Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yalanlar, Lanet Yalanlar ve Putin'in Çerkes Tarihini Çarpıtması
10 Eylül 2017 Pazar Saat 21:12
Moskova'nın Rus olmayan halkların tarihini tahrif etmede güttüğü üç yolu vardır: Onların tarihlerini Rusya ile kesişene kadar dikkate almamak. Tek yada ortak tarihleri hakkında basit yalanlar söylemek.

Paul Goble, 6 Eylül 2017

Moskova'nın Rus olmayan halkların tarihini tahrif etmede güttüğü üç yolu vardır: Onların tarihlerini Rusya ile kesişene kadar dikkate almamak. Tek yada ortak tarihleri hakkında basit yalanlar söylemek. Ve belirli tarihi olayları seçerek, herhangi bir objektif gözlemciden çok farklı bir anlam vermek.

 

İlk yaklaşım, Stalin üzerinden Sovyet tarihçiliğine hükmetti; ikincisi Sovyet döneminin sonunda giderek daha da önem kazanmış ve hâlâ Moskova'nın Rus olmayan halkların tarihlerini Moskova'nın arzuladığı şekilde, Moskova'nın onları zorla elde ettiği yatağa sığdırma çalışması en yaygın yoludur. Ancak Vladimir Putin'in tercihi ise üçüncüsü.

 

Pek çok açıdan, hepsinden daha yıkıcı olanı da bu yaklaşım. Muhalefet üretmek ve taleplerin ortaya çıkması yönünde hiç bir yorum yapmadığında ya da etkili yanlış yorumlar yaptığında, konulan tepkiler "evet, ama" pozisyonuna geldiğinde, Putin'in yaklaşımı, Rus olmayan kişiler için işleri daha zor hale getiriyor, böylece Moskova'nın tutumunu/pozisyonunu red ettikleri halde onaylıyorlar.

 

Putin'in geçmiş imparatorluğun tarihinin tek bir "akışı" olduğu yönündeki yanlış inancıyla, geçmişteki imparatorluğu anması ve mümkünse yeniden kurmak istemesi Moskova’nın avantajına ve işine geliyor. 

 

Ve bunun anlamı da Rus olmayanların ve onların destekçilerinin Putin'in tarihi yalanlarının oluşturduğu tehlikelere karşı dikkatli olması gerektiği anlamına geliyor.

 

Kremlin liderinin neyle yakından ilgilendiği konusunda acımasız bir örnek, şimdi özellikle Kuzey Kafkasya'daki Kabardey-Balkar'da görülüyor. Ağustos ayı sonundaki yetkililer, Kabardeylerin Rusya'ya gönüllü olarak katılmasının "460. yıldönümünü" kutlamak için cumhuriyet içinde boydan boya 500 kilometrelik bir süvari yürüyüşünün başlatıldığını duyurdular. (kavkazr.com/a/konny- perehod-k-nesushchestvuyushchey-tarih / 28704987.html).

 

Çerkes (Adığe) ulusunun bir alt grubu olan Kabardeyler, bu tatil için ikna edici hiç bir dayanağın bulunmamasından dolayı öfkeli. Anlatılanlardan en iyi bilinen, bir Kabardey Prensesi ile Korkunç İvan'nın 457 yıl önce evlendiğine dair gerçek bir olayla bağlantı kurarak yetkili makamların böyle bir karar aldığıdır.

 

Mevcut olayla ilgili (evlilik), o zamandan bu yana geçen yıl sayısı da hatalı olduğu gibi, aynı zamanda, gerçekte iki devletin hükümdarları arasındaki geçici bir askeri ittifakın sonucu olan bu olay "Kabardeylerin Rusya'ya gönüllü olarak katılması" 'nın sonucu olduğunu iddia eden güçler (Moskova) tarafından istismar edilmektedir.

 

Kabardey aktivist İbrahim Yağan, 16. yüzyılda iki ülkenin bir antlaşma imzaladığını ve sonra da normal bir şey olan bir evlilik tarafından bu anlaşmanın resmileştiğini ama iki ülkenin birliğini temsil etmediğini söylüyor. Kabardeyler, daha sonra, topraklarını işgal etmeye kalkan Rus askerlerine karşı savaşmak için diğer Çerkeslere (Adığelere) katıldılar.

 

Bir başka Kabardey figürü/aktivisti olan Andzor Akhokhov, bu çarpıtmalar yüzünden mevcut süvari yürüyüşünün "ülkenin özgürlüğü için can veren soylu savaşçıların anısına hakaret olduğunu, Rus güçleri tarafından öldürülen, evleri yıkılan ve yurtlarından sürülen kadınların, çocukların ve yetişkinlerin anısına bir hakaret olarak nitelendirdi.

 

Üçüncü aktivist olan Adnan Khuade "Rusların bunu yapmaya manende hakları yok. Onlar tarihlerini doğru anlatmaz, hatta gerçek bir olayın belirli bir tarihindeki konuyu dahi doğru anlatmazlar" dedi.

 

Ve dördüncü aktivist Dana Çerkesova, 16. yüzyılda gönüllü olan her şeyin daha sonra Rus saldırılarıyla feshedildiğini/ortadan kalktığını söylüyor.

 

Kabardey Kongresi başkanı Aslan Beşto, Kabardey'in gönüllü olarak Rusya'ya katıldığı fikrinin, Stalin'in Rusya'yı yüceltmeye ve Rus olmayan halkların tarihlerini eklemeyi kararlaştırdığı 1950'lerin başında hayal ettiğini, bu halkların Rusyanın bir parçası olmayı çok istediklerini vurguladıktan sonra bu halklarında Rusya’nın parçası olmak istediklerini söyledi.

 

1951'den itibaren, Sovyet yetkililer " Çarlığın olumsuz özelliklerine rağmen, bir bütün olarak Rusya'nın fethedilen halklarla olan olumlu rolünü reddetmemeliydi "diyor (Stalin). Üç yıl sonra bir Sovyet Kabardey tarihçi "Kabardey'in Rusya ile gönüllü birleşmesi konusunda" bir raporda bunun ne anlama geldiğini açıkladı.

 

Şimdi Putin, aynı şeyi yapıyor, belirli gerçekleri efsanevi bir çerçeveyle birlikte örüyor. Bunu Rus olmayanlar, onların arkadaşları ve nihayetinde Rusların kendilerinn reddetmesi gerekecek. Eğer gelecekte pozitif bir yolda olumlu şekilde bir arada yaşayabilecekleri konusunda umutları varsa.


Çeviri:Tlepşuk Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 10 Eylül 2017

***

Lies, Damn Lies, and Putin’s Falsification of Circassian History

Paul Goble, Staunton, September 4  

There are three ways Moscow has falsified the history of the non-Russian peoples: It has ignored their stories unless and until they intersect with Russia’s. It has simply lied about those histories, individual or common. And it has selected particular events to which it has given a meaning very different from that any objective observer would.

 

The first approach dominated Soviet historiography from Stalin on; the second became increasingly important at the end of Soviet times and still is the most common way that Moscow tries to fit non-Russian histories into the Procrustean bed of Moscow’s desired image of the past.  But it is the third that Vladimir Putin appears to prefer.

 

In many ways, it is the most subversive of all. If no comment or false comments have the effect of generating dissent and demands for the truth to come out, the Putin approach makes those things more difficult for non-Russians because it often puts them in a position where their response is “yes, but,” thus acknowledging Moscow’s position even as they reject it.

 

That works to Moscow’s advantage and to Putin’s mistaken belief that there is a single “stream” of history for the empire in the past that he seems to committed to celebrating and where possible to recreating.  And it means that non-Russians and their supporters must be alert to the dangers that Putin’s school of falsification poses.

 

An especially egregious example of what the Kremlin leader is about is on view now in Kabardino-Balkaria in the North Caucasus.  At the end of August, officials there announced the start of a 500-kilometr cavalry march through the republic in order to celebrate “’the 460th anniversary of ‘the voluntary inclusion of the Kabards within Russia” (kavkazr.com/a/konny-perehod-k-nesushchestvuyushchey-date/28704987.html).

 

The Kabards, a subgroup of the Circassian nation, are outraged because they are convinced that there is no basis for this holiday at all.  As best they can tell, the authorities have decided on it by linking to an actual event 457 years ago when a Kabardinian princess married Ivan the Terrible.

 

Not only does the current event mistake the number of years since then, but it also is being misused by the powers that be to claim that it remembered “the voluntary unification of the Kabards to Russia” rather than what it in fact was, the conclusion of a temporary military alliance between the rulers of the two states.

 

That is the view of Kabard activist Ibragim Yaganov who says that in the 16th century the two states concluded a treaty and then solemnized it by a marriage, something that was normal then but in no way represented the union of the two states. After all the Kabards later joined other Circassians in fighting the Russian military conquest of their land.

 

Andzor Akhokhov, another Kabard figure, says that because of these distortions, the current cavalry march “is an insult to the memory of the knights who gave their lives for the freedom of the country, an insult to the memory of the women, children and old people who died” when Russian forces later burned their homes or forced them into exile.

 

A third activist, Adnan Khuade, says that Russians do not have the moral right to do what they are doing.  They don’t get their history right, even on the issue of a specific date of a real event.  And a fourth, Dana Cherkesova, says that anything voluntary about the 16th century event was later annulled by Russian attacks. 

 

Aslan Beshto, the head of the Kabard Congress, says that the whole notion that Kabardia voluntarily joined Russia was dreamed up in the early 1950s when Stalin decided to glorify Russia and reduce to its adjuncts the histories of non-Russian peoples and to stress how much these peoples wanted to be part of Russia.

 

“Beginning in 1951,” he says, Soviet officials “began to stress that despite the negative characteristics of tsarism as a whole, one should not deny the positive role of Russia in relations with the conquered peoples.” Three years later, a Soviet Kabard historian outlined what that meant in a report “On the issue of the voluntary unification of Kabardia with Russia.”

 

Now Putin is doing much the same thing, weaving together specific facts with a mythical framework that non-Russians, their friends, and ultimately the Russians themselves will have to unpack and reject if they are to have any hope that they can coexist in a positive way in the future.


Bu haber toplam 2079 defa okundu.


B.Kerem Uslu

460.yıl rezilliği konusunda ilk paragraf her şeyi özetliyor.

''Moskova'nın Rus olmayan halkların tarihini tahrif etmede güttüğü üç yolu vardır: Onların tarihlerini Rusya ile kesişene kadar dikkate almamak. Tek yada ortak tarihleri hakkında basit yalanlar söylemek. Ve belirli tarihi olayları seçerek, herhangi bir objektif gözlemciden çok farklı bir anlam vermek.''

13 Eylül 2017 Çarşamba Saat 11:51
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net