Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gali’ye göre Kazakların bir kısmı Rus-dilli bir halk haline getirilecek!
25 Haziran 2017 Pazar Saat 22:02
Gali’ye Göre Kremlin Ajanları Orta Asyalı Kazakların Bir Kısmını Rus Ulusunun Rusça Konuşan Alt-Grubu Haline Getirmeye Çalışıyorlar

 

Paul Goble, 22 Haziran 2017

 

Gali’ye Göre Kremlin Ajanları Orta Asyalı Kazakların Bir Kısmını Rus Ulusunun Rusça Konuşan Alt-Grubu Haline Getirmeye Çalışıyorlar

Azimbay Gali

 

Rusya hükümeti Kazakistan’da kurduğu ajanlar ağı yoluyla bu ülkenin egemenlik ve bağımsızlığını zayıflatmaya çalışıyor. 

 

Bu iddianın sahibi tanınmış Kazak milliyetçisi Azimbay Gali. 

 

Gali’ye göre Kazakların bir kısmı Rus-dilli bir halk haline getirilecek. Moskova sonraki aşamada bu zümreyi Rus ulusunun alt-grubu olarak tanıtacak. 

 

Facebook sayfasında Kazakça yayınlanan ve Rusçaya çevrilen yazı bölgede büyük ilgi görüyor. Gali’ye göre Rus şebekesi amacına ulaşmak için beş farklı taktik uyguluyor  (facebook.com/azimbay.gali/posts/1689895614372889 (Kazakça) and 185.22.65.26/raw/azimbaj_gali_kremlevskie_agenty_orudujut_v_kazahstane (Rusça).

 

Birincisi, Moskova’nın ajanları Kazakistan’da üç-dilli eğitimi savunuyorlar. Amaçları eğitim kalitesini düşürmek, halkın gözünde okul sistemini itibarsızlaştırmak ve ülkenin “Kazaklaşma” sürecinin önünü kesmek. 

 

İkincisi, ajanlar ülkede “ciddi biçimde kadrolaşıyorlar.” Etnik bakımdan Kazak olan ama anadilini konuşamayanların vali veya bakan olmaları sağlanıyor. 

 

Üçüncüsü, ülkeyi bölecekler. Bunun için Rus-dilli alt-grup yaratmaya uğraşıyorlar. Bu zümre gelecekte “kendi edebiyatım, klasiklerim, Rusça konuşulan camilerim ve manevi önderim Rusya var” diyecek. Ve Kazakistan bölünecek.

 

Dördüncüsü, bu ajanların en tehlikelileri görev başında kalmayı başardılar, tasfiye edilmediler. Astana’nın memuru görüntüsü altında Moskova hesabına çalışmaya devam ediyorlar.

 

Son olarak, bu ajanlar suçu başkasının üzerine yıkma konusunda ustalar. Gali’ye göre “sorunun adını koymak lazım. Etkili Rus ajanlarını teşhis etmenin ve eylemlerinin önünü kesmenin zamanı gelmiş bulunuyor.” 

 

Çeviri: Dr. Ömer Aytek Kurmel 

Cherkessia.net, 25 Haziran 2017

***

Kremlin Agents Seeking to Reduce Part of Kazakhs to a Russian-Speaking Sub-Ethnos of the Russian Nation, Gali Says 

Paul Goble, June 22, 2017

 

Staunton – The Russian government has set up a network of agents in Kazakhstan in order to undermine that country’s sovereignty and independence by transforming a portion of the Kazakhs into a Russian-speaking people that Moscow will then insist are “a sub-ethnos” of the Russian nation, according to outspoken Kazakh nationalist Azimbay Gali.

 

In a Facebook page in Kazakh that has now been translated into Russian and is attracting attention in the region, Gali says the Russian network is using five different tactics to achieve its end (facebook.com/azimbay.gali/posts/1689895614372889 (in Kazakh) and 185.22.65.26/raw/azimbaj_gali_kremlevskie_agenty_orudujut_v_kazahstane (in Russian).

 

First, Gali says, Moscow’s agents are promoting trilingual education in Kazakhstan’s Kazakh schools to reduce the quality of those schools, discredit them in the eyes of the population, and prevent the further “Kazakhization” of the country.

 

Second, these agents are exerting “significant influence on cadres policy” in the republic, assuring that those who become akims (governors) or ministers are people who may be Kazakh by nationality but who speak the language poorly or not at all.

 

Third, Moscow’s over-arching goal is “the creation of a Russian-speaking Kazakh sub-ethnos” so that “tomorrow they will tell us: we have our own literature, classics, Russian-language mosques, and a ‘spiritual donor,’ Russia; and in this way they will be able to split the country. 

 

Fourth, the most dangerous of these agents have succeeded in remaining in office and have not been subject to lustration. That has allowed them to continue to do Moscow’s work under the guise of promoting Astana’s.

 

And fifth, because these agents are skilled at shifting the blame on others for any problems, “the time has come to call things by their right names, to identify the influential Russian agents and block their actions.”

 

Bu haber toplam 2014 defa okundu.


Bülent Atçı

Bunda iki yıl önce Türki cumhuriyetlerinde onbeş yıl çalışmış bir mühendis hanımın anlattıklar korkunctu. Rusların buralarda yaptığı ve bizzat kendilerininde canak tutuğu yozlaşma okadar hazin ve beni de o kadar şaşırtmıştı.Kadının anlattıklarıyla hemen bir kıyas yaptım bizim Adıgelerin durumunu nüfusla kıyaslandığında biz gerçekten sağlam kalmışız demiştim.

27 Haziran 2017 Salı Saat 16:35
hapi cevdet yıldız

Aynı tehlike Rusya'nın Rus olmayan halkları, bu arada Adıgeler için de söz konusu. Karşı önlemler almak gerekir.

26 Haziran 2017 Pazartesi Saat 21:26
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net