Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya'nın Beş Baş Belası
04 Temmuz 2017 Salı Saat 15:15
Rusya'da hükümetin ekonomiye dair olumlu açıklamalarına karşın uzmanlar "ihtiyatlı kötümserlik" içeren uyarılarını sürdürüyor.

 

Rusya'da hükümetin ekonomiye dair olumlu açıklamalarına karşın uzmanlar "ihtiyatlı kötümserlik" içeren uyarılarını sürdürüyor. Farklı analistlerin görüşlerine başvuran Moskovski Komsomolets gazetesi, Rusya ekonomisinin bugün karşı karşıya olduğu beş temel riski özetledi:  

 

Petrol fiyatlarındaki düşüş 

Rusya’nın bir numaralı ihracat ürünü ve ekonomisinin bel kemiği olan petrolün varil fiyatı, sadece son beş haftada yüze 16 ucuzlayarak 45 dolara geriledi. Ocak ayında bu fiyat 58 dolardı. 

 

Bazı umanlar, petrol fiyatlarındaki düşün süreceğini ve varil fiyatının önümüzdeki aylarda 35-40 dolara kadar gerileyebileceğini öngörüyor. Bunun sermaye kaçışı, enflasyon ve üretimdeki düşüşle birleşmesinin dolar kurunu yeniden 60-65 ruble seviyesine çıkarabileceği kaygısı dile getiriliyor.  

 

Sermaye kaçışı 

Rusya Merkez Bankası’nın verilerine göre, bu yılın ilk beş ayında Rusya’dan sermaye kaçışı geçen senenin aynı dönemine göre 10,3 milyar dolardan 22,4 milyar dolara yükseldi. MB, 2017 yılının tamamında sermaye kaçışının 37 milyar dolara çıkmasını bekliyor. Haziran ortasında Rusya yatırım fonlarından çıkan sıcak paranın ise bir hafta öncesine göre 9,5 kat artışla 181 milyon dolara kadar yükseldiği belirtiliyor.  

 

Yeni yaptırımlar 

ABD’nin ve AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırımların süresini uzatmalarının da Rusya ekonomisi için risk oluşturduğuna işaret ediliyor. Uzmanlar, yaptırımların Rusya’da yeni bir krize yol açmasının zor olduğunu, ancak uzun süredir beklenen ekonomik canlanmayı geciktireceğini öngörüyor.  

 

Bütçe açığı 

Federasyon Konseyi, Rusya’da bütçe açığının 2017 yılında 1,9 trilyon rubleye indirilmesini öngören değişikliği onayladı. Daha önce bu rakam 2,7 trilyon ruble olarak belirlenmişti. Bütçe gelirlerinin 13,5 trilyon rubleden 14,7 trilyon rubleye, bütçe giderlerinin 16,2 trilyon rubleden 16,6 trilyon rubleye çıkması  bekleniyor.  

 

Uzmanlar, bütçe açığının azaltılmasının yalnızca halkın tüketim seviyesinin aşağı çekilmesi ile mümkün olacağını ve bunun da iyiye işaret olmadığını savunuyor.  

 

Halkın gelirlerindeki düşüş sürüyor 

Tüketimdeki düşüş, perakende sektörünün gelirlerindeki artışı son 10 yılın en düşük seviyesine geriletti. Rusya’da bu yılın ilk beş ayında halkın reel gelirlerinde yüzde 1,8 düşüş kaydedildi. 2014 yılından bu yana Rusya vatandaşlarının reel gelirleri yüzde 15’ten fazla eridi. Devletin belirlediği yoksulluk sınırının altında yaşayan kişilerin sayısı 22 milyonu geçti. 

 

Kaynak: turkrus.com

Cherkessia.net, 4 Temmuz 2017

 


Bu haber toplam 1560 defa okundu.


hapi cevdet yıldız

Turkrus.com'un değerlendirmesi iç açıcı değil. Rusya açısından tabii. Rusya bir ekonomi devi olan ABD ve AB ile inatlaşabilir mi? Rusya neyi istiyor, anlayabilmiş değilim. Rusya nüfusunun yaklaşık beşte biri olan Rus olmayan nüfusu Ruslaştırma, Kırım, vs dışında yeni topraklar ilhak etme politikaları ile durumunu düzeltebilir mi? Zor.
Rusya ve Türkiye'nin hızla demokratikleşmeleri zorunlu. Başka ne yapılabilir. Örneğin, ABD savunma bütçesi 654 milyar, Suudi Arabistan 84 milyar, Rusya 82 milyar.
Rusya'nın bir an önce asimilasyon, genişleme, Rus nüfusu kaşıma, savaş politikalarından uzaklaşması, sanırım en akılcı yol olur.
Aksi takdirde gidiş iyiye olamayacaktır düşüncesindeyim.

04 Temmuz 2017 Salı Saat 19:44
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net