Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Trump: NATO 'Artık Modası Geçmiş Değil' ve ABD-Rusya İlişkileri 'Tüm Zamanların En Alt Seviyesinde'
13 Nisan 2017 Perşembe Saat 14:44
Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump NATO’nun “artık modası geçmiş olmadığını” söyledi. Böylece seçim kampanyasındaki sözlerinden geri adım atmış oldu.

 

Özgür Avrupa/Özgürlük Radyosu, 12 Nisan 2017 

 

Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump NATO’nun “artık modası geçmiş olmadığını” söyledi. Böylece seçim kampanyasındaki sözlerinden geri adım atmış oldu. 

12 Nisan günü Beyaz Saray’daki basın toplantısında konuşan Trump NATO’nun terörle mücadelesini övdü, ittifaka Iraklı ve Afgan “ortaklarına” daha fazla yardım etmesi için çağrıda bulundu. 

 

Amerikalı lider NATO’nun “uluslararası barış ve güvenlik kalesi” olduğuna işaret ederken Avrupalı üyelerin “borçlarını ödemeleri” gerektiğini dile getirdi.  

 

Trump NATO üyelerinin ittifakın finansmanına daha fazla katkıda bulunması gerektiği çağrısını yineledi.  

 

Trump ayrıca Birleşik Devletlerin “Rusya ile hiçbir şekilde geçinemediğini” ve ikili ilişkilerin “tüm zamanların en alt seviyesinde” olduğunu söyledi. 

 

Bununla birlikte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilişkileri düzeltebileceğine ilişkin umutlu olduğunu ifade etti ve ekledi: “Neler olacağını göreceğiz.”   

 

Trump Suriye’ye ilişkin olarak “Bu zalim iç savaşı bitirmenin, teröristleri mağlup etmenin ve mültecilerin geri dönüşünü sağlamanın zamanıdır” ifadesini kullandı. 

 

Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Moskova’da Putin ve Sergey Lavrov ile görüşmesinin ardından Trump NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile buluştu. 

 

Tillerson görüşmelerin ardından muhabirlere ikili ilişkilerin “düşük seviyede” seyrettiğini söyledi.  

 

Çeviri: Çağatay Özbay  

Cherkessia.net, 13 Nisan 2017

 

***

 

Trump: NATO 'No Longer Obsolete,' U.S.-Russia Ties At 'All-Time Low' 

 

RFE/RL, 12 April 2017 

 

U.S. President Donald Trump has said NATO is "no longer obsolete," reversing what he had said during his election campaign. 

 

Speaking on April 12 at a press conference at the White House, Trump hailed NATO's role in the fight against terrorism, but called on the alliance to do more to help Iraqi and Afghan "partners." 

 

NATO is the "bulwark of international peace and security" but its European members "must pay what they owe," he said, repeating his call for NATO member states to contribute more funding to the alliance. 

 

Trump also said the United States was "not getting along with Russia at all" and that bilateral relations may be at an "all-time low." 

 

However, he expressed hope that he can improve relations with Russian President Vladimir Putin. 

 

"We're going to see what happens," he added. 

 

On Syria, Trump said, "It is time to end this brutal civil war, defeat terrorists, and allow refugees to return home." 

 

He spoke alongside NATO Secretary-General Jens Stoltenberg after Secretary of State Rex Tillerson met with Putin and Russian Foreign Minister Sergei Lavrov in Moscow. 

 

Tillerson told reporters after the talks that bilateral ties were "at a low point." 

 


Bu haber toplam 1955 defa okundu.


burak demirci

Beklediğim şeydi şaşırmadım. Donald Trump Donald Trump oldu. Amerika ciddi devlettir. Rusya gibi yozlaşmış ve kişilerin sisteme tecavüz edebildiği devletlerden değildir. Onun için hep yazarım Rusya ve Türkiye'nin yarını yok şüpheniz olmasın.
Ağalığı 80 gün sürdü ayarı verip hizaya soktular.

15 Nisan 2017 Cumartesi Saat 21:40
Bleğoj

Genar haklısın. Trump seçim öncesi ne dediyse hepsini yuttu mübarek.
Amerika siyaset cahili başkanları da dize getiriyor çok çabuk.

14 Nisan 2017 Cuma Saat 16:20
GENAR

Küresel yeni Şerif Trump işbaşında. Önce Putin'e sempatik tweetler atıyordu ama hızlandırılmış Amerika derin devleti 'bu kadar sempatiklik yeter' diye masaya vurunca Trump abi 'benden büyük Amerika sistemi var' deyip işbaşı yaptı.

14 Nisan 2017 Cuma Saat 00:59
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net