Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almir Abreg:Çerkesya Ülkesinin Yok Oluşunu Düşündüğümde…
02 Ağustos 2017 Çarşamba Saat 00:13
Değerli okurlarımız, Tarihçi Prof. Almir Abreg'in ölümü nedeniyle sitemizde daha önce yayınladığımız bu yazıyı onun anısına tekrar aktive ediyoruz. Ç.Net yayın kurulu.

Değerli okurlarımız, Tarihçi Prof. Almir Abreg'in ölümü nedeniyle sitemizde daha önce yayınladığımız  bu yazıyı onun anısına tekrar aktive ediyoruz.

Ç.Net yayın kurulu.

Prof. Dr. Almir Abreg, Tarihçi

 

Çerkesya ülkesi 150 yıl önce tüm dünya haritalarında açıkça gözüküyordu. Tüm resmi evraklarda ve diplomatik Avrupai süreçlerde yer almıştı. Çerkesya sorunu;devletler nezdinde, parlamentolar nezdinde tartışılmaktaydı.

 

Çerkesya ve Çerkesler, kendi türü içinde bağımsızlığın ve özgürlüğün sembolü olmuştur. Ülkede bir sürü sınır dışından gelen gönüllüler belirmiş ki, bu gönüllülerin içinde bazı kaynaklara göre Ruslar da vardı bu gönüllüler savaşlarda Çerkesler tarafında savaştılar. Bu ülke tüm kaynaklarında teyid ettiğine göre, Kuban nehrinin Kuzey batısından  itibaren Güney doğuda da Bzıp nehrine yada Gagra’ya kadardı.

 

Bunun böyle olduğundan çok emin olmayanlar, bu kartografik bilgileri kontrol ettikten sonra eminim ki doğruluğundan emin olacaklar.

 

Ancak nedense XIX. y.y. da Rus kaynakları Çerkesya’dan seyrek olarak bahsetmeye başladılar. Haritalarda ve raporlarda da önce seyreldi sonrada tamamen kayboldu.

 

Onun yerini ise meçhul, tarihi coğafik gerçekliği ve mantığı olmayan boş bir Batı Kafkasya deyimi aldı.

 

Mesela 1859’a kadar olan savaşlarda görev alan asker ve subaylara verilen madalya ve ödüller için Dağıstan ve Çeçenistan’ın fethinde gösterdiği yararlılıktan ötürü deyimi kullanılırken, 21 Mayıs 1864 den sonra, o bölgede savaşan askerlere Batı Kafkasya’nın fethi için gibi içi boş saçma bir nitelendirme yapılmıştır.

 

İşte bu yüzden kesinlikle bu Çerkesya ve Çerkesler nereye kayboldu diye özel bir araştırma  yapılmasına ihtiyaç vardır.

 

Bu yapılmaz ise, mevcut formatta bu araştırmanın sebebi olan şeyin varlığını açıklamamız mümkün olmamaktadır. Bunun açıklamasını yaparken, o dönemde Çarlık Rusya’sı diplomasisi ve generallerinin kendilerine vahşi Batı Kafkasya’da hangi misyonun verildiği ve neden bu olayların yaşanmasının gerekli olduğunu açıklamaları gerekecektir.

 

Buradaki amaçlardan birisi, herhalde bir şekilde Avrupa’nın oluşumu aşamasında buraya destek verenleri ahlaken ve moral olarak geriletme düşünülmüş olabilir. Tabi ki Çerkesya’ya  haritalarda Batı Kafkasya adını vererek, tüm sınırları değiştirerek ilerde olabilecek bölgeye dair tartışmalarda karşı tarafı yanıltma amacı güdülmesi de kuvvetli bir seçenek.

 

Prof. Almir Abreg, 9 Ekim 2016 

Kaynak: http://www.natpressru.info/index.php?newsid=10735

 

 

Çeviri: Кушу Ф.

Cherkessia.net, 1 Ağustos 2017


Bu haber toplam 2267 defa okundu.


hapi cevdet yıldız

Örnek bir Adıge, yürekli bir biliminsanı ve mükemmel bir tarihçiydi. Ulusumuz adına büyük bir kayıptır. Kendisine rahmet, yakınlarına sabır dilerim.

08 Ağustos 2017 Salı Saat 15:29
Terek Batter

He is gone, but he will remain alive in the memory of a people worthy of survival, eternally in the history of nation and land....

02 Ağustos 2017 Çarşamba Saat 21:42
Talha Öz

Тхьэм рахьмэт къырэт и джэнэт регъэпэс.

02 Ağustos 2017 Çarşamba Saat 14:34
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net