Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zafer Gününde Rusya'dan Gövde Gösterisi
09 Mayıs 2017 Salı Saat 23:18
Rusya Devlet Başkanı Putin, Moskova'daki Zafer Günü kutlamalarında dünya devletlerine teröre karşı birlik çağrısı yaptı. Törende Rus savunma sanayisinin yeni ürünleri sergilendi.

 

Rusya Devlet Başkanı Putin, Moskova'daki Zafer Günü kutlamalarında dünya devletlerine teröre karşı birlik çağrısı yaptı. Törende Rus savunma sanayisinin yeni ürünleri sergilendi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İkinci Dünya Savaşı'nın bitişinin kutlandığı "Zafer Günü" kutlamaları dolayısıyla Moskova'daki Kızıl Meydan'da askeri geçit törenine katıldı.

 

Konuşmasında Rusya'nın tüm düşmanları yenebilecek güçte olduğunu vurgulayan Putin, terörle mücadelede bütün dünyanın bir araya gelmesi gerektiğini söyledi.

 

Putin, "Geçmişin dersleri bizi sürekli tetikte olmaya zorluyor… Hayat bizi savunma kapasitemizi arttırmaya zorluyor. Ancak terörizmle, aşırıcılıkla, Neo-Nazizm ve diğer tehditlerle etkin bir şekilde savaşabilmek için uluslararası toplumu birleştirmek gerekiyor" diye konuştu. Rusya Devlet Başkanı, Nazizmin yükselişiyle ilgili olarak ise "Bu canavarca trajedi, ırk üstünlüğü denen suçlu ideoloji, tolere edilmesinden dolayı değil, dünyanın lider devletleri arasındaki kopukluklardan kaynaklanıyor" dedi.

 

Sovyetler Birliği ve müttefiklerinin Nazi Almanyası'nı 72 sene önce yenilgiye uğrattığı ve İkinci Dünya Savaşı'nın Avrupa kıtasında sonlandığı 8-9 Mayıs 1945'i anan "Zafer Günü" kutlamaları Rusya tarihinde büyük öneme sahip.

 

1991'de dağılan Sovyetler Birliği'ne dair sembollere ve özel günlere Putin döneminde daha fazla önem verilmeye başlandı. Zafer Günü kutlamaları çerçevesinde Rus silahlı kuvvetleri Kızıl Meydan'daki geçit törenleriyle askeri gücünü gözler önüne serme fırsatı buluyor.

 

Rusya bugünkü törende Kuzey Kutbu kuşağında konuşlandırmak üzere geliştirdiği siyah ve beyaz kamuflaj desenli hava savunma sistemlerini ilk kez dünya kamuoyunun önüne çıkardı. Her yıl düzenlenen uçuş gösterileri ise bu sene kapalı hava yüzünden iptal edildi.

 

Rus silahlı kuvvetleri Suriye'deki Hmeimim hava üssünde de küçük bir tören düzenledi.

Kaynak: Ajanslar, NTV

Cherkessia.net, 9 Mayıs 2017

 


Bu haber toplam 1525 defa okundu.


Yurdakul Recep

https://themoscowtimes.com/news/only-one-foreign-leader-attended-this-years-victory-day-parade-in-moscow-57946

PUTİN'E SİYASİ TECRİT EN ÜST DÜZEYE ULAŞTI!
"FAŞİZME KARŞI ZAFER GÜNÜ" FİYASKOYA DÖNÜŞTÜ!
Düzinelerce yabancı lider, Nazi Almanya'sının SSCB'ye teslim edilmesinin 60. yıldönümünü kutlayan Zafer Günü Geçit Töreni'ne katılmak için 2005 yılında Moskova'ya gitmişti. ABD Başkanı George W. Bush, Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, Hindistan Başbakanı Manmohan Singh, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yushchenko ve daha pek çok kişi bu geziyi yaptı. Ancak son 12 yılda çok şey oldu ve Rusya'nın Gürcistan, Ukrayna ve Suriye'deki savaşları, Moskova'yı uluslararası camia'da tecrit edilmesine yol açtı.
Bu yıl sadece bir yabancı devlet başkanı Moskova'daki Zafer Günü Geçit Töreni'ne katıldı. Dodon geçen Kasım ayında Moskova ile ilişkileri geliştirmeye çağıran Rus yanlısı bir siyasi grup tarafından seçildi. Bu yılın Şubat ayında Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile yaptığı bir toplantıda Dodon; Rusya ile daha iyi ilişkilerin Moldova için "kesinlikle çok önemli" olduğunu söylemişti.
Rusya'nın savaşın bitiminin 70. yıldönümünü kutladığı 2015 yılında da Moskova'ya 68 devlet başkanını davet ettiği bildirilmişti. O yılki törenlere Zimbabwe yöneticisi Robert Mugabe, Küba Devlet Başkanı Raul Castro ve Abhazya ve Güney Osetya'nın tartışmalı bağımsız cumhuriyetlerinin cumhurbaşkanları gibi liderler de dahil olmak üzere iki düzineden fazla yabancı üst düzey görevliler katılmıştı. Batılı liderler; ABD Başkanı Barack Obama, Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve onlarca daha dahil olmak üzere büyük oranda katılmayı reddetmiştiler.

12 Mayıs 2017 Cuma Saat 00:30
Yurdakul Recep

PUTİN "FAŞİZME KARŞI KAZANILAN ZAFER" ADI ALTINDA DİĞER HALKLARI YOK SAYARAK KENDİ TEK TİPÇİ "RUSÇU" NEOFAŞİST REJİMİNİ YÜKSELTİYOR!
Halbuki 2.Dünya savaşı'nda nüfusları oranında en çok Rus olmayan halklar kayıp verdi, katkı sundu!

İŞTE İSPATI: http://www.cnnturk.com/2010/yasam/diger/02/17/berline.sovyet.bayragini.diken.dagistanli.oldu/564180.0/index.html

10 Mayıs 2017 Çarşamba Saat 00:59
Yurdakul Recep

PUTİN, Rusya'da kendi neofaşizmi'ni
"FAŞİZME KARŞI KAZANILAN ZAFER" gösterilerinin arkasına saklayarak KAZ ADIMLARI ile kademe kademe YÜKSELTİYOR!
TEMEL TEMA, SLOGANI:
"YAŞASIN RUSYA ANA! TEK BAYRAK, TEK VATAN ve TEK DİL!
Bu FAŞİST KUTLAMALARA katılmayı, savunmayı görev bilen ÇERKESLER'in durumu ise ÇOK HAZİN!.
DÜŞTÜKLERİ BU DURUM KASABININ BIÇAĞINI YALAMAKTAN ÖTE BİR ŞEY DEĞİL !

Not: "KAZ ADIMI" faşist Alman Prusya Askeri ekolünün STALİN versiyonudur!

10 Mayıs 2017 Çarşamba Saat 00:56
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net