Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Batı Balkanlar: Dışarıdan İçeriye Bakmak
18 Temmuz 2017 Salı Saat 15:57
AB Batı Balkan halkları için ne anlama geliyor? Avrupa zıt uçlardan bakıldığında çok farklı görünüyor.

Valbona Zeneli, 15 Temmuz 2017

 

AB Batı Balkan halkları için ne anlama geliyor?  

 

Avrupa zıt uçlardan bakıldığında çok farklı görünüyor. İngiltere’de Brexit kararına yol açan sebepler ekonomik zorluklar, eşitsizlik ve siyasi yabancılaşmaydı. 

V. Zeneli: Ulusal Güvenlik Etüdleri profesörü. George C. Marshall Avrupa Güvenlik Etüdleri Merkezi Karadeniz-Avrasya Programı Direktörü. 

 

İroniktir, Batı Balkan halkları da aynı sebeplerden dolayı AB üyeliğini destekliyor. AB onlar için seyahat özgürlüğü (yüzde 31), çalışma ve eğitim görme özgürlüğü (yüzde 32) ve ekonomik refah (yüzde 30) anlamına geliyor.

 

İşsizlik (yüzde 68) ve ekonomik sıkıntılar (yüzde 55) Batı Balkan halklarının temel kaygıları. 

 

Kaçma ihtiyacı:

Batı Balkanlardan göçün ana sebebi belli: Burası yavaş kalkınma, yaygın yolsuzluk, hukukun üstünlüğünün olmaması ve zayıf kurumlarıyla bilinen bir bölge. İnsanlar buradan ekonomik sebeplerle kaçıyorlar.

 

Yüksek kaliteli kurumlar – doğal olarak – vasıflı göçmenlere cazip geliyor. Buna karşılık vasıfsız göçmenler için Batı Avrupa’daki iş olanakları ve cömert sosyal haklar önemli. 

 

Batı Balkanlarda kişi başına düşen gelir sadece 4.936 dolar. Bu rakam AB ülkelerinde ortalama kişi başına düşen gelir olan 34.860 doların yüzde on dördüne denk geliyor. 

 

AB’nin Batı Balkanlar için cazibesi tartışılmaz.

 

Batı Balkanların AB’ne girme umudunun düşük olduğu dikkate alınırsa tek çare göç etmek oluyor.  

 

Serbest dolaşım hakkı Batı Balkanlarda yaşayanları AB’ne çeken önemli bir etken. Yüzde 43 gibi yüksek bir oran ileride yurt dışında yaşamayı düşünüyor.

 

Kosova dışında Batı Balkan ülkeleri kısa süreli kalışlar için AB vize serbestisinden yararlanıyorlar. 

 

Kosova’ya da Şengen bölgesi vize serbestisi sözü verildi. Ama Kosova’nın hukukun üstünlüğü ve yolsuzlukla mücadele alanlarında reform yapması, Karadağ ile sınır düzenlemesini onaylaması gerekiyor. 

 

Umut gerçeklikle buluşunca:

Denklemin diğer tarafında birçok AB ülkesi için göç kırmızıçizgi anlamına geliyor. Kısa süre önce yaşanan mülteci krizi düşünülürse bu insanlar açısından akılcı bir tepki. 

 

Göç AB halkları için yüksek öncelikli bir kaygı. Yaşlanan AB gelecekte yabancı iş gücüne ihtiyaç duyacak olsa bile mevcut işsizlik oranı yüzde 10. Bu rakam genç işsizlerde iki katından fazla. 

 

Özetle, AB emek piyasası henüz göç yoluyla büyüme aşamasında değil. 

 

Çeviri: Dr. Ömer Aytek Kurmel 

Cherkessia.net, 18 Temmuz 2017

 

***

Western Balkans: Looking From the Outside In

 

Valbona Zeneli, July 15, 2017

 

What does the EU mean to people in the Western Balkans?

 

How different Europe looks when viewed from the vantage point of the people living on its edges. In England, it was economic hardship, inequality and political alienation that were the main reasons that led to the Brexit vote (and the planned separation from the EU). 

 

Ironically, it is those same reasons that leads people in the Western Balkans to support EU membership. To them, the EU means freedom to travel (31%), freedom to work and study (32%) and economic prosperity (30%). 

 

Unemployment (68%) and economic hardship (55%) remain the main concerns of the population in the Western Balkans. 

 

A need for escape

 

The primary reason for emigration from the Western Balkans is clear: People are economically motivated to escape from a region known for slow development, high levels of corruption, poor rule of law and weak institutions.

 

Obviously, matters such as the quality of institutions matters more for skilled migrants. In contrast, unskilled migrants appear to be attracted by job opportunities and more generous social benefits in the Western European countries.

 

With an average per capita income of just $4,936 – equal to only 14% of the average per capita incomes of the EU countries ($34,860) – the EU’s attraction to people living in the Western Balkans is palpable.

 

With the dim prospects of the Western Balkans getting into the EU, the easiest way to the EU for its people has been through migration. 

 

The free movement of people, an important pillar of the EU for those living within the Union, is a key element of attraction for people living in the Western Balkans. An astonishing 43% of them are thinking of moving abroad in the future. 

 

With the exception of Kosovo, all the other Western Balkan countries benefit from the EU’s free movement of people visa free regime for short stays.

 

Kosovo has also been promised visa liberalization in the Schengen area. That move is conditioned upon reform in the rule of law and the fight against corruption, and ratification of the border demarcation agreement with Montenegro.

 

Hope meets reality

 

On the other side of the equation, immigration is becoming a red line for many countries in the EU. To the people living there, this is a rational response in the aftermath of the recent irregular migration and refugee crises. 

 

In fact, immigration is the top concern for people in the EU. Although the EU’s demographic profile indicates a need in the future for foreign workers to bolster an aging workforce, its aggregate unemployment rate stands at 10% — and is more than double that level for youth unemployment. 

 

This means that the EU labor market is far from ready to expand by absorbing new immigrants.

 

Valbona Zeneli is a professor of national security studies, and director of the Black Sea-Eurasia Program at the George C. Marshall European Center for Security Studies.


Bu haber toplam 1967 defa okundu.


Awulh Metin Öz

Profesör Zeneli Batı Balkan ülkelerinin neden ABye yakınlaşması gerektiğini etüd etmiş. Bende başka açıdan etüd etmeye çalışayım.

Balkanlar, konumu ve stratejik yapısı itibariyle, asırlardır birçok devletin ilgi odağı. Bu yüzden de sayısız entrika, çatışma, isyan ve savaşlara ev sahipliği yaptı. Bugün de değişen bir şey yoktur. Balkanlarda aynı sahnelerin oluşmasına zemin hazırlamakta ve bölge barut fıçısına kolayca dönüştürebilmektedir. Bunu yapanlar, sözde medeniyetle övünen batılı ülkelerdir. Bu ülkeler ki, balkanlarda bir müslüman toplumu kabul edemeyen ve onların maruz kaldığı Sırp soykırımını görmezden gelen Avrupa’nın başta İngiltere olmak üzere Fransa ve Almanya gibi devletleridir. Ancak bilinen bir gerçek de Türkler dışında bölgede Boşnak, Arnavut, Pomak ve vb olmak üzere 10 milyon kadar müslüman yaşamakta. Batı, bu gerçeği ve bu gerçeğe göre balkanlarla diyaloğu sürdürmeyi kabul etmek zorundadır. dahası balkanların ve hatta dünyadaki müslümanların hamisi ve abisi bir ülke vardır. Osmanlı'dan sonra Türkiye artık tekrar ben de varım demektedir.

Balkanların önemi büyüktür. Çünkü;

- balkan yarımadası, Avrupa’nın beş büyük yarımadasından biridir ve içinde 80 milyon insanı barındırır.

- Orta Avrupa’ya ve Akdeniz’e uzanan jeostratejik konumu ile önemli özelliklere sahiptir.

- Balkan yarımadasının coğrafi konumu, Avrupa’nın diğer bölgelerine geçit veren, Asya’nın bitişiğinde ve Afrika’ya yakın olması, bu bölgenin, daima imparatorluklar arasında bir buluşma ve mücadele alanı ve çekici bir fütuhat hedefi oluşturmuştur.

- Balkan yarımadasının kıyıları, Akdeniz sistemine dâhil olan 6 denize açılmaktadır. bu durum, balkanların, Akdeniz stratejisindeki çok boyutlu yerini vurguladığı gibi; Balkan ülkelerinin çoğunun deniz ulaştırması ve denizcilik alanlarındaki gelişmelerine de ışık tutmaktadır.

- Etnik ve dinsel yapı açılarından, Avrupa ve dünyada birçok ülke ile bağları vardır.

- Balkanlar, İslam ve Hıristiyan dünyalarının birleştiği başlıca yerlerden biridir.

- Balkanlar makro düzeyde, orta ve doğu Avrupa’da başlayan ve boğazlar ve Süveyş bölgeleriyle ana petrol alanlarını hedef alan askeri operasyonların üs ve destek bölgesi olma özelliğini de taşımaktadır.

- Orta ve Doğu Avrupa’da cereyan eden bütün savaşlarda, balkanlar, savunan ve taarruz eden taraflar için daima büyük önem taşımıştır. bu bakımdan, balkanların Avrupa’nın bütünleşmesi ve güvenliği olayında da önemli bir stratejik işlevi vardır.

- Balkan yarımadasının stratejik konumu, avrupa kıta’sına, Akdeniz ve Ortadoğu politika ve stratejisinde etkili olma imkânı sağlamaktadır.

- Orta doğu ve Orta Asya enerji kaynaklarının avrupa’ya uzanan yol güzergâhı olma özelliği vardır.

- Balkanlar, zengin yeraltı zenginlikleri ve tarıma elverişli topraklara sahiptir.

22 Temmuz 2017 Cumartesi Saat 18:28
ali nart

2015 de Sentez yayınlarından çıkan 'Avrupa Birliği'nin Doğu Avrupa ve Batı Balkanlar Genişlemesi' diye bir kitap okumuştum. Bu konulara ilgi duyanlara öneririm.

22 Temmuz 2017 Cumartesi Saat 14:03
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net