Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sırbistan’da, Siyah Giyen Kadınlar Derneği ‘’Srebrenitsa 8372’’ Eylemi Düzenledi!
11 Temmuz 2017 Salı Saat 16:11
Başkent Belgrad'da, Siyah Giyen Kadınlar Derneği tarafından soykırımın 22. yıl dönümü vesilesiyle "Srebrenitsa 8372" eylemi düzenlendi.

 

Başkent Belgrad'da, Siyah Giyen Kadınlar Derneği tarafından soykırımın 22. yıl dönümü vesilesiyle "Srebrenitsa 8372" eylemi düzenlendi.

 

Başkentteki Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen eyleme katılan dernek üyeleri, üzerinde "Srebrenitsa'yı asla unutmayacağız", "Sorumluluk", "Dayanışma", "Kabul ediyorum" ve katledilen kurbanların sayısını temsil eden "8372" yazılı dövizler taşıdı.

 

Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'da, 1995 yılının temmuz ayında meydana gelen soykırımın 22. yılı dolayısıyla düzenlenecek anma töreni ve kılınacak toplu cenaze namazının ardından 71 kurban daha toprağa verilecek.

 

Visoko şehrinden dün yola çıkarılarak Potoçari'ye getirilen yeşil örtülü tabutlar, savaş esnasında Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde görev yapan Hollandalı askerlerin üs olarak kullandığı eski akümülatör fabrikasına yerleştirilmişti. Fabrikadan omuzlarda çıkartılan tabutlar, defnedilecekleri Potoçari Anıt Mezarlığı'na taşındı.

 

Srebrenitsa'nın, 11 Temmuz 1995'te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birlikler tarafından işgal edilmesinin ardından BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplara teslim edildi.

 

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, 8 binden fazla Boşnak erkeği ormanlık alanlarda, fabrikalarda ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar o dönemde toplu mezarlara gömüldü.

 

Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz'da Potoçari Anıt Mezarlığı'nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.

Kaynak: ajanslar

Cherkessia.net, 11 Temmuz 2017


Bu haber toplam 1573 defa okundu.


Brandt Khudıj

Dünyanın hangi toprağına dokunsan trajedi fışkırıyor. Boşnak soykırımının hesabı sorulmadan, Suriye trajedisi yaşanıyor, o unutulmadan başka yerden patlak veriyor. Dünya'nın yaması dikiş tutmuyor.
İnsanlık değerlerini yitirdikçe daha da soysuzlaşıyor. Tükenen kelimelerin yerine koyacak hiçbir şey yok ne yazık ki!

14 Temmuz 2017 Cuma Saat 10:51
CANBERK

İşte bu!
Protestonun Sırbistan'da kadınların öncülüğünde olması çok çok anlamlı.

11 Temmuz 2017 Salı Saat 19:12
Kube Nurhan Fidan

sadece 22 sene önce. 1995 temmuz'u.

dünyanın geri kalanının, boşnakları öldürenleri neden seyrettiğini anlayan bi allah'ın kulu yok.

aklı hala başında olan insanlarda derin bir utanç duygusu. gazeteler sırp sniperlerin şaşmaz hedeflerini büyük bir iştahla yayınlıyor. ‘’vah vah yazık!’’ demekten başka bir şey söylemeyen insanlar her yerde.
***
şimdilerde yirmili yaşlarda olanların 92-95 senelerindeki bosna iç savaşını hatırlamaları olanaksız.
tv muhabiri burbuçe ruşiti'nin aksanlı, dramatik sesinden o dönem bosna’da neler olup bittiğini canlı yayında öğreniyorduk.
avrupa’nın göbeğinde ki güzelim ülkede yüzyılın en kanlı, en acımasız iç savaşlarından biri yaşandı. boşnak halkını gözüne kestiren 3 soykırımcı, yirminci yüzyılın son çeyreğinde tüm dünyanın adeta çekirdek çitleterek seyrettiği eşi benzerine az rastlanır katliamlarına imza attılar.
bosnalı sırpların siyasi lideri radovan karadziç, operasyon komutanı ratko mladiç ve elbette o dönem yugoslavya cumhurbaşkanı olan slobodan miloseviç.

bu şer ittifakı, bosna hersek’in başkenti saraybosna’yı dünyadan izole edip üç seneyi aşkın bir zaman kuşatma altında tutup binlerce insanı katledebildiler. srebrenitsa sözde BM onayında güvenli bölgeydi. ama nedense tamda o güvenli bölgede sekiz bini aşkın sivil boşnak katledilerek adeta savaşın coşkulu finali yapılmıştı.

tüm bunları gözü yaşlı, tarifsiz acılar içinde dünyaya anlatmaya çalışan haysiyetli boşnak lider aliya izzetbegoviç’i modern dünya dinlememişti bile.

hepimizin/herkesin boşnak halkının çaresiz katliamını seyretmeye mecbur bırakıldığımız o dönem, adalete dair her şeyin tükendiği en dramatik zamanlara tekabül ediyor.
tamda bu yüzden insanlığın ortak vicdanı biraz olsun tedavülde ise, srebrenitsa katliamı her temmuz ayında sıradan insanlar tarafından da yüksek sesle lanetlenmeli.

ve sözde modern dünyanın ‘’adalet’’ adına yapmaya çalıştığı hiçbir şey, 22 yıl önce katledilen boşnak halkının vicdanlardaki utancını hafifletmemeli.

11 Temmuz 2017 Salı Saat 16:48
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net