Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Basını Referandum Sonuçlarını Nasıl Gördü?
17 Nisan 2017 Pazartesi Saat 12:41
Sonuçları acil koduyla duyuran uluslararası haber ajansları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın anayasal yetkilerinin arttığına dikkat çekerek, Türkiye'de artık yeni bir yürütme sisteminin uygulanacağını belirttiler.

 

NTV, 17 Nisan 2017

Sonuçları acil koduyla duyuran uluslararası haber ajansları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın anayasal yetkilerinin arttığına dikkat çekerek, Türkiye'de artık yeni bir yürütme sisteminin uygulanacağını belirttiler.

 

Dünya medyasının en önemli haber kaynağı olan uluslararası ajanslar, referandum sonuçlarını "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kişisel başarısı" olarak değerlendirdiler.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni anayasal sistem için kararlı ve tutkulu bir kampanya yürüttüğü belirtilen haber ve yorumlarda, yüzde 51 'lik sonuçta bunun etkili olduğunu vurguladılar.

 

Reuters haber ajansı, "Güneydoğu ve Batı'daki güçlü hayır oyları karşısında İç Anadolu'nun ciddi bir karşılık verdiğini" belirtti.

 

Amerikan basını, referandum sonucunu internet sayfalarında "son dakika" hattından duyururken, The New York Times gazetesi, muhalefetin oyların yeniden sayılması konusundaki talebini manşet yaptı.

 

Washington Post ve Los Angeles Times, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yetkilerinin arttığına dikkat çekti.

 

Amerikan tabloid gazetesi USA Today, "Türkiye'nin artık bir Başkan'ı var" başlığını kullandı.

 

Amerikan CNN, CBS ve ABC televizyonları Türkiye'deki gelişmeleri canlı yayınlarla aktardılar. CNN International internet sitesinde "Erdoğan son anda kazandı" manşetine yer verdi.

 

İngiliz yayın kuruluşu BBC, sandık sonuçlarına yapılan itirazları öne çıkardı.

 

Referandumla ilgili en kapsamlı takibi yapan bir başka medya odağı ise, Almanya'nın basın-yayın organları oldu. Bild gazetesi, CHP'nin "yeniden sayım" talebini vurgulayan haberini kapağına yerleştirdi.

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung ise, "Erdoğanistan'a doğru" manşetiyle cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin öne çıkan unsurlarını aktardı.

 

Arap medyası da Türkiye'deki referandum sonucunu yakından takip etti.

 

Katar merkezli El Cezire televizyonu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istediğini elde ettiğini ve "evet" kararının Türkiye'nin geleceğini etkileyecek önemde olduğunu vurguladı.

Evet: 51.4  Hayır: 48.6 

 

Kaynak: www.ntv.com.tr

Cherkessia.net, 17 Nisan 2017

 


Bu haber toplam 1651 defa okundu.


hapi cevdet yıldız

Sn. burak demirci,
Bulanık ve çelişik görüşler sıralamışsınız. "Kemalizm tandanslı faşizan sol tamamıyla iflas etmiştir" diyorsunuz. Bunları nereden çıkarıyorsunuz? Geçmiş geçmişte kalmıştır.

Hastalıklı görüşler var, bunlar ülkede özgürleşmenin engellenmesi sonucu oluşmuş olan ve hayat bulan şeyler. O sol elbette eksiklidir, ama Ecevit'ten bu yana solu ve sağı teraziye vurduğumuzda özgürlükleri engelleyen kesim hangisi olmuştur?

Yoksa siz sağcı, Natocu askerleri ve onların darbelerini sol girişimler olarak mı görüyorsunuz?..Sizin söylediğiniz faşizm onların eseri.
Her türlü baskı, sindirme ve engellemelere rağmen toplumun yüzde 49'u, belki de daha fazlası hayır oyu kullandı (Oy sahtekârlıkları yapıldığı ciddi biçimde iddia ediliyor). Bu başarıyı küçümsememek ve başarıyı dağıtmaya çalışmamak gerekir.

Demokrasi zenbille gökten inmiyor, bahşedilmiyor.

Çerkeslere gelince, maalesef iyi bir konumda değiliz. Yoz, boş yanımız yok mu? Parlak bir konumda mıyız? Bencil miyiz? Politik hakların ne olup olmadığını ve bu uğurda mücadele etme geleneğini kavramış kesimimiz ne düzeyde?

Bakıyorum genç çevrede eleştiriler pek ilgi çekmiyor, magazin de magazin peşindeyiz. Bilgisiz, yoz bir toplum olmuşuz. Kaçımız kültür ve edebiyatımızı, Nartları olsun biliyoruz? Bir sürü bu yoz kişi ile nasıl mesafe alabiliriz?

Bu bakımdan, vur diyelim, ama dostu incitmeden, kafa karıştırmadan vur derim. Düzeltilebilecek kusurları abartmayalım derim. Saygılar.

18 Nisan 2017 Salı Saat 14:48
burak demirci

Şahsi kanaatim hayırın kazandığı yönündedir, tabii bu benim kişisel fikrim.
Ama üzüldümmü elbette hayır.
Neden? Çerkesleri ve tüm halkları yok sayan kemalist rejim 17 nisan 2017 itibarı ile son bulmuştur.

Kemalizm tandanslı faşizan sol tamamıyla iflas etmiştir. Aynı bitiş ve tükeniş ülkücü kesim içinde geçerlidir. Siyasal islam son demlerini yaşarken kendinden başka tüm muhalefeti yok etmiş sindirmiştir.

Kılıçdaroğlu'nun sinmiş ve ezik tavrı her şeyi gösteriyor. Bu durum mevcut devlet yapısı ve üniter devletin de yakında yaşayacağı sona ilişkin ipuçları veriyor aslında.

2019 seçimlerinde ortada gerçek bir muhalefet kalmazsa kimse şaşırmasın. Zaten muhalefetin son 15 yıllık korkak ve pasif tavrıda aslında bugünlere gelinmesinde iktidara ciddi imkan verdi.

Bu arada kemalist tayfanında kağıttan kaplan olduğu ortaya net şekilde çıktı.Bundan sonra Türkiye'de durumun düzeleceğini düşünmüyorum, iç kaynaklı değil ancak dış kaynaklı baskının günden güne artarak ciddi kırılmalara yol açacağını düşünüyorum, tabii ki yanılabilirim de çünkü dış baskı ciddi tavizlerle engellenebilir.

Nasıl?
İstanbul dükalığı ve güneydoğuya özerklik olmaz mı olur niye olmasın ki. Ne kadar olmaz denilen şey olmadı mı bu ülkede olur olur.
Hepsi olur.

Özetlemek gerekirse türkiye cumhuriyeti devleti son düzlüğe girdi, bu etabın sonunda mevcut devlet yapısı ve sınırlarının herhalükarda değişeceğini düşünüyorum. Çerkesler için bir şey demek gerekirse onlar zaten etkisiz eleman toplumsal bütünlük ve dayanışma olmadan hiç bir şey olmaz ve yavaş yavaş yok olup giderler.

Şu anki resimde bu halleri ile çerkeslere pastadan hiç bir şey vermezler. E zaten mevcut politik düzende de hiç bir güçleri ve etkileri yok ağlamayan çocuğa meme yok. Çerkesler en iyi yaptıkları şeyi yapa yapa asimile olup giderler nedir o elbette dansss.

17 Nisan 2017 Pazartesi Saat 19:52
vahiterdo

TUSİAD-MUSİAD- zil takmış halkalışeker -kesik çayır ANGARA havalarını oynuyor,,, SINIF KÖRÜ İŞÇİLE -KÖYLÜLER de tempo tutuyor,,, vaziyet -i umumi budur USTA...çok marifet var insanda ..selamlar..

17 Nisan 2017 Pazartesi Saat 15:28
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net