Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya, ABD ile İmzalanan Güvenlik Protokolünü Askıya aldı!
07 Nisan 2017 Cuma Saat 19:21
Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de iki tarafın uçaklarının arasında istenmeyen kazaların yaşanmaması için ABD ile imzalanan güvenlik protokolünü askıya aldığını açıkladı.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de iki tarafın uçaklarının arasında istenmeyen kazaların yaşanmaması için ABD ile imzalanan güvenlik protokolünü askıya aldığını açıkladı.

 

Rusya, Esed rejimine ait hava üssüne düzenlenen ABD saldırısının ardından bu ülke ile imzaladığı imzaladığı ve Suriye hava sahasında iki ülkenin uçaklarının arasında kazaları önlemeye yönelik güvenlik protokolünü askıya aldı. Moskova yönetimi, BM Güvenlik Konseyi'ni de acil toplantıya çağırdı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Suriye'ye düzenlediği operasyonu saldırganca bir eylem olarak nitelendirdi, saldırıda hiçbir Rus vatandaşının ölmediğini açıkladı.

 

ABD ve Rusya, Moskova’nın 30 Eylül’de başlattığı Suriye’deki hava saldırılarının ardından Suriye hava sahasında iki taraf arasında kaza yaşanmaması için uçuş güvenliği konusunda Ekim 2015’te anlaşmaya varmıştı.

 

ABD’nin Suriye’de Esed rejimine ait hava üssüne düzenlediği füze saldırısını değerlendiren Bakanlık, bu saldırının, terörle mücadele eden bir ülkeye karşı yapılan bir güç gösterisi olduğunu öne sürdü. 

 

ABD’nin bu hamlesini ‘düşüncesiz’ olarak niteleyen Rus Dışişleri, bunun mevcut sorunları derinleştirdiğini savundu.

 

"ABD sadece mevcut sorunları derinleştiren ve global güvenliği tehdit eden böylesi bir düşüncesiz adımı ilk kez atmıyor."

 

Rus RIA haber ajansının aktardığı açıklamada, saldırının İdlib’e kimyasal saldırıdan önce hazırlandığı iddia edildi.

 

Aynı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi’nin acil toplanması için çağrı yapıldı.

 

Lavrov: Irak'a saldırıyı hatırlattı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Suriye'deki hava üssüne yönelik operasyonunu 'saldırganca bir eylem' olarak nitelendirdi ve bunun 2003 yılında Irak'a düzenlenen operasyonu andırdığını söyledi.

 

Lavrov, saldırıda hiçbir bir Rus vatandaşının ölmediğini söyledi.

 

Rus Dışişleri Bakanı, 'provokasyon' olarak nitelendirdiği saldırıyla ilgili, Moskova'nın ABD'den açıklama isteyeceğini belirtti. Lavrov, "Umarım bu hamle ABD-Rusya ilişkilerine tamir edilemez bir zarar getirmez" diye konuştu. 

 

Lavrov, ABD'nin bu saldırıyla dikkatleri, Nusra Cephesi'nin yaptıklarından uzaklaştırmak istediğini öne sürdü.

 

"Tillerson’un ziyaretini etkilemeyecek"

 

Rusya Parlamentosunun alt kanadının uluslararası ilişkiler komitesi başkanı Leonid Slutsky, saldırının, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un gelecek hafta için planlanan Rusya ziyaretini büyük bir ihtimalle etkilemeyeceğini söyledi.

 

Rusya 24 televizyon kanalına konuşan Slutsky, "Tillerson’un ziyaretinin etkileyeceğini düşünmüyorum. Diyaloğu yeniden başlatmamız lazım. Tillerson’u kabul etmemiz lazım ve onunla görüş alış verişi yapıp Washington’un aklını başına geri getirmeye çalışmamız lazım. Bu, duvarların arkasında saklanmaktan daha iyi" dedi.

 

Kaynak: Reuters

Cherkessia.net, 7 Nisan 2017


Bu haber toplam 1577 defa okundu.


B.Kerem Uslu

Rusya çok güçlü bölgesel bir güçtür.

Amerika ise küresel bir güçtür.

20.yy başat gücü ABD'dir.

21.yy başat gücü henüz belli değildir.

Tahminlerime göre ABD ve Rusya birbirini tüketirken Çin'in bu yüz yıla ambargo koyacağıdır.

09 Nisan 2017 Pazar Saat 20:15
vahiterdo

KADINLAR...
07-04-2017
Kadınlar, içgüdüsel olarak insan neslinin devamı ve kıronik hastalıklardan yeni nesli korumak için sülale dışı ve öncelikle yabancı dil konuşan boyunu huyunu suyunu beğendiği erkeklere varmak isterler,,

tarihsel ödevi olan çocuğunu doğurduk dan ortalama 5 yıl sonra yeni arayışlara iter fıtratı onu. ancak erkeklerin bulduğu din ve kurduğu devletlerin koydukları nizam onları bir kötüye kul eder. ancak ekonomik ve sosyal olarak gelişmiş toplumlarda boşanma oranları % 80-90 dolayındadır.
bu durum da erkeklerin doğasına çok uygundur, çünkü her çiçek den bal almak isterler,,, ÇOK MU GERÇEKÇİ OLDU ???..... çok marifet var insanda.... wesselam

07 Nisan 2017 Cuma Saat 23:32
Yurdakul Recep

İki gün önce de güvenlik konseyinde veto kullanıp eleştiri gelince de koşarak kaçtıydılar. :)

http://www.hurriyet.com.tr/bmgkda-ilginc-anlar-rus-temsilci-kosarak-cikti-40418523

07 Nisan 2017 Cuma Saat 19:53
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net