliament and the European Council on a visa-suspension mechanism that took place in parallel with the visa liberalization talks also slowed the process. 

 

That mechanism, which also enters into force on March 28, allows for visa-free regimes for Georgians to be halted under certain circumstances once they are in place.  

 

The visa-liberalization deal for Georgia will apply to all EU countries except Britain and Ireland. It will also not be honored in the Schengen Area countries that are not EU members: Norway, Iceland, Liechtenstein, and Switzerland.  

 

Georgian Foreign Minister Mikheil Janelidze told reporters in Tbilisi late on March 27 that residents of the country’s breakaway regions of Abkhazia and South Ossetia will be eligible to travel to the EU without visas. 

 

Janelidze said that “the privileges linked to the visa-free travel will be accessible to our citizens residing in the occupied territories.”  

 

Tbilisi considers its territories of Abkhazia and South Ossetia to be occupied by Russia, which recognized them as independent nations after a brief war against Tbilisi in 2008 and maintains thousands of troops in both regions. 

 

The overwhelming majority of world countries consider Abkhazia and South Ossetia part of Georgia. 

 

Janelidze added that Georgia’s “European path is irreversible” and will bring “positive results” in all walks of life. 

 


Bu haber toplam 2228 defa okundu.


GENAR

Erdem abi senin yorumların on numara yeminle. Bu budur, şu şudur tamam dağılabilirsiniz der gibi :))))

31 Mart 2017 Cuma Saat 17:00
Erdem Yılmaz

Bu gelişmeler çemkirme yorumlarla değerlendirilecek şeyler değil arkadaşlar. Siyaset yapan Avrupa, Gürcistan ve Rusya var ortada. Abhazya 2. derece konulara müdahil olabilir. Abisi Rusya dururken ondan işaret gelmeden açıklama bile yapamazlar. Burada o onu demiş, Gürcistan yanlısı Çerkes varmış hurra ona vuralım. Diğeri laf yetiştirsin boş işler bunlar geçiniz. Objektif olmak, ilkeli olmak bu değil hatta olayı anlamakda bu değil. Abhazya zamanında diaspora Çerkeslerine vatandaşlık vermedi. Niye? Rusya öyle istedi onun için. Sanki Çerkesler Abhazyaya doluşacaklardı. Geçelim.

Gürcistan vatandaşlık verdi çerkeslere. Şimdi o vatandaşlık alanlar vizesiz dolaşacaklar Avrupayı. Hatta bir çok Abhazya vatandaşı bu arada Gürcü pasaportu alıp Avrupa'ya gitmek isteyebilir. Gocunacak bir şey yok.

Avrupa Gürcülere vizesiz seyahat ettirmeyi karara bağlamışsa gereklerinide yapar meraklanmayın.

29 Mart 2017 Çarşamba Saat 13:26
ARINBA-BEJAN

Gürcülere yaranmaya çalışan Çerleslerde bayram yapar artık. Helede Gürcistan vatandaşlığı almış olanları 2 kat sevinirler.

29 Mart 2017 Çarşamba Saat 11:32
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net