Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adıge Mak:Şapsığe’den Genç Bir Yetenek
10 Temmuz 2017 Pazartesi Saat 11:10
Genç şair hem Adıgece ve hem de Rusça yazabiliyor. İlk şiirlerinden “Ben Bir Adıge’yim- Сэ сыадыг” şiirini 2011 yılında Tuapse’de (**) düzenlenen “Şapsığe’nin Işıltıları” adlı festivalde topluma hitaben okudu.

 

Alale sülalesi çok sayıda ünlü kişi yetiştirmiş ve Adıge ulusuna hizmet etmiş bir aile, bunlar arasında hekimler, inşaat mühendisleri, öğretmenler ve sosyal hizmet uzmanları bulunuyor.

 

Alale Hasan’ın kendi bir hekim ama yürekten benimsediği meslek şiir ve beste. Ata yurduna olan sevgisi, tutkusu ise sınırsız, doğup büyüdüğü köyü Aguy-Şapsığe (*) canı ve her şeyi, usta bir yazar aynı zamanda.

Hasan 27 yaşında, 7 yılını Maykop’ta geçirdi. Hastaları iyileştirme ve onları hayata iade işine kendini adamış biri. Öğrenciliği sırasında 10 uzun şiir (poem) ve 100’ü aşkın kısa şiir yazdı. Bunlar arasında “12 Yıldız Marşı”, “Adıgey”, “Memlûklar”, “Kafkasya” ve “Adıge Ulusu”, vb bulunuyor.

 

Genç şair hem Adıgece ve hem de Rusça yazabiliyor. İlk şiirlerinden “Ben Bir Adıge’yim- Сэ сыадыг” şiirini 2011 yılında Tuapse’de (**) düzenlenen “Şapsığe’nin Işıltıları” adlı festivalde topluma hitaben okudu. O günden bu yana Hasan’ın şiirleri toplum içinde yayılmaya, Şapsığlar arasında söylenmeye başlandı.

 

Hasan şu an Karadeniz Kıyıboyu Şapsığ yöresine dönmüş olup Tuapse ilçesi I. nolu hastanesinde çalışıyor. Şiir ve beste çalışmalarına ara vermiyor, bu arada Şapsığe Tarihi’ni araştırıyor. Bir süre önce müzik dalında da çalışmaya başladı.

 

- Yıl başından bu yana şiirlerimi bestelemeye çalışıyorum, - diyor Hasan, - elimden geldiğince bestelerimi kayda alıyorum. Ünlü müzikçi ve aranjör Uslayev Amur’un stüdyosunda 8 şarkımı kaydettirdim.

 

Bir süre önce köylüleri Hasan için bir gece şöleni düzenlediler. Karadeniz kıyısı Şapsığların Ulusal Kültür Merkezi “Şapsığe”nin destek verdiği bu etkinliğe yöre kültür evleri başkanları, kolektifler, dans toplulukları ve şarkıcılar da katıldılar.

Hasan şiir ve şarkılarından parçalar okudu. Köylüleri ve konuklar Hasan’ın Adıgece yazdığı “Ben de Senin Gibi Olmak İstiyorum - О пфэдэ сыхъунэу сэ сыфай” şiirini çok beğendiler. Bu şiiri Şapsığe’de ünlenmiş dedesi Pşımafe oğlu Alele Musa için yazmıştı.

 

Karadeniz kıyısı Şapsığlarının Ulusal Kültür Merkezi “Şapsığe” kuruluşu başkanı Şhalaho Medine şunları söyledi:

 

- Bu şölen buluşması gerçek bir bayram düzeyinde gerçekleşti. Hasan, Şapsığ toplumu, Şapsığ gençleri ve Alele sülâlesi içinden yetişmiş örnek bir genç, takdire layık biri. Çalışmaları, şiir ve besteleri ulusu için, özlemleri bu amaca yönelik, Şapsığlara hizmet etmek için doğmuş biri. Hasan gelecek kuşaklar için örnek alınacak değerde biri.Köyün yaşlılarından (thamatelerinden) Neğuç Murat da toplantıya katılanlar adına genç şaire teşekkürlerini sundu. Toplantıya gençlerin sunduğu Adıge dans gösterileriyle devam edildi. 

 

(*) - Aguy-Şapsığe, Karadeniz kıyısında Psışuape (Lazarevsk) ve Novomihailovsk beldelerinden sonra 2 bine yakın nüfusuyla Şapsığe’nin Adıge nüfuslu üçüncü büyük köy yerleşimidir.

(**) - Kıyıboyu Şapsığların geleneksel merkezi. Kent. 1924’te kurulan Şapsığ yöresi (rayon) idari merkeziydi.

 

Kaynak:http://www.adygvoice.ru/wp/агуй...

Nıbe Anzor, Adıge mak, 5 Temmuz 2017

 

Çeviri:Hapi Cevdet Yıldız

Cherkessia.net, 10 Temmuz 2017


Bu haber toplam 1775 defa okundu.


Brandt Khudıj

Bu genç gibileri çok önemli. Çerkesce'nin yanında Rusça'da yazması artı değer bence. Alale Hasan'ın yazdığı şiirleri okumak isterdim Cevdet bey.
Şiir edebiyat üretiminde zayıf olan toplumumuz için can suyu adeta.

14 Temmuz 2017 Cuma Saat 11:03
GENAR

Vahit abi ikisi de özgür olmalı.İşgal edilmiş toprakta özgür insan nasıl olacak?

12 Temmuz 2017 Çarşamba Saat 13:34
Adnan Kirli

BO DAXE.

11 Temmuz 2017 Salı Saat 16:54
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net