Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Maykop Adıge Khase Kondretov'dan Özür Bekliyor!
15 Mayıs 2017 Pazartesi Saat 23:47
Adıge Khase son açıklamaları ile ilgili Kondratev'den Çerkes halkından özür dilemesini istiyor.


14 Mayıs 2017, Natpress 

Son günlerde Ukrayna Ulaştırma bakanı Vladimir Umilyanov ile Krasnodar eyaleti başkanı Kondratev arasında Kuban bölgesi nin kime ait olduğu üzerine başlatılan tartışma, Kuzey Batı Kafkasya'nın yerli halklarından olan Çerkeslerin haklarını savunan Maykop Adığe Khase’yi yetkililerini kızdırdı.

 

Adıge Khase son açıklamaları ile ilgili Kondratev’den Çerkes halkından özür dilemesini istiyor.

Zaurbiy Çundışko: Maykop Adığe Khase Başkanı

 

Maykop Adığe Khase yaptığı açıklamada;

Bizde bir söz vardır, ‘’Ölmemiş ayının postu paylaşılmaz.’’ Bahsi geçen bölgede bölgenin gerçek sahipleri olan Çerkes halkı yaşamlarını mevcut Adığey Cumhuriyeti, Karaçay Çerkes Cumhuriyeti ve Kabardey Balkar Cumhuriyetinde sürdürmektedir.

Bu tartışılan bölge Çerkeslerin tarihsel toprağı iken Krasnodar Kray’ın valisi, 2.Ekaterina’nın Kuban Kazaklarından şikayet etmesinden nasıl bahsedebilir?

Kendisi bölgenin aslında kimin tarihi toprağı olduğunu bilmiyorsa, Ukraynalı bakana tarihi ve Coğrafyayı bilmediği suçlaması ile ona tarih coğrafya kitapları göndereceğini nasıl söyleyebilir?

Biz Çerkesler olarak bu gerçekleri gözardı edenlere tekrar hatırlatmak isteriz ki; Tüm bu bahsi geçen topraklar Çerkeslerin tarihi anavatanıdır.

Çerkesler bu topraklardan; Bugünkü Rusya federasyonuna bağlı cumhuriyetlerden Adıgey Cumhuriyeti, Kabardey Balkar Cumhuriyeti ve Natoya kabul edilmiş olan Gürcistan ile yine ABD içindeki bazı eyaletlerce resmi olarak kabul edildiği üzere soykırıma uğratılarak sürgün edilmişlerdir. Bu yüzden söz konusu coğrafyanın büyük bölümü Çerkessiz kalmıştır.

Maykop Adığe Khase olarak, Krasnodar eyalet valisinden bir an önce bu toprakların gerçek sahibi olan Çerkeslerden özür dilemesini bekliyoruz. Diğer taraftan, Çerkes-Rus savaşları ile ilgili olarak dönemin Çarlık Rusya’sı generallerinin bölgede dikilen heykellerinin, orada yaşayan Çerkeslerin hassasiyetleri göz önüne alınarak bir an önce sökülmesini talep ediyoruz.

Zaurbiy Çundışko

Maykop Adığe Khase Başkanı


Kaynak: http://www.natpressru.info/index.php?newsid=11116 


Çeviri: Кушу Ф.

Cherkessia.net, 16 Mayıs 2017


***

«Адыгэ Хасэ – Черкесский совет» Майкопа ждет от губернатора Кондратьева извинений

Заявление

Территориальный спор за право обладание Кубанью между министром инфраструктуры Украины Владимиром Омеляном и губернатором Краснодарского края Вениамином Кондратьевым вызвал крайнее возмущение членов Майкопской городской общественной организацией «Адыгэ Хасэ – Черкесский совет», представляющей интересы адыгов (черкесов), коренного народа Северо-Западного Кавказа.

«Адыгэ Хасэ – Черкесский совет» Майкопа ждет от губернатора Кондратьева извинений

Мы говорим о том, что нельзя делить шкуру живого «медведя». В конце концов в территорию края врезана Республика Адыгея, рядом существуют Карачаево-Черкесия и Кабардино-Балкария, в которых одним из титульных народов являются адыги (черкесы). 

Как мог губернатор Краснодарского края, сказав, что «Екатерина II жаловала запорожским казакам Кубань», умолчать о том, что практически вся эта «спорная» территория – часть обширных исторических земель черкесов.

Какую историю собирается преподать украинскому министру губернатор, если сам не признает очевидного? Какие учебники он собирается передать в Украину – не те ли, откуда вымарана подлинная история коренного народа этого региона страны?

Напоминаем тем, кто игнорирует этот факт: данные земли не пустовали до прихода сюда царской России, а принадлежали Черкесии. Они опустошены в результате геноцида коренного населения, геноцида уже частично признанного, в том числе Кабардино-Балкарской Республикой и Республикой Адыгея, являющимися частью РФ. Из стран, входящих в ООН, его признала Грузия, также он признан ОНН и некоторыми муниципалитетами США.

Майкопская городская общественная организация «Адыгэ Хасэ – Черкесский совет» осуждает губернатора Краснодарского края и призывает принести извинения многострадальному адыгскому (черкесскому) народу, приложить силы к искоренению фактов фальсификации истории Кубани, распорядиться о демонтаже памятников царским генералам времен Русско-Кавказской войны и т.д. И впредь не забывать о правах и интересах адыгов (черкесов).

Заурбий Чундышко, председатель Майкопской городской общественной организации «Адыгэ Хасэ – Черкесский совет».

Заявление Кондратьева.

Натпресс


Bu haber toplam 1718 defa okundu.


CANDEMİR (KAYSERİ)

HİÇ OLMAZSA BİR SES ÇIKTI.

MAYKOP ADIGE KHASE VAROLASIN! ELİN OĞLU POST DERDİNDE BİZ BURADA SÜRGÜN ŞOVLARINA DEVAM.
GERÇEKLERLE NE ZAMAN UĞRAŞMAYA BAŞLAYACAĞIZ ACABA?ACABA?

16 Mayıs 2017 Salı Saat 21:25
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net