Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halkı Yanıltmak için Uydurulmuş Bayram!
10 Eylül 2017 Pazar Saat 22:38
Hatırlanacağı üzere, 2007 yılında Adıgey'de Kabardey Balkar Cumhuriyeti ve Karaçay Çerkesk Cumhuriyetin’de ki gibi 450. anma törenleri büyük törenlerle kutlanmaya çalışılmış ancak Çerkes aktivistler bu törenleri protesto etkinlikleri ile karşılamışlardı.

 

Kabardey Balkar’da Kabardeyin Rusya devletine katılımının 460. ve Kabarday Balkar Cumhuriyetinin 96.yıldönümü için 1-10 Eylül arası yapılacak törenler için hazırlıkları tamamladı. Moskova aslında kendisinin de çelişkide olduğu bu kutlamalar konusunda Çerkesleri kutlamalara katılmaya zorluyor.

Maykop'da ''Rusya ile sonsuza kadar''anıtı

 

Adıgey’den Çerkes aktivist Adnan Khuade konuyla ilgili Kavkaz Real ajansımıza verdiği demeçte, bu kutlamaların aslında bölgenin yetkililerinin çıkarına olduğunu, sonuçta bu törenlerle ilgili olarak bölgeye aktarılan ödenekleri ceplerine indirdiklerini belirtirken bu uyduruk bayramların bölge halkına hiç bir getirisinin olmadığını söyledi.

 

"Bu kutlamaların temelini oluşturan tarihte eğer Çerkesya gönüllü olarak Rusya’ya katıldı ise o zaman bu tarihten itibaren yaklaşık 300 yıl Çerkesler kime karşı savaştılar. Çerkesya’da savaşlar 19. yy da bittiğine göre bu vakte kadar Çerkesler kendi rızasıyla katıldıkları devlete karşı bağımsızlık mücadelesi mi vermiş oluyorlar "diyerek ekledi.

 

Hatırlanacağı üzere, 2007 yılında Adıgey'de Kabardey Balkar Cumhuriyeti ve Karaçay Çerkesk Cumhuriyetin’de ki gibi 450. anma törenleri büyük törenlerle kutlanmaya çalışılmış ancak Çerkes aktivistler bu törenleri protesto etkinlikleri ile karşılamışlardı.

 

Adıgey’de bu sene Kabardey Balkar Cumhuriyetindeki kutlamalardan bağımsız olarak törenlerle ilgili resmi bir tören programı açıklanmış değil.

 

Kabardey Balkar Çerkes soyuzu isimli sivil toplum hareketinden Ruslan Kheş ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada;

 

 "Bu kutlamaya temel oluşturan anlaşma bir çok Rus akademisyenlerinde katıldığı yaklaşıma göre aslında o dönemde askeri ve politik olan bir ittifak olup bir katılım değildi. Bu yüzden bu kutlamaların hepsi saçmalıktan başka bir şey değil. Zaten konuyla ilgili Rus akademikleri de aynı görüşü paylaşmaktadırlar." dedi.

 

Kabardey Kongresi isimli sivil toplum temsilcisi Aslan Beşto da konuyla ilgili olarak aslında bu kutlamaların 5 yılda bir yapılması gerekiyordu derken yaptığı açıklamada;

 

"Bölge tarihine bakıldığında bu kutlama tarihi kadar kendi içinde tutarsız bir tarih bulunmamaktadır. Bu kutlama tarihi fikrini ilk defa ortaya atan kişi, 1957 yılında o dönemde Kuzey Osetya’da tarihçi sıfatındaki Mark Bliev idi ve o zamandan beride gerek tarihi ve gerekse sosyal olarak çok çeşitli tartışmaları beraberinde getirmiştir." dedi. 

 

Beşto konuyla ilgili son olarak;

"Aslında konuyla ilgili olarak resmi ideolojinin yaklaşımını; bölgedeki sosyal ve ekonomik gelişmelerden sorumlu bakan olan Aleksandr Juravskov’un Suriyeli Çerkeslerle ilgili olarak, Rusya devletinden göç eden soydaşlardan sayılıp vatandaşlığa alınmalarında bu kapsam dahilinde işlem yapılmasına ilişkin yaptığımız başvuruya cevaben yazdığı resmi açıklamada  kolayca görebilmekteyiz.

 

Juravskov yaptığı bu açıklamada; Bahsi geçen Suriyeli Çerkesler’in 1817-1864 yılları arasında Rusya’ya katılımı reddederek savaşan ve daha sonrada Osmanlı imparatorluğuna katılan Çerkesler’den oldukları, bu nedenle de onların Rusya devletinden göç eden Çerkesler’den sayılamayacaklarını bildirmişti. Bu açıklamadan anlaşılacağı üzere, bölgemizde bu kutlamalar yoluyla kardeşlik teması işlemeye çalışan yöneticilerin dışında resmi ideolojide ne böyle bir katılımın, nede kutlamaya değer böyle tarihi bir günün olmadığını bal gibi bilmektedirler!" dedi.

 

Çeviri :  Кушу Ф.

Cherkessia.net, 10 Eylül 2017

***

Лжепраздник для народа

Памятник "Навеки с Россией" в Майкопе 

Смотреть комментарии

Москва принуждает черкесов праздновать историческое событие, которое сама отрицает

В Кабардино-Балкарской Республике власти усиленно готовятся к празднованию 460-летия добровольного вхождения Кабарды в состав Российского государства и 96-й годовщине государственности КБР. Праздничные мероприятия планируется провести с 1 по 10 сентября.

 

Черкесский активист из Адыгеи Аднан Хуаде в интервью с “Кавказ.Реалии” говорит, что реальные причины празднования относятся к выгоде определенных чиновников: “Некоторых чиновников за организацию подобных праздников приучили получать денежную компенсацию. Но лжепраздники народам не нужны. Такие праздники нужны только тем, кто сидит 'у кормушки'. Людей объединять можно только правдой, но никак не ложью”.

 

Аднан Хуаде вопрошает: “Если Черкесия добровольно присоединилась к России 460 лет назад, то против кого же тогда адыги [черкесы] воевали спустя триста с лишним лет во время Русско-Кавказской войны 19-го столетия? Получается, против своего благодетеля и правителя? Такого не может быть”.

 

В 2007 году в Адыгее, также как и в КБР и КЧР, эта дата широко отмечалась как 450-летие добровольного вхождения в Российское государство. Многие черкесские активисты тогда протестовали против такого празднования. В этом году, в отличии от властей КБР, в Адыгее пока не было еще официальных распоряжений, о которых бы уже знали активисты.

 

Координатор общественного движения “Черкесский союз” в Кабардино-Балкарии Руслан Кеш в беседе с “Кавказ.Реалии” пояснил, что есть официальное заключение российской академии наук о том, что это был военно-политический союз, а не присоединение. “Больше обсуждать там нечего. Все, остальное - вранье. Потому, что повторяют советскую ложь, игнорируя даже официальное заключение РАН” - говорит активист.

 

Председатель общественной организации “Кабардинский конгресс” Аслан Бешто рассказал “Кавказ.Реалии”, что, насколько он может помнить, празднование даты происходит практически каждые 5 лет.

 

“Более противоречивого дня, чем торжественно отмечаемый День добровольного вхождения - нет, наверное, во всей черкесской истории”, - говорит Бешто. Если говорить просто об истине, отмечает собеседник, то эта дата была придумана ныне покойным историком из Северной Осетии Марком Блиевым в 1957 году и с тех пор эта дата отмечалась с разным уровнем размаха. По словам Аслана Бешто, крест на этом историческом мифе поставила резолюция директора департамента межнациональных отношений Министерства регионального развития РФ Александра Журавского.

 

В ответ на одно из обращений черкесских общественных организаций, Журавский написал в официальном письме: “Сирийские черкесы являются потомками выходцев из среды адыгских народов Северного и Западного Кавказа, которые не приняли российское подданство и сделали добровольный выбор покинуть регион после завершения военных действий в ходе Кавказской войны (1817 - 1864 гг). Таким образом, предки современных сирийских черкесов проживали на территориях, которых до момента их переселения в 1864 году в Османскую империю не входили в состав Российского государства, и согласно пункту 3 статьи 1 федерального закона не могут рассматриваться в качестве выходцев (эмигрантов) из Российского государства”.

 

Несмотря на внушаемую региональными властями идеологему о “давнем братстве”, Федеральный Центр совершенно точно знает, что никакого добровольного вхождения черкесов в состав России на самом деле не было. “Посему, совершенно непонятно, что мы празднуем в этот день” - заключил Аслан Бешто.


Bu haber toplam 1807 defa okundu.


hapi cevdet

Sözü edilen olay özetle şu: 1856'da Kuzey Kafkasya'nın en kuzeyinde bir Osmanlı, diğeri Rus korumasında iki devlet vardı- batıda Kırım, doğuda Astrahan Hanlığı.

Çerkesya kuzeyden Kuban Irmağı sınır olmak üzere Kırım Hanlığı ile komşuydu ve bağımsızdı. Kabardeyler şimdiki yerlerinde, Kuban ırmağının doğusunda ve kuzeyde Maniç Çukurluğuna kadar uzanan bir alanda yaşıyorlardı ve Osmanlı/Kırım koruması altındaydılar.
1556 yılında koruma altındaki Astrahan Hanlığı Rusya'ya ilhak edildi. Böylece Kabardeyler ve doğu komşuları (Oset, Çeçen ve Dağıstanlılar) Rusya ile komşu oldular.

Rusya ilerleyen, Osmanlı gerileyen (güçsüzleşmekte olan) taraftı. Bunu değerlendiren Kabardeyler, görüşmeler sonucu Osmanlı korumasından çıkıp Rusya koruması altına girdiler- 1557.

Bu bir tarihsel gerçektir. Osmanlı/Kırım baskıları, vs, sanırım gerekçe değildir. Kabardey beyleri çıkarları gereği böyle bir karar almış olmalılar.
Bu noktalar incelenmeli.
Koruma veya himaye (protectorate), iç özerliği gerektirir. Hami (egemen) devletin, hamilik altındaki devlete karşı yetkileri ülkeden ülkeye değişebilmektedir.

Kabardeyler üzerindeki Rus himayesi, Osmanlı Devleti ile Rusya arasında imzalanan 1739 Belgrad Antlaşmasına değin sürdü. 1739'da Kabardey yöreleri Osmanlı ile Rusya arasında tarafsız bölgeler olarak kabul edildiler.

Şu gerçeği bilmek gerekir, koruma sürdüğü sürece Kabardey'de bir Rus kolonizasyonu olmadı.

Ancak Çar Büyük Petro'nun 1722 İran Seferi sonucu İran korumasındaki Dağıstan hanlıkları İran korumasından çıkıp Rus koruması altına girmişlerdi. Bu nedenle Hazar kıyılarında bazı Rus yerleşmeleri olmuş, kaleler kurulmuştu.

Bunun dışında Kabardey toprak bütünlüğünü korudu.
Rusların Kabardey'in iç işlerine ne ölçüde karışmış oldukları iyi incelenmelidir.

Peki, koruma altındaki toprak hami (egemen) devletin toprağı oluyor mu? Uluslararası hukuka göre himaye altındaki topraklar egemen devletin toprağı sayılmıyor. Eski İngiliz himaye toprakları böyleydi. Son dönemine değin Rusya himayesindeki Buhara ve Hive hanlıkları toprakları böyleydi.

Hami devletin himaye altındaki devletin (toprağın) iç işlerine karıştığı durumlar da görülebiliyor. Örneğin, Rusya, Kabardey köy beylerinin (pşı) kölelerin öldürme haklarını ellerinden almıştı.

Şunu da belirtmek gerekir, Kabardey beyleri bağımsız devlet kurma bilincine, 1789 Fransız devriminden etkilenme sonucu bir ulus devlet kurma bilincine ulaşmış mıydılar?

Sonuç olarak, Kabardey 1739 sonrasında, bağımsız bir toprak olmasına karşın, bu statüden yararlanmasını bilemedi ya da başaramadı. 1774 yılında da sessizce Rusya'ya ilhak edildi. Bey (pşı) sınıfının ilhaktan yana olduğu, özgür köylülerin (fekol, lhukol) zarar gördüğü kuşkusuzdur.
Rusya 1774 yılından 1869 yılına değin, bir asra yakın bey sınıfını destekledi ve gelişimi engelledi.

Bunları bilmeden, olayları değerlendirmeden yorumlar yapmak yarardan çok zarar verebilir düşüncesindeyim.
Sonuç olarak Kabardey'in Rusya'ya ilhakı tarihi 1557 değil, 1774'tür. Saygılar.

16 Eylül 2017 Cumartesi Saat 12:59
Kguash Nefyn

Tam da yanıltılır bir safsata.

12 Eylül 2017 Salı Saat 21:15
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net