Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya'daki Hükümet Karşıtı Gösteride Yüzlerce Kişi Gözaltına Alındı!
13 Haziran 2017 Salı Saat 02:06
Rusya'da hükümet karşıtı protesto gösterileri düzenlenmesi çağrısı yapan muhalif lider Alexei Navalny gözaltına alındı.

 

Rusya'da hükümet karşıtı protesto gösterileri düzenlenmesi çağrısı yapan muhalif lider Alexei Navalny gözaltına alındı. Çağrıya yanıt veren 'yüzlerce' protestocunun da gözaltına alındığı belirtiliyor.

Twitter'da paylaşılan bu fotoğrafta Alexei Navalny (açık mavi renk gömlekli) yetkililerce gözaltına alınırken görülüyor.

 

Navalny hakkındaki gelişmeyi, muhalif liderin eşi Yulia Navalny Twitter hesabından duyurdu.

 

Yulia Navalny, eşinin gösterilere katılmak üzere Moskova'daki evinden ayrılırken gözaltına alındığını açıkladı.

 

Muhalif liderin çağrısı üzerine Moskova'nın merkezinde toplanan binlerce göstericiden 'yüzlercesinin' de gözaltına alındığı bildiriliyor.

 

OVD-İnfo isimli sivil toplum örgütü, Rus basınına 400'den fazla kişinin gözaltına alındığını söyledi.

 

St. Petersburg kentinde düzenlenen gösteride gözaltına alınanlar olduğu da gelen haberler arasında. Fontanka.ru isimli haber sitesi St. Petersburg'da en az 300 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

 

Navalny halkı gösterilere çağırırken, "Değişiklik istiyorum. Modern demokratik bir devlette yaşamak istiyorum ve vergilerimizin yollara, okullara ve hastanelere dönüşmesini, yatlara, saraylara ve üzüm bağlarına değil" demişti.

 

Savcılık ise Kremlin Sarayı yakınlarındaki Tverskaya Caddesi'nde izinsiz gösterilere müdahale edileceğini açıklamıştı.

 

Rusya'da bugün ulusal bayram. 'Rusya Günü' bayramını kutlamak için Tverskaya Caddesi'nde, bazıları askeri gösteriler olmak üzere, resmi törenler planlandı.


Rus muhalif lider Alexei Navalny (ortada)

 

Önceki gösterilde de yüzlerce kişi gözaltına alınmıştı


Rusya'da, Mart ayında Navalny'nin çağrısıyla düzenlenen son gösterilerde yüzlerce kişi gözaltına alınmıştı.

 

Bu eylemler, 2012'den beri düzenlenen en büyük protesto gösterileriydi. Gençler de dahil olmak üzere binlerce kişi ülke çapında sokakları doldurmuştu.

 

Gösteriler, Navalny'nin Başbakan Dimitry Medvedev'i yolsuzlukla suçlayan bir rapor yayımlanmasının ardından düzenlenmişti.

 

BBC Moskova Muhabiri Sarah Rainsford, bugünkü protestoların üst düzey yetkililerin yolsuzluk iddialarına karışmalarına yönelik öfkenin büyüklüğünü ve gelecek yılki seçimlerde Navalny'nin Devlet Başkanı Vladimir Putin'e karşı şansını göstermesi açısından bir sınav olarak görüldüğünü aktardı.Daha önce hapis yatmıştı


Eski bir avukat olan Navalny, Nisan ayında yüzüne yeşil bir sıvı atılmasından sonra görme yeteneğini kısmen kaybetmişti.

 

Navalny, daha önce de protestolara liderlik ettiği suçlamasıyla yargılanmış, suçlu bulunmuş ve hapis yatmıştı.

 

Kaynak: http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-40246520

Cherkessia.net, 13 Haziran 2017


Bu haber toplam 1477 defa okundu.


Yurdakul Recep

DEMOKRASİNİN TEMEL KURALIDIR! DEMOKRASİLERDE SİYASİ GÖSTERİLER, TOPLANTILAR ÖN İZİN ALMAKSIZIN YAPILIR. YAPILAMIYORSA O ÜLKEDE DEMOKRASİ DEĞİL AÇIK VEYA GİZLİ FAŞİST DİKTATÖRLÜK VARDIR!
"Demokratik hukuk toplumlarında toplantı yapmak ve gösteri yürüyüşü düzenlemek herkesin hakkı olup, bunlar için bir izin prosedürü gerekmemektedir. Çünkü bu hak İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi m.11'de açıkça ifade edilmiş, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nda da, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ayrıntılarına yer verilmiştir."

13 Haziran 2017 Salı Saat 14:27
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net