Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kavkaz Uzel:Adıge Khase Aktivistlerine Baskı!
15 Nisan 2017 Cumartesi Saat 17:38
Maykop Adıge Khase yetkilileri Ekstremizmle mücadele komisyonu tarafından sorguya alındı.

 

Kavkaz Uzel, 13 Nisan 2017

 

Maykop Adıge Khase yetkilileri ekstremizmle mücadele komisyonu tarafından sorguya alındı.

 

Sorgulama gerekçesi olarak; Adıgey Müftüsünün, Ekolog Valeriy Brinih’in Ramazan Kadirov’un Adıgey’e gönderdiği koyunların çalınmasıyla ilgili yaptığı açıklamaların, bölgedeki manevi ve kültürel değerlere hakaret niteliği taşıdığına ilişkin olduğu bildirildi.

Adıgey Adıge Khase üyeleri ve çevreci Valeriy Brinih.


Kavkaz Uzel olarak daha önce yaptığımız haberde belirtildiği gibi; Krasnodar Kray ve Adıgey Müftüsü Askarbiy Kardanov yaptığı açıklamada; Valeriy Brinih'in Kadirov un bölgeye kurban bayramında göndermiş olduğu koyunların fakir kimselere ulaşmayıp bölge yöneticilerince alıkonulduğunu açıklamasının mesnetsiz olduğunu söyledi. Ve Brinih’in bu açıklamalarıyla bölgedeki manevi ve kültürel değerlere hakaret etttiği, bu yüzdende Brinihten bunun hesabının sorulması gerektiğini söylemişti.

 

01 Aralık 2016 tarihinde Rusya Doğayı Koruma Derneği Adıgey Cumhuriyeti yetkilisi olan Ekolog Valeriy Brinih; Kurban bayramı dolayısıyla Kadirov’un kesilerek fakirlere dağıtılmak üzere bölgeye gönderdiği koyunların yerine ulaşmadan bölgedeki yöneticiler tarafından alıkonulduğunu içeren dilekçe ile polise başvurarak konunun aydınlığa kavuşturulmasını istemişti.

 

Ancak Krasnodar Kray ve Adıgey müftüsü konuyla ilgili olarak; tüm bu iddiaların tamamen iftira olduğunu, bu koyunların kurban olarak kimlere nasıl dağıtıldığının kendilerinin bilgisi dahilinde ve usulüne uygun olduğunu ifade ederek Valeriy Brinih’i mahkemeye vererek bölgedeki manevi ve kültürel değerlere hakaret etmenin bedelini ödemesi gerektiği açıklanmıştı.

Ekolog Valeri Brinih: Rusya Doğayı Koruma Derneği Adıgey Cumhuriyeti yetkilisi.


Brinih : Beni destekleyen herkes baskı altına alınıyor !

Valeri Brinih konuyla ilgili olarak Kavkazky Uzel e yaptığı açıklamada; ‘’Maykop Adıge Khase’nin yetkilileri ve Bölge Yeşiller Partisi yetkilileri bu olayla ilgili olarak baskı altına alınmak isteniyor ve bu yüzden güvenlik güçlerince sorguya çekiliyor’’ dedi.

 

Buna göre Adıge Khase yetkilileri olan Zaurbiy Çunduşko ve Sergey Koble’nin olayla hiçbir ilgisi olmasa da Yeşiller Partisi Şubesine üye oldukları için sorguya alınıyor. Bu sorgulamanın bir nedeninin de Çerkes aktivistlerin kendisini desteklemesinin rolü olduğunu söyledi. Çerkes aktivistlerin de Adıgey’de yaşanan bu tür gelişmelerin oldukça kritik sonuçlara sebep olabileceği değerlendirmesinde bulunduklarını ekledi.

 

Güvenlik güçleri Adığe Khase’nin V. Brinih ile olan ilişkisini araştırıyor!

Konuyla ilgili olarak Adığe Khase başkan yardımcısı Sergey Koble ise muhabirimize yaptığı açıklamada; Geçtiğimiz hafta sonunda Ekstrimizmle Mücadele komisyonu yetkililerinin acele sorguya gelmesini istendiğini, yapılan sorgulamad kendisinden Yeşiller partisinde yapılan faaliyetler ve Brihin’in koyunlar hakkında yaptığı açıklama ile ilgili olarak şahitlik etmesini istediklerini, ancak kendisinin bu istekleri anayasanın  verdiği hakları gerekçe göstererek geri çevirdiğini söyledi. Sergey Koble yaptığı açıklamada, koyunların çalınması konusuyla hiç bir alakalarının da olmadığını belirtti.

 

Sergey Koble;  "Bana benim üyesi olduğum partiyle ilgili olarak siz Brinih’in koyunlarla ilgili olarak dilekçe yazacağını biliyor muydunuz diye sorunca şaşırdım ve ne diyeceğimi bilemedim. Ayrıca Yeşiller partisi yönetim kurulu toplantısında Kadirov’un koyunlarıyla ilgili olarak konuşulup konuşulmadığını da sordular. Ben kendilerine partinin sadece bir üyesi olduğumu ve yönetim kurulu toplantılarına katılmadığımı bu yüzden konu hakkında hiç bir bilgimin olmadığını söyledim. Benim konuyla ilgili her sözümü değiştirip kendilerinin hedefi doğrultusunda kullanmak isteyebilirlerdi. Sorgunun sonunda sorgulamayı yapan kişi kendisini tekrar çağırabileceklerini bu işin burada bitmeyeceğini söyledi" dedi.

 

Sergey Koble bu olay kullanılarak geçmişte Çerkezce hakkında yaptığı propaganda çalışmaları hakkında baskı da bulunmalarından endişe ediyor.

 

2016 Aralık ayında Sergey Koble Adıgey Cumhuriyetinde Adıgece resmi dil olmasına rağmen Yüksek Seçim Kurulu’nun seçimle ilgili olarak yayınladığı bültenlerin sadece Rusça olduğunu ve bu yüzden Yüksek Seçim Kurulunun çalışmalarının kanunlara aykırı olduğu konusunda  mahkemeye başvurmuş, ancak mahkeme bu konu hakkında takipsizlik kararı vermişti.

 

Sergey Koble işte bu nedenle kendisini takibe aldıklarını belirtti.

Konuyla ilgili olarak Adığe Kahse başkanı Zaurbiy Çunduşko ise yaptığı açıklamada kendisinden de Brinih’le ilgili olarak şahitlik yapmasının istendiğini ancak bu isteği geri çevirdiğini anlattı.

 

Müftünün Brinih aleyhine açtığı ekstremizm davasına dernek olarak kendilerinin de sanki Brinihle beraber organize olarak Resmi Yönetime karşı çalışmalarda bulunmak suçlaması getirmeye çalıştıklarını söyledi.

 

Son olarak, Valeriy Brinih’in koyunların çalınması olayı ile ilgili olarak polise yaptığı başvurusu böyle bir hırsızlığın olmadığı gerekçesi ile geri çevrildi, ancak Valeriy Brinih’in buna resmi itirazda bulunduğu bilgisi alındı.

 

Kaynak:http://www.kavkaz-uzel.eu/articles/300983/#.WO_miXOxc7g.twitter

 

Çeviri :  Кушу Ф.

Cherkessia.net, 16 Nisan 2017


Bu haber toplam 1666 defa okundu.


vahiterdo

Vahit Erdo

R. T. ERDOĞAN nın MÜSLÜMANLAR TARAFINDAN BİTEVİYE DESTEKLENMESİNİN NEDENİ ,,, BATININ İLERİ KAPİTALİST BURJUVA SİSTEMİ KARŞISINDA HİSSETTİKLERİ AŞAĞILIK KOMPLEKSİNİN, DIŞA VURUMUDUR...16-04-2017 çok marifet var insanda , selamlar..

16 Nisan 2017 Pazar Saat 15:56
XАРУН-DÜZCE

Hırsızlığa alışan bir şey bulamazsa kendi donunu çalarmış Adıgey yöneticilerinin hali o hesap.

Müftü efendide telaşa düştü anlaşılan.

Çevreci adamı yeri geldiğinde kumpasla hapse tıkmak için zaman kollar bunlar.

16 Nisan 2017 Pazar Saat 13:22
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net