Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuzey Kore'ye Rus-Çin Freni
04 Eylül 2017 Pazartesi Saat 14:09
Dünyada siyasi tanisyonun Kuzey Kore'nin nükleer denemeleri yüzünden yükseldiği bir dönemde gözler Çin'deki BRIC zirvesinde.

 

Dünyada siyasi tansiyonun Kuzey Kore'nin nükleer denemeleri yüzünden yükseldiği bir dönemde gözler Çin'deki BRIC zirvesinde. Üç günlükl resmi ziyaret için dün ülkenin güneyindeki Fucien eyaletinde bulunan Şiamın kentine gelen Rusya Devlet Başkanı Putin, Çinli mevkidaşı Şi Cinping ile kriz el koymaya hazırlanıyor. Bu inisyatifin, ABD'nin Kuzey Kore'ye karşı tek yanlı bir eyleme geçme ihtimaline karşı atılmış denge adımı olduğu yorumları güçleniyor.

Sputnik'in aktardığına göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çinli mevkidaşı Şi Cinping'in, Kuzey Kore'nin son nükleer denemesi karşısında ‘gerekenleri yapmak' konusunda anlaştığı belirtildi

 

Çin'in resmi haber ajansı Şinhua'ya göre, ülkenin güneydoğusunda yer alan Şiamın kentinde düzenlenen BRICS liderler zirvesi kapsamında bir araya gelen Putin ve Şi, ‘Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması hedefi için çalışmak ve yeni durum karşısında yakın irtibatta kalmak' konusunda anlaştı.

 

Şinhua'nın haberinde ‘yeni durum' ifadesi ile Kuzey Kore'nin bu sabah gerçekleşen son nükleer denemesine gönderme yapılıyor.

 

Zira Pyongyang, bu sabah sismolojistlerin güçlü bir yer sarsıntısı tespit etmesinden saatler sonra 6. nükleer denemelerinin ‘mükemmel bir başarıyla' sonuçlandığını açıklamıştı.

 

Kuzey Koreli yetkililer, denemede atom bombasından çok daha güçlü bir silah olan hidrojen bombası kullandıklarını söylemişti.

 

Nükleer deneme, Çin ve Rusya tarafından kınanmıştı.

 

Rusya Dışişleri yetkilileri, yeni nükleer denemenin uluslararası hukuku hiçe saydığını belirtip, ilgili tüm taraflara görüşmeler yapılması çağırısında bulunmuş ve bunun Kore Yarımadası'ndaki sorunları çözmenin tek yolunun bu olduğunu söylemişti.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı'dan yapılan yazılı açıklamada, "Kuzey Kore uluslararası toplumun yaygın muhalefetini görmezden gelip yine bir nükleer deneme yaptı. Çin hükümeti buna karşı kararlı muhalefet ve güçlü kınamasını ifade eder" denilmişti.

 

Bu arada ABD Savunma Bakanı James Mattis, Kuzey Kore'nin en son gerçekleştirdiği nükleer denemenin ardından 'ABD ya da ABD'nin müttefiklerini tehdit eden herhangi bir saldırının büyük bir askeri yanıtla karşılık göreceğini' açıkladı.

 

Beyaz Saray'ın dışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mattis, verilecek askeri yanıtın 'etkili ve ezici' olacağını söyledi.

 

BBC'nin aktardığına göre, Mattis, ABD'nin Kuzey Kore gibi bir ülkenin 'tamamen ortadan kaldırılmasını istemediklerini ancak çok fazla seçenekleri olduğunu' da sözlerine ekledi.

 

ABD Başkanı Donald Trump ise Kuzey Kore ile ticaret yapan herhangi bir ülke ile ticari ilişkileri kesebileceklerini söyledi.

 

Trump, Pazar günü kilise çıkışında ise gazetecilerin Kuzey Kore'ye müdahale edip edilmeyeceği sorusuna, "Bakacağız" şeklinde yanıt verdi.

 

Kuzey Kore'nin yaptığı nükleer deneme, bölge ülkeleri, Rusya ve Türkiye tarafından da kınandı.

 

Pyongyang yönetimi, sabah saatlerinde uzun menzilli füzelerle fırlatılabilecek bir hidrojen bombasını başarıyla denediğini açıklamıştı.

 

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hebasında "Kuzey Kore büyük bir nükleer deneme yaptı. Sözleri ve eylemleri ABD'ye karşı çok düşmanca ve tehlikeli olmaya devam ediyor" dedi.

 

Kuzey Kore bir önceki nükleer denemesini Eylül 2016'da yapmıştı. Ülke, BM amborgolarına ve uluslararası baskılara karşın, nükleer silahlarını geliştirmeye ve potansiyel olarak ABD ana karasını vurabilecek füzeleri denemeye devam ediyor.

 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuk ile bölgesel barış ve güvenliği hiçe sayarak yaptığı hidrojen bombası denemesini sorumsuz ve kışkırtıcı bir hareket olarak görüyor, en güçlü şekilde kınıyoruz" ifadesi kullanıldı.

 

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore'nin altıncı nükleer denemesine "mümkün olan en güçlü tepkinin" verilmesini istedi ve buna "Kuzey Kore'yi tamamen tecrit eden" yeni BM Güvenlik Konseyi ambargolarının dahil olması gerektiğini vurguladı.

 

Çin ise "Kuzey Kore'nin uluslararası toplumun yaygın muhalefetini görmezden gelip yine bir nükleer deneme yaptığını" açıkladı.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasında ayrıca, "Çin hükümeti buna karşı kararlı muhalefetini ve güçlü kınamasını ifade eder" denildi.

 

Rusya da nükleer denemenin uluslararası hukuku hiçe saydığını belirtip ilgili tüm taraflara görüşmeler yapılması çağrısında bulundu ve bunun Kore Yarımadası'ndaki sorunları çözmenin tek yolu olduğunu söyledi.

 

'Mükemmel bir başarı'

Kuzey Kore yönetimi, sismolojistlerin yer sarsıntısını tespit etmelerinden saatler sonra, altıncı nükleer denemelerinin "mükemmel bir başarıyla" sonuçlandığını açıkladı.

 

Pyongyang yönetimi, atom bombasından çok daha güçlü bir silah olan hidrojen bombasını denediklerini bildirdi.

 

Uzmanlar, bu iddianın ihtiyatla yaklaşılması gerektiğini söylerken, ülkenin nükleer kapasitesinin geliştiğinin de açık olduğunu söylüyor. Güney Koreli yetkililer, denemenin Punggye-ri nükleer tesisinin bulunduğu Kiliju bölgesinde gerçekleştiğini bildirdi.

 

Güney Kore Meteoroloji Kurumu "yapay depremin" bir önceki denemede görülenden 9,8 kat daha güçlü olduğunu duyurdu.

 

BRIC Zirvesi

Bu arada Çin'in dönem başkanlığında düzenlenecek BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) liderler zirvesi başladı.

 

Ülkenin güneyindeki Fucien eyaletinde bulunan Şiamın kentinde 5 Eylül'e kadar sürecek zirvede, Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, Hindistan Başbakanı Nerandra Modi, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve iş dünyasından temsiliciler katılıyor.

 

Çin'in dönem başkanlığını üstlendiği BRICS Zirvesi'nde, küresel ekonomik büyüme, ticaret, yatırım, finansal iş birliği ve iletişim konularına odaklanılacak.

 

Gelişmekte olan ülkelerle diyalog ve görüşmelerin de yapılacağı zirveye bu yıl Mısır, Gine, Meksika, Tayland ve Tacikistan liderleri de davet edildi. Bu davetin BRICS'in genişlemesi amacıyla yapılmadığını belirten Çinli yetkililer, görüşmelerin 'BRICS Plus' adı altında düzenleneceğini kaydetti. Söz konusu ülkeler, forumun ikinci günü "Gelişmekte Olan Ülkeler ve Yükselen Pazarlar Diyalog Toplantısı"na katılacak. Toplantıya Şi başkanlık edecek.

 

BRICS'e üye ülkeler kurulduğundan bu yana dünya ekonomisindeki paylarını yüzde 12'den yüzde 23'e çıkarttı. Ayrıca dünyanın en kalabalık iki ülkesini bir araya getiren BRICS, dünya nüfusunun yüzde 47'sini oluşturuyor. BRICS ülkeleri ilk defa 2006'da Birleşmiş Milletler (BM) 61. Dönem Genel Toplantısı'nda dışişleri bakanları seviyesinde toplanmıştı.

 

İlk zirve ise 2009'da Rusya'nın Yekaterinburg kentinde yapıldı. Bugüne kadar 8 zirveyi geride bırakan BRICS ülkeleri, her yıl bir ülkede olmak üzere devlet başkanları seviyesinde bir araya geliyor.

 

Kaynak:turkrus.com

Cherkessia.net, 4 Eylül 2017


Bu haber toplam 1579 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net