Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Putin-Erdoğan Tele Zirvesi
25 Eylül 2017 Pazartesi Saat 22:41
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bugün bir telefon görüşmesi gerçekleşti.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bugün bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmede ikili ilişkiler ve bölgesel meseleler ele alındı. Astana süreciyle ilgili görüş alışverişinde bulunan iki liderin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) bağımsızlık referandumuna da değindikleri görüşmede, Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü vurguladıkları belirtildi.

 

Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin'in, başta bölgedeki son gelişmeler olmak üzere tüm konuları 28 Eylül Perşembe günü Ankara'da bir araya gelerek geniş biçimde ele alma konusunda mutabık kaldıkları belirtildi.

 

Öte yandan Putin'le Erdoğan'ın yaptığı telefon görüşmesini Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da doğruladı ancak görüşmenin içeriğine ilişkin bir açıklama yapmadı.

 

Diğer taraftan görüşmeye ilişkin Kremlin'den yapılan yazılı açıklamadaysa, Putin ve Erdoğan'ın, Kazakistan'ın başkenti Astana'da geçen hafta altıncı turu düzenlenen barış görüşmelerinin olumlu sonuçları üzerinden Suriye krizini detaylı bir biçimde ele aldıkları belirtildi.

 

Açıklamaya göre, hem Putin hem de Erdoğan, Suriye'de dört gerilimi azaltma bölgesi kurulmasının bu ülkedeki çatışmaların sona ermesinin ve Suriye'nin egemenliği ile toprak bütünlüğü esas alınarak siyasal bir çözüm üretilmesinin yolunu açtığını kaydetti.

 

Ayrıca liderler, Rusya ve Türkiye'nin Suriye konusunda sıkı bir koordinasyon içerisinde olmaya devam etmesinin önemini vurguladı.

 

Putin ve Erdoğan'ın ülkeleri arasındaki ikili iş birliğinin pek çok yönünü de ele aldığı belirtilen açıklamada, iki liderin hem uluslararası hem de ikili meselelerde fikir alışverişine Ankara'da 28 Eylül'de yapacakları görüşmede devam edecekleri belirtildi. 

 

Kaynak: turkrus.com

Cherkessia.net,25 Eylül 2017


Bu haber toplam 1764 defa okundu.


CANBERK

Kayınço noldu bizim S400 işi? Kaporayı da verdik üstüne yatmıyosunuz di mi?

Putin reise telefonla yada yüzyüze sorulacak tek soru bu şu sıralar.

26 Eylül 2017 Salı Saat 20:44
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net