Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adıgey’de FSB’nin IŞID Yalanı!
15 Mayıs 2017 Pazartesi Saat 23:54
Rusya Guvenlik Teşkilatı FSB yaptığı bilgi paylaşımında Adıgey de IŞID liderlerinden birisinin akrabasının tutuklandığını açıkladı.

Svetlana Apşeva,13 Mayıs 2017, Caucasus Times

 

Rusya Guvenlik Teşkilatı FSB, yaptığı bilgi paylaşımında Adıgey’de IŞID liderlerinden birisinin akrabasının tutuklandığını açıkladı.

 

Verilen bilgi doğruysa, bu meçhul akraba Tacikistan Çevik kuvvetlerinde eskiden görevli olan ve 2015 den beride IŞID liderlerinden birisi olan Gülmurada Halimova’nın akrabası ve Adıgey'de örgüte savaşçı devşirmeye çalışmaktaydı.

 

FSB’nin yaptığı bu açıklama tabi ki akıllara hemen şu soruyu getirdi;

Tamamiyla Rusya merkeze entegre olmuş bu küçük ve sakin Cumhuriyet neden IŞID la ilgili gündeme taşınır olmuştu. Öte yandan Orta Asya kökenli oldukları söylenen bu teröristler, biraz ötede koskoca Krasnodar eyaletinde Orta Asya kökenli binlerce insan yaşadığı halde başka yer mi bulamadılar da gelip bu küçücük bölgeyi terörist devşirme üssü olarak seçtiler?

 

Tahtamukay’ın ve Yablanovski’nin camileri ise zaten sürekli olarak FSB nin gözetimi altında olduğundan zaten IŞID lı teröristlerle ilgili herkes de bilgi sahibi.

 

Adıgey Tahtamukay bölgesi Yablonovski cami imamı Anzor Ceukojev’in verdiği bilgiye göre; Cuma namazlarına Tahtamukay’da yaklaşık 50-80 kişi civarında katılım olurken Yablonovski de bu sayı Krasnodar şehir merkezi ile iç içe olduğu için700-800 kişiye kadar çıkabilmekte. Bu gelen 700-800 kişinin ise imamın verdiği bilgiye göre ancak %5 i kadarı Çerkeslerden olup gelenlerin çoğunluğu orta asya kökenli. Bunun en büyük sebebi ise Krasnodar eyaletinde caminin olmaması. İmamın bildirdiğine göre, Krasnodar’da çalışmaya gelen bu emigrantlarda radikallikle   ilgileri olduğu bilgisi yok. 

 

Gazeteci Aslan Şazzo’ya göre, bu konuda FSB tüm Adıgey’de oldukça yoğun bir şekilde Çerkesleri ve dışardan gelen emigrantları gözetim altında tutuyor  ve bu konudad a FSB’nin yaptığı açıklamalar bir çok basında yer alıyor.

 

Bu haberlere göre; Aralık 2016 da FSB’ nin yaptığı açıklamaya göre, 2015 yılında Adıgey’den IŞID’e 22 kişinin katıldığı bildirildi. 2016 da ise buna 2 kişinin katıldığı söylendi.

 

Bu konuyla ilgili 2015 de açılan 11 ceza davasından7 si 2016 yılına sarktı. Bu 7 davanın altısı terörist organizasyonunu organize etmek diğeri ise buna katılmak. Bunların dışında da yine açılan 5 dava ise silahlı örgütün organizasyonunda yer almak yada katılmak suçlamasıyla açılmıştı.

 

Bu açıklamalar bir yana o günden beri FSB tarafından cevapsız bırakılan soru ise; bu genç insanların neye dayanarak bu suçlamalara maruz bırakılarak tutuklandıkları sorusu.

 

Diğer taraftan başka bir soru ise, 2014 ile 2016 yılları arasında Adıgey’de terör konulu sadece 3 mahkeme görüldü. Peki bu açıklamalarda ki sonradan eklenenler nereden çıktı?

 

Bu bahsi geçen 3 davadan ilki; 2015 Aralığında Adıgey’de yaşayan Elman İsaev Suriye ye IŞID a katılma hazırlığında olduğu suçlamasıyla tutuklanmış ve kendisi de bu suçlamaları kabul ederek suçunu itiraf etmişti. Mahkeme kendisine bu suçla ilgili olarak 1 yıl 10 ay hapis cezası vermişti.

 

2015 Ekim ayında ise Adıgeysk şehir eski imamı olan Sevcen Yusuf görevli olduğu dönemde görevini kötüye kullanarak IŞID propagandası yaparak gençleri örgüte katılmaya teşvik etmek suçlamasıyla tutuklanmıştı.

 

12 Ekim 2015 de ise, Adıgey’den Artur Hagur ise Beyaz Rusya yoluyla IŞID’ in kontrol ettiği bölgelere katılmaya teşebbüs etmek suçuyla tutuklanarak Kuzey Kafkasya Askeri mahkemesince hakkında 2 yıl hapis cezası vermişti.

 

Bunların dışında da yine Orta Asya kökenli bir kişi Adıgey’de benzer suçlamayla cezalandırılmış, bu suçlamaya göre bu kişi yaklaşık 450 kişiyi terör örgütüne devşirmeye çalışmıştı.

 

Bunlar herkesçe bilinen mahkemelerdi ancak FSB’nin yaptığı açıklamalarda ise bu bilinenlerin haricinde birçok içinde soru işareti taşıyan ve bilinmeyen sayılar mevcut.

 

İşte bu yüzden bölgedeki bir çok uzmana göre aslında yapılmaya çalışılan bölgede Çerkes Aktivistlere  baskı sebebi oluşturarak özellikle Suriye’den gelip anavatanına yerleşmek isteyen Çerkeslerin Soydaş sayılmayarak haklarının görmezlikten gelinmesinin sağlanması. Çünkü FSB’nin yaptığı açıklamalarla toplumda yaratılmaya çalışılan algı operasyonunun aksine, Adıgey söz konusu terör örgütün çöreklenebilmesi için uygun şartları taşıyan bir bölge değil.

 

Kaynak: http://caucasustimes.com/ru/adygeja-mezhdu-igil-i-fsb/

    

Çeviri: Кушу Ф.

Cherkessia.net, 16 Mayıs 2017

***

Адыгея между ИГИЛ и ФСБ

 13.05.2017 itekushev  0 Комментариев

ПРАГА, 12 мая, Caucasus Times. ФСБ России распространило очередную сенсационную новость о задержании в Адыгее родственника одного из лидеров ИГИЛ.

 

Если верить информации ФСБ, неизвестный родственник бывшего командира ОМОН Таджикистана Гулмурода Халимова, который с 2015 года является одним из лидеров «Исламского государства», занимался в республике вербовкой боевиков в ряды террористической организации.

 

На этом сообщение ФСБ обрывается, отставляя множество вопросов. В том числе о том, откуда в мирной Адыгее, полностью интегрированной в общероссийское пространство, периодически появляются ячейки ИГИЛ и почему вдруг центрально-азиатская община, превратилась в рекрутскую базу террористов в маленькой республике?

 

И это в то время, когда в нескольких километрах в Краснодарском крае мусульманская община, в том числе и центрально-азиатская, намного многочисленнее.

 

А в сельских мечетях в Тахтамукае и станице Яблоновская, которые фигурирует в сводке ФСБ, и вовсе на слышали о террористах из ИГИЛ.

 

Так, по словам Анзора Дзеукожева —  имама поселка Яблоновская Тахтамукайского района Адыгеи, по пятницам мечеть в поселке Тахтамукай посещают примерно от 50 до 80 человек.  Мечеть в Яблоновском посещает около 700-800 человек.

 

При этом, по словам имама, число прихожан-черкесов составляет около 5% от общего числа. Почти половина из общего числа прихожан — это выходцы из Центральной Азии, которые приезжают на пятничные молитвы в Адыгею, так как в Краснодарском крае нет мечетей.

 

По его словам, трудовые мигранты, которые живут в Краснодаре и его окрестностях, заняты на строительных объектах.  Никто из них не был замечен в проявлении радикализма.

 

Черкесский журналист Аслан Шаззо считает, что спецслужбы РФ осуществляют контроль за жизнью всех общин в Адыгее, в том числе мусульман – мигрантов. «В этой связи у СМИ возникает масса вопросов к источнику данной информации», — отмечает Шаззо.

 

В декабре 2016 года ФСБ распространило сообщение, в котором утверждалось о том, что в 2015 году из Адыгеи уехали воевать за ИГ 22 жителя, а в 2016 году еще двое.

 

Из возбужденных 11 уголовных дел – 7 пришлось на 2016 год. Шесть дел возбуждены по ч.2 ст. 205.5 Уголовного кодекса России («Организация деятельности террористической организации и участие в деятельности такой организации»), еще пять дел – по ч.2 ст. 208 УК РФ («Организация незаконного вооруженного формирования или участие в нем»)», — уточнили в пресс-службе.

 

При этом и сегодня, и тогда в ФСБ отказалось пояснить Caucasus Times кем представлены молодые люди, вошедшие в список ФСБ.

 

Известно лишь, что в период с 2014 по 2016 годы в республике состоялись лишь три судебных процесса по делам террористической направленности.

 

Откуда взялись остальные?

 

Так, в ноябре 2015 был обвинен в подготовке к участию в ИГ на территории Сирии житель Адыгеи Эльман Исаев. Подсудимый еще на стадии следствия полностью признал свою вину и оказывал помощь в расследовании.

 

Майкопский городской суд приговорил Исаева к одному году и 10 месяцам колонии.

 

В октябре 2015 года обвинения предъявили бывшему имаму мечети в городе Адыгейске Юсуфу Шеуджену. Его обвинили в том, что, пользуясь своим положением, он проповедовал в стенах мечети идеологию «Исламского государства» и призывал своих прихожан присоединяться к боевикам.

 

12 октября 2015 года Северо-Кавказский окружной военный суд осудил на два года колонии жителя Адыгеи Артура Хагура, пытавшегося через Белоруссию проникнуть на территории, подконтрольные ИГИЛ. Еще одно уголовное дело было возбуждено в отношении гражданина одной из республик Средней Азии, который отбывал в Адыгее наказание за кружу.

 

По данным следствия, иностранец обвиняется в том, что он прямо из колонии вел вербовку в ИГИЛ, в контактах которого насчитывалось порядка 450 человек.

 

Многие эксперты также полагают, что у этих «информационных уток» есть предельная цель – оправдать будущие карательные акции в отношении черкесских активистов, чья деятельность активизировалась в связи с нежеланием России признать за черкесскими беженцами из Сирии их исторические права.

 

При этом и эксперты, и гражданские активисты едины во мнении о том, что в республике нет условий для возникновения террористического подполья 

 

Светлана Апшева, специально для Caucasus Times.Bu haber toplam 1527 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net