Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Trump'ın Rusya ile İlk Teması
12 Mayıs 2017 Cuma Saat 00:39
ABD Başkanı Donald Trump'ın Beyaz Saray'da ağırladığı Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Trump'ın ekibini övdü.

11 Mayıs 2017, DW

 

ABD Başkanı Donald Trump'ın Beyaz Saray'da ağırladığı Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Trump'ın ekibini övdü.

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la (11 Mayıs 2017 Washington)

 

Rusya ile ilişkilerde yeni bir dönemi başlatmak isteyen Amerika Birleşik Devletleri'nde Başkan Donald Trump, Moskova'dan ilk üst düzey konuğunu ağırladı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Trump'ın Beyaz Saray'da misafiriydi.

 

Oval Ofis'teki görüşmenin başlıca gündem maddesi Suriye oldu. Suriye'de barışı sağlamak önceliğimiz diyen Lavrov, Moskova, Ankara ve Tahran'ın garantörlüğünde kurulan çatışmasızlık bölgelerine destek aradı.

 

Trump-Lavrov görüşmesi sonrası basına açıklama yapan Trump, "Suriye'deki ölümler sona ersin istiyoruz. Herkes bunun için çalışıyor" dedi.

 

Görüşmeyle ilgili Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da "Başkan Trump Suriye'deki krize çözüm için birlikte çalışmanın önemini vurguladı. Rusya'nın Esad rejimini ve İran'ı dizginlemesine ihtiyaç olduğunun altını çizdi" denildi.   

 

"Trump icraat insanı"

Temasları hakkında değerlendirmede bulunan Lavrov'sa Trump yönetiminden övgüyle bahsetti.

 

Washington'a 4 yıl sonra ilk ziyaretini gerçekleştiren Lavrov, "Bir kez daha ikna oldum. Trump Yönetimi, Başkan'ın kendisi ve Dışişleri Bakanı icraat insanı" diye konuştu.

 

Trump-Putin görüşmesi Hamburg'da

ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson'la da bir araya gelen Lavrov, Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ilk yüz yüze görüşmesinin Temmuz ayında Hamburg'taki G-20 Zirvesi'nde gerçekleşeceğini duyurdu.

 

FBI Başkanı'nın kovulması

Lavrov'un Washington ziyareti FBI Başkanı James Comey'in Trump tarafından kovulmasından bir gün sonra gerçekleşti. Ancak konunun Lavrov-Trump görüşmesinde ele alınmadığı belirtildi.

 

Trump'ın bir mektupla görevden aldığı Comey, yeni yönetimde yer alan bazı isimlerin Rusya ile bağlantılarına ilişkin soruşturmayı yürütüyordu.

Görev süresinin dolmasına 6 yıl olan Comey'in kovulması, Rusya soruşturmasının üstünün kapatılmaya çalışıldığı yönünde iddialara yol açtı.

 

Kaynak: http://www.dw.com/tr/trump%C4%B1n-rusya-ile-ilk-temas%C4%B1/a-38792191

Cherkessia.net, 12 Mayıs 2017

 


Bu haber toplam 1557 defa okundu.


Yurdakul Recep

"BİZİM ÇOCUKLAR BAŞARDI! (OUR BOYS DİD İT!)"
RUSÇA NASIL NEDİR?
Bilenlerin katkısına açığım! :)
1980 yılında Kenan Evren faşisti iktidara el koyduğunda ABD'li eski diplomat Paul Henze'nin 12 eylül ihtilalini zamanın ABD Başkanı Jimmy Carter'a haber verirken "Bizim çocuklar başardı. (our boys did it!)" demişti!

13 Mayıs 2017 Cumartesi Saat 02:33
GENAR

Trump abimizi Russia-gate indirecek bu gidişle. :)

12 Mayıs 2017 Cuma Saat 15:32
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net