Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya İçinde – Çerkesler Arasında – “Küçük Renkli Devrim” Patlak Veriyor!
21 Ekim 2017 Cumartesi Saat 01:12
Çerkesler şu ana kadar yerel makamları hatalı davrandıklarına ikna edebilmiş değiller. Dolayısıyla mahkeme Pazartesi günü cezayı onadı. Çerkesler çileden çıktı. Moskova’nın hiç istemeyeceği bir ortam doğdu.

 

Paul Goble, 18 Ekim 2017

 

Rusya Federasyonu sınırları içinde renkli devrim patlak verir miydi? Rejimi zayıflatır, hatta devirir miydi? Putin’li yıllarda Moskova’nın temel kaygılarından biri buydu.

 

Nezavisimaya gazeta bu devrimin başlamış olabileceğini haber veriyor. 

 

Artur Priymak bugün yayınlanan ve “Çerkesler’in Küçük Lale Devrimi” başlığı taşıyan makalesinde Çerkesler’in kutsal ağaçlarını koruma çabasının ve devletin Ruslan Ğuaşe’ye muamelesi karşısında duydukları öfkenin “en üst seviyede” dikkatleri çektiğini dile getiriyor (ng.ru/events/2017-10-18/11_430_revolution.html).

 

Ğuaşe çarlık döneminde Rus güçlerine karşı savaşan ataları için Mayıs ayında Soçi’de bir lale ağacının altında dua etmişti. Ne var ki söz konusu ağaç bölgenin kutsal yerler listesine kayıtlı değildi. 

 

Ğuaşe tutuklandı ve ceza aldı. Uğradığı kötü muameleyi protesto etmek için açlık grevine başladı (ve sonra bitirdi). Çerkesler’den yoğun destek aldı. 

 

Başvuruları geri çevrilince “birçok Abhazya vatandaşı Rusya pasaportunu iptal etmek istediklerini söyleyerek” Ğuaşe’ye destek verdiler. 

 

Abhaz siyaset bilimci David Dasaniya’ya göre durumu görüşmek ve lale ağacının Çerkesler için önemini anlatmak üzere Abhaz yetkililer Moskova ve Soçi’ye uçtular. 

 

Görüşmeler neticesinde Rus makamların fikri değişti ve Çerkesler’le daha fazla istişarede bulunmaya karar verdiler. 

 

Dasaniya şöyle diyor: “Soçi’deki makamlar öncelikle saygın Şapsığlar (Çerkes halkının alt-grubu) ve elbette Ruslan Ğuaşe’den görüş alacaklar. 

 

Bu süreçte Adığe Khase görevlileri resmi unvanlarını korusalar bile “müzakereci sıfatlarını kaybedecekler.” 

 

Dasaniya’ya göre Ğuaşe vakasında yaşananlar tamamen yerel makamların tutumundan kaynaklanıyor. Moskova’dan herhangi bir “emir” gelmiş değil.

 

Yerel makamlar düzenlenen etkinliği önceden izin alınmamış bir toplantı gibi anladılar. Aksi takdirde elbette saygı göstermeleri gerekirdi.

 

Çerkesler şu ana kadar yerel makamları hatalı davrandıklarına ikna edebilmiş değiller. Dolayısıyla mahkeme Pazartesi günü cezayı onadı. Çerkesler çileden çıktı. Moskova’nın hiç istemeyeceği bir ortam doğdu. 

 

Rus gazetecinin “lale devrimi” tanımı abartılı olsa bile bir halk daha çelişkilerden yararlanma ve sesini duyurma olanağı buldu. Renkli devrimin kilit parçalarından biri yerine oturmuş bulunuyor. 

 

Şurası çok açık: Bu dosya kapanmadığı gibi “devrim” de sona ermiş değil. 

 

Çeviri: Dr. Ömer Aytek Kurmel 

Cherkessia.net, 20 Ekim 2017

 

***

A ‘Small Color Revolution’ Breaks Out inside Russia – Among the Circassians 

 

Paul Goble, October 18, 2017

 

Staunton – One of the defining characteristics of the Putin years has been Moscow’s fear that someone somewhere will succeed in launching a color revolution within the borders of the Russian Federation and thus undermine or even overthrow the existing regime. Now, a Nezavisimaya gazeta journalist suggests, such a revolution may have started.

 

In an article in today’s edition entitled “The Small ‘Tulip Revolution of the Circassians,” Artur Priymak says that Circassian efforts to defend their holy tree and their anger at official treatment of Ruslan Gvashev who has led that effort have attracted attention “at the highest levels” (ng.ru/events/2017-10-18/11_430_revolution.html).

 

Gvashev points out that Circassians from across the North Caucasus decided to say a prayer in May at a tulip tree in Sochi for their ancestors who fought the Russian advance in tsarist times. But officials weren’t prepared to allow that because the tree is not listed in the kray’s register of holy places. For going ahead anywhere, Gvashev was arrested and charged.

 

He declared and then ended a hunger strike against his mistreatment, Priymak says; and he attracted broad support from Circassians. When officials refused his appeals, the journalist says, “many citizens of Abkhazia were ready as a mark of protest to give up their Russian passports.”

 

Abkhaz officials flew to Moscow and Sochi to discuss the situation and to point out the significance of the tulip tree in Circassian life, according to Abkhaz political scientist David Dasania. He added that as a result, the views of Russian officials had changed and that they will consult more broadly with the Circassians.  

 

“Now the Sochi authorities will consult in the first instance with respected Shapsugs [a subgroup of the Circassians] and of course with Ruslan Gvashev,” Dasania says. Others including some in the Adyge Khase organization “will lose status as negotiators” even if they retain their positions in that organization.

 

According to Dasania, what has taken place with Gvashev is entirely the work of local officials and there has not been any “’order’ from Moscow” in his case.  The local bureaucrats understood the actions at the tree not as a prayer which they would have had to respect but as a meeting whose participants could be arrested for failing to get approval in advance.

 

So far, the Circassians have not succeeded in convincing the local officials that they are wrong, and consequently, on Monday of this week, the court of first instance left Gvashev’s conviction in place even after a kray court reversed its original finding, something that has clearly outraged the Circassians and created a situation no one in Moscow wants.

 

And while the Russian journalist’s application of the term “tulip revolution” to this series of events may be overblown, it is clearly the case that yet another people has found its voice and a way to use the contradictions within the powers that be to advance its agenda, thus meeting one of the key parts of the definition of a color revolution.

 

This case and this “revolution” are clearly not over.


Bu haber toplam 2229 defa okundu.


Tıkhuj Sezgin Dokuz

İnsanları bir arada tutan şey menfeatlere olan isteği veya menfeatlerini kaybetme korkusudur.Birbirine saldırması veya yardım etmesi de bu sebep iledir.Bir karınca veya bir arı kolonisinin veya yeryüzündeki en basit organizasyonunun dahi bir lideri ve menfaat birlikteliği vardır.Çerkesler de bir an evvel bu işi başarmalıdır.Bunun yolları daha sonra tartışılabilir.

24 Ekim 2017 Salı Saat 15:22
Koble Muammer Canıdemir

Birinci cümledeki emperyalistten kast ettiğimiz ABD ve AB ise onlar zaten biz olmadan da Rusya ile bir şekilde hesaplaşıyorlar.
Bu emperyalistler bizim için doğrudan bir tehdit de oluşturmuyor. Aynı şekilde doğrudan bir destek de oluşturmuyor.
Batı anlayışı geçmiş yüzyıllardaki doğrudan ülke ve toprak işgali şeklindeki emperyalist yapısından çoktan vazgeçti. Batı gelişen ve artan üretimine doğal olarak dolaşım alanı açıyor. Burada da elbette ki çalışıp üreten bir yapı, asalak ve doğmalara boğulmuş yapıları bir şekilde etkisi altına alacak.
Bir yandan düşünce ve insan hakları yönünde demokratik haklar mücadelesi olurken, karşısına çıkabilecek rekabeti de önleme yolları geliştirirken bölgelerdeki sorunlu ilişkilerden faydalanıyor.
Bu durumunda öncelikli müsebbibi; kendi sorunlarını çözemeyip,
toplumun ekonomik refahı, insan hakları ve düşünce özgürlüğü noktasında ilerleme kaydetmeyip hala toprak işgali ve doğrudan sömürü ve baskı rejimi uygulayan Rusya gibi bizim için daha tehlikeli olan diğer emperyal güçlerdir.

Tabi ki bu sömürü ve baskıyla doğrudan muhatap olan bir toplum bir şekilde reflekslerini gösterecek. Bundan da emperyalistlere kendini kullandırtmamak gibi çok genel bir yaklaşımla vazgeçmesi mümkün değil.
Elbette ki birilerinin enstrümanı olmamayı azami derecede sağlamalıyız. Bu da toplumsal bilinç ile tarihi iyi okuma ve gelişen olayları iyi yorumlama yeteneği kadar olur.
Ancak mevcut sömürüyü kabullenmek daha büyük bir yokoluşu ve kullanılmayı getiriyor.
Rusya'nın stratejisi;
işgal ettiği toprakların ekonomik varlığını sömürürken. Bu topraklardaki Halklara da yavaş ölüm uygulamaktır. Bundan da en büyük payı Çerkesler almaktadır.
Yani Çerkesler zaten kullanılmaktadırlar.

24 Ekim 2017 Salı Saat 12:03
Tıkhuj Sezgin Dokuz

Milli bilincin uyandırılması ve bunun Rusyaya karşı kullanılması emperyalistlerin işine gelen bir durum.Bilincin uyanması ile birlikte kendimizi kullandırmamak da Çerkeslerin işine gelecek bir durum.

24 Ekim 2017 Salı Saat 11:51
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net