Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya’ya Rağmen, Karadağ Parlamentosu NATO Üyeliğini Onayladı!
28 Nisan 2017 Cuma Saat 19:52
Karadağ Parlamentosu, Rusya'nın karşı çıkmasına rağmen NATO üyeliğini öngören yasa tasarısını bugün 28 Nisan'da kabul etti.

 

QHA, 28 Nisan 2017

 

Karadağ Parlamentosu, Rusya'nın karşı çıkmasına rağmen NATO üyeliğini öngören yasa tasarısını bugün 28 Nisan'da kabul etti.

81 sandalyeli parlamentodaki oylama sonucunda 46 milletvekilinin oyuyla NATO üyeliğini öngören yasa tasarısı oy çokluğuyla kabul edildi.

 

Muhalefet kanadından Sosyal Demokrat Parti (SDP) ile iktidardaki Batı yanlısı Demokratik Sosyalist Parti (DPS) milletvekillerinin katıldığı oylamada, 46 milletvekilinin tamamı protokolün onaylanması lehine oy kullandı. Muhalefet oturumu boykot etti.

 

Karadağ Başbakanı Dusko Markovic, burada yaptığı konuşmada, geçen yılki seçimde halkın özgür iradesiyle seçilen milletvekillerinin böylesine önemli bir kararı alma ayrıcalığına sahip olduklarını ifade ederek, "Yüzyıllarca Karadağ'ın özgürlüğünün, şerefinin ve değerlerinin sembolü olan Cetinje şehrinde, Karadağ Meclisi'ne NATO üyelik protokol metnini sunmaktan onur duyuyorum." şeklinde konuştu.

Öte yandan, NATO üyeliğine ilişkin protokolün oylaması devam ederken, muhalefetteki Demokratik Cephe'nin (DF) de desteklediği NATO karşıtı bir grup dışarıda protesto düzenledi.

 

Protestoya katılan eski cumhurbaşkanlarından Momir Bulatovic, bugünün kendisi için son derece üzücü bir gün olduğunu belirterek, "Kendimi aşağılanmış hissediyorum, zira benim adıma başkaları karar veriyor. Şu an yaşananlar şiddet ve yalanın zaferidir." dedi.

 

DF lideri Andrija Mandic de meclisin bugün Karadağ adına bir kapitülasyon anlaşmasına imza attığını savunarak, "Biz bunu kabul etmiyoruz. Parlamentoda Karadağ'a ihanet eden adamlar oturuyor." diye konuştu ve DF'nin iktidara gelmesi halinde NATO üyeliğini donduracağını, NATO üyeliğine halkın karar vereceği bir referandum yapacağını sözlerine ekledi.

 

Cherkessia.net, 28 Nisan 2017

 


Bu haber toplam 1610 defa okundu.


Erdem Yılmaz

Nato'nun Rusya'ya karşı basit zaferi. Yugoslavya'dan topsuz tüfeksiz ayrılan tek devlet. (büyük şans)
2006'daki bu ayrılıkla YugoslavyA adı ve Mareşal Tito'nun hayalleri sona ermiştir. Dilsel-etnik-ırksal olarak eski Yugoslavya'nın minyatür örneği 72,5 milletten oluşur. Ama dertsiz tasasız bir ömür sürerler.
Alkol almayı, basketbol oynamayı çok seven umursamaz insanlarını Rusya Nato üyeliğine karşı kışkırtmaya çalıştıysa da sonuç ortada.

30 Nisan 2017 Pazar Saat 12:05
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net