Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ğuaşe Ruslan Açlık Grevini Sonlandırdı!
05 Ekim 2017 Perşembe Saat 20:32
Ğuaşe Ruslan 25 gündür devam ettiği açlık grevini bugün 18.00 itibarıyla sonlandırdı.

Ğuaşe Ruslan 25 gündür devam ettiği açlık grevini bugün 18.00 itibarıyla sonlandırdı.

 

Ğuaşe Ruslan bugüne kadar olan gelişmelerden, olayları bu noktaya getiren yöneticilerin tutumundan ve Çerkes halkına karşı yapılan küçültücü ve yok sayıcı davranışlardan, güvenlik birimlerine verilen talimatla mahkemeye gitmesinin engellendiğini, mahkemenin gerekçesiz olarak duruşmayı 16 Ekim’e ertelemesinin üzücü olduğunu belirtti. 

Krasnodar mahkemesi önünde bugün toplanan Ruslan Ğuaşe destekçileri.

 

Ruslan Ğuaşe konuşmasının devamında, verdiği mücadelede Çerkes halkının ve kardeş halkların anavatan ve diasporada gereken uyanışı ve tepkiyi vererek birlik ruhu sağladığını söyledi. 

 

Verilen mücadelenin amacına ulaştığını Çerkes halkını duymak istemeyenlerin duyduğunu, bu halkı yok sayanların yok olmadığını gördüğünü, Çerkes halkının varlığına yönelik tehditlerde bir olup ayağa kalkabileceğinin görüldüğünü, bununda kendisine umut ve güç verdiğini belirtti. 

 

Ruslan Ğuaşe devamında; bugün Krasnodar mahkemesi önünde destek için toplananların (300 kişi) kendisiyle kurduğu telekonferansta ‘’bizim için verdiğin mücadele amacına ulaşmıştır. Açlık grevine son vermeni istiyoruz, devamı hukuk mücadelesi olmalıdır’’ şeklinde ki isteklerine karşılık olarak, ‘’herhangi bir taşkınlık yapmayacaksanız, hukuk dışı yollara sapmayacaksanız bende açlık grevini sonlandırıyorum’’ dedi.

 

Ruslan Ğuaşe ile sağlığı düzelince video çekimi ile röportaj yapılacaktır.


Kaynak: Koble M.Canıdemir facebook sayfası.


Haber: Ç.Net moderasyon

Cherkessia.net, 5 Ekim 2017


Bu haber toplam 1878 defa okundu.


hapi cevdet

Adıge aktivist Sayın Ğuaşo Ruslan üzerine bir etkinlik İstanbul'daki Adıge kuruluşlarının ve Çeçen Vaynah şarkı ve dans topluluğunun katılımı ile 7 Ekim Cumartesi günü akşamı İstanbul Bahçelievler Çerkes Derneği merkezinde yapıldı. Dernek katının bir üst katı da devralındı.

Bu kattaki bir oda "Ğuaşo Ruslan Dersliği" adı verilerek hizmete açıldı. Burada Adıgece öğretilecek. İlk dersi de, sembolik anlamda bendeniz verdim. Gece geç vakitlere kadar, yoğun bir katılımla halk dansları oynandı, Adıgece ve Çeçence şarkılar söylendi. Çeçenler Ğuaşo Ruslan'a destek vermek için geldiklerini belirttiler.
Buna ilişkin bir makale yazmayı düşünüyorum.

10 Ekim 2017 Salı Saat 14:21
Şogen Y. Baturalp

Şimdi başlıyor Ruslan'ın hukuk mücadelesi destek azalmadan devam etmeli.

08 Ekim 2017 Pazar Saat 19:30
EMİN (AWTLE)

Kendisine verilen değeri fazlasıyla hak ettiğini gösterdi. Bir an önce sağlığına kavuşmasını diliyorum.

06 Ekim 2017 Cuma Saat 11:29
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net