Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Apşeva’ya Göre Online Sosyal Ağlar Bölünmüş Çerkes Ulusu için “Kurtuluş” Anlamına Geliyor
05 Mayıs 2017 Cuma Saat 11:08
Svetlana Apşeva’ya göre Facebook ve diğer online sosyal ağlar Çerkesler için “gerçek bir kurtuluş” anlamına geliyor. Çerkesler sadece Sovyet icadı cumhuriyetler arasında bölünmüş değiller. Anayurt ve diaspora kesimleri olarak da parçalanmış durumdalar.

Paul Goble, 3 Mayıs 2017 

 

Svetlana Apşeva’ya göre Facebook ve diğer online sosyal ağlar Çerkesler için “gerçek bir kurtuluş” anlamına geliyor. Çerkesler sadece Sovyet icadı cumhuriyetler arasında bölünmüş değiller. Anayurt ve diaspora kesimleri olarak da parçalanmış durumdalar. Kuzey Kafkasya’da yarım milyon Çerkes yaşarken diaspora nüfusu beş milyona ulaşıyor. 

25 Nisan 2013 Taksim Meydanı- Çerkesya Yurtseverleri ve Reyda dans grubunun Çerkes bayrağı kutlaması

 

Çerkes halkı sosyal ağların sunduğu nimetlerin uzun süredir farkındaymış ama geçen hafta bir dönüm noktası olmuş. Farklı ülkelerde yaşayan Çerkesler sanal ortamda harekete geçerek Bayrak Gününü kutlamışlar. Çerkes halkı sosyal medyanın kendini ne kadar güçlendirdiğini fark etmiş (caucasustimes.com/ru/cherkesskie-seti/). 

 

Çerkes Sürgününde o kadar çok insan hayatını kaybetmiş ki yaşananlar soykırım tanımına giriyor. Yenilgi ve sürgün öncesinde Çerkesler ulusal bayrakları altında savaşmışlar. Rus işgalciler de bayrağı Çerkeslerin belleğinden silmek için ellerinden geleni yapmışlar.  

 

Ama Çerkesler bayraklarını hiç unutmamışlar. Sovyet rejimi çökünce Adigey Cumhuriyeti resmi bayrak kabul etmiş.  

 

2010’den bu yana da Kuzey Kafkasya ve dünyada “Çerkes Bayrağı Günü her yıl kutlanıyor.”  

 

Apşeva’ya göre Bayrak Günü ve bayrak online sosyal ağlar sayesinde “giderek popüler olmuş” ve Çerkes halkını seferber etmiş.  

 

Bu yıl kutlama “gerçek anlamda yığınsal hale gelmiş. Adigey, Kabardey-Balkar, Karaçay-Çerkes ve Türkiye’de on binlerce insan ellerinde bayraklarla sokağa çıkmış.”  

 

Apşeva Çerkes aktivist Aslan Beşto’dan alıntı yapıyor. Beşto’ya göre online sosyal ağlar eylemlerin “eşgüdümlü hale getirilmesi için baş aygıt haline gelmiş.”  

 

Online medya “55 ülkede yaşayan Çerkesler’in çoğu için gerçek bir kurtuluş” anlamına geliyor. Bu sayede Çerkes halkının birlik duygusu pekişiyor.  

 

Türkiye’de yaşayan Çerkes gazeteci Yemuz Beyazıt soydaşlarının beş yıldır Bayrak Gününü kutladıklarını söylüyor. Sosyal medya sayesinde katılımcıların sayısı her yıl artmış.  


Adigey’de yaşayan aktivist Adnan Khuade’ye göre bu kutlamalar herkese soykırım ve sürgünü hatırlatıyor.  

 

Khuade Bayrak Gününün ve sosyal medyanın “son on yılda Çerkeslerin kenetlemesinde paha biçilmez bir rol üstlendiğini” dile getiriyor. 

 

Apşeva’ya göre Çerkes bayrağının “12 yıldızı Çerkes kabilelerin birliğini, üç ok da barışçılığını simgeliyor.” Tıpkı yüzyıl önce olduğu gibi… 

 

Çeviri: Dr. Ömer Aytek Kurmel  

Cherkessia.net, 4 Mayıs 2017

***

Online Social Networks Prove to Be ‘Salvation’ of Divided Circassian Nation, Apsheva Says  

Paul Goble, May 3, 2017 

 

Staunton – Facebook and other online social networks have become “a genuine salvation” for Circassians who are divided not only among various Soviet-created republics but between the 500,000 still in their North Caucasus homeland and the far larger number – as many as five million -- living in the diaspora, according to Svetlana Apsheva. 

 

The Circassian journalist says that members of her nation have long been aware of the possibilities that social networks provide but that their power was most clearly manifested last week when Circassians in various countries marked the Day of the Circassian Flag and came together in virtual space (caucasustimes.com/ru/cherkesskie-seti/). 

 

Prior to their defeat by the Russian army and the expulsion of many of them to the Ottoman Empire in 1864, an action in which so many died that it qualifies as a genocide, Circassians went into battle under their national flag. Not surprisingly, the Russian occupiers did everything possible to erase it from Circassian memory. 

 

But the Circassians have never forgotten their flag, and when Soviet power collapsed, the Adygey Republic declared it the official one of that Circassian republic.  And since 2010, Apsheva says, Circassians in other republics of the North Caucasus and around the world “have annually celebrated the Day of the Circassian Flag.” 

 

Thanks to online social networks, she continues, this holiday and the flag on which it is based “have become ever more popular” and a rallying point for the Circassian nation.  This year, the celebration “became really massive: in Adygeya, Kabardino-Balkaria, Karachayevo-Cherkessia and Turkey, tens of thousands of people went into the streets” with the flag. 

 

She cites the words of Circassian activist Aslan Beshto who says that online social networks are today “the chief instrument for the coordination of actions” among Circassians and that as such, these online media are “for the majority of Circassians who live in 55 countries a real salvation” by helping to restore and strengthen their sense of unity. 

 

Yemuz Bayazit, a Circassian journalist in Turkey, says that his co-nationals there have been celebrating the Day of the Circassian Flag already for five years and that the number of participants has increased each year largely as a result of social media. And Adnan Khuade, an activist in Adygeya, adds that these celebrations remind everyone of the genocide and exile. 

 

As such, Khuade says, this holiday and the social media which have allowed it to spread have placed “a priceless role in the consolidation of the Circassians over the last ten years.” 

 

Today, as a century ago, Apsheva concludes, “the 12 stars” on the Circassian flag “symbolize the unity of Circassian sub-ethnoses and the three crossed arrows symbolize the nation’s unity and peace-loving intentions.” 

 


Bu haber toplam 2141 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net