Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ruslan Ğuaşo İçin Taksim’de Basın Açıklaması Yapıldı!
21 Eylül 2017 Perşembe Saat 23:50
Rus-Çerkes savaşlarında ölenlerin anısına 21 Mayıs 2017 tarihinde Kıyı Boyu Şapsığ- Golovinkina köyünde ki anmada ki sözleri hukuk dışı uygulamalara maruz kalan ve bu yüzden açlık grevi devam eden Ruslan Ğuaşe için basın açıklaması yapıldı.

 

Rus-Çerkes savaşlarında ölenlerin anısına 21 Mayıs 2017 tarihinde Kıyı Boyu Şapsığ-Golovinkina köyünde ki anmada ki sözleri  hukuk dışı uygulamalara maruz kalan ve bu yüzden açlık grevi devam eden Ruslan Ğuaşe için basın açıklaması yapıldı.

 

Çerkes Dernekleri Federasyonu’nun çağrısıyla saat 14.00 da Galatasaray Lisesi önünde toplanan grup adına basın açıklamasını Erol Karayel okudu.

 

Okunan basın açıklaması şöyle;

“Saygıdeğer Kamuoyu, Saygıdeğer Basın Mensupları;

Çerkesler, her yıl olduğu gibi geçtiğimiz 21 Mayıs tarihinde de dünyanın her yerinde sürgün ve soykırımı anma programları düzenlediler. Bu programların düzenlendiği yerlerden birisi de Karadeniz Kıyısı’ndaki tarihi Çerkes yerleşim yeri Golovinka idi. Kıyıboyu Şapsığ’da yer alan bu Çerkes köyünde, hatırası bulunan tarihi bir ağacın altında toplanan Çerkesler, Rus Kafkas savaşlarında kaybettikleri ataları için konuşmalar yaparak, dualar ettiler. Bu konuşmacılardan birisi de Çerkes halk önderlerinden Ruslan Ğuaşe idi. Ruslan Gvaşe yaptığı konuşmada mutedil bir dil kullanarak atalarının yaşadığı tarihi trajediden bahsetti.

 

Ancak, etkinliğin bitiminde Ruslan Gvaşe ve arkadaşları karakola götürülerek “izinsiz etkinlik düzenledikleri” gerekçesiyle gözaltına alındı.

 

İki yıl önce geçirdiği rahatsızlık nedeniyle bir bacağını kaybetmiş olan ve ayrıca yakın tarihte bir de kalp operasyonu geçiren 67 yaşındaki Ruslan Gvaşe mahkemeye çıkarılacağı sırada fenalaştı. Avukatının itirazlarına rağmen mahkeme gerçekleştirilerek sekiz gün hapis yatırılan Guaşe’ye 10 bin ruble de para cezası verildi.

 

Ruslan bu haksızlığa rıza göstermeyerek kararı Krasnodar Bölge Mahkemesi’ne temyize götürdü.

 

Üst mahkeme yaptığı değerlendirmede kararı bozarak yeniden görüşülmek üzere yerel mahkemeye iade etti.

 

Fakat yerel mahkeme hızla yaptığı 2. duruşmada da kararında ve 10 bin Ruble para cezasında ısrar ederek yeni bir şey söylemedi.

 

Bunun üzerine Ruslan’ın avukatı Marina Dubrovina karara itiraz edeceklerini ve gerekirse davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacaklarını açıkladı.

 

Bu arada Ruslan Ğuaşe mahkeme kararını protesto etmek için 11 Eylül’de süresiz açlık grevine başladı. Greve başlarken yayınladığı vasiyet gibi mesajda da şu ifadelere yer verdi:

 

“Bu eylem, benim şahsımda mensubu olduğum Çerkes toplumuna karşı uygulanan taraflı, adaletsiz, önyargılı, ahlak dışı yaklaşıma karşı bir protestodur.

 

BU BENİM SON EYLEMİM. Arkamızdan gelenler davanın takipçisi olsun.”

 

Evet, Ruslan Ğuaşe’ye karşı uygulanan yıldırma ve sindirme politikaları ile aslında tüm Çerkeslere mesaj verilmektedir.

 

Bu politika bize hiç yabancı değil. Bu politika, Rusya Federasyonu yönetiminin yüzlerce yıldır değişmeyen emperyal Rus politikalarına verdiği yeni şekildir. Verilen mesajın tarihte verilen mesajdan hiçbir farkı yoktur: Yani, Ruslar Çerkesleri anavatanında istemiyor; dolayısıyla varlığının devamını sağlayacak, ulusal bilinç ve uyanış doğuracak hiçbir eylem ve girişime toleransları yok.

 

Bizler 153 yıl önce anavatanından sürülmüş Çerkeslerin torunları olarak, yeni Rus Çarlarının Ruslan Ğuaşe üzerinden yüzünü gösteren yeni emperyal uygulamalarını şiddetle protesto ediyor; sonuna kadar Ruslan Ğuaşe’nin yanında olacağımızı ve davasını davamız bilerek peşini bırakmayacağımız kararlılıkla deklare ediyoruz.

 

Yaşasın Halkımız! Yaşasın Kimliğimiz! Yaşasın Çerkes Kalma Mücadelemiz!

Çerkes Dernekleri Federasyonu

 

Grup basın açıklamasının ardından dağıldı.

Cherkessia.net, 21 Eylül 2017


Bu haber toplam 2224 defa okundu.


GENAR

Rusya Federasyonu eyalet mahkemesi hakimleri bence cami duvarına tosladılar. Her görüşten, her düşünceden Çerkes Ruslan abi sayesinde ortak tavır aldı.
Bu onlar için iyi mi kötü mü? Bence kötü oldu.

25 Eylül 2017 Pazartesi Saat 14:48
Gubzeyce Murat (Almanya)

Bu ses önemliydi, Türkiye'de basın açıklamasına katılan herkese binlerce teşekkür.

23 Eylül 2017 Cumartesi Saat 15:07
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net