Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Ruslar Büyük Zafer'le gurur duyuyor, Ekim Devrimi ile değil...'
26 Ekim 2017 Perşembe Saat 22:48
Ekim Devrimi'nin 100. yılı kutlanırken Rusya'da halk, "gurur duyulacak hadiseler" listesinde 2. Dünya Savaşı zaferini hala "ilk sıraya" koymaya devam ediyor.

 

Ekim Devrimi'nin 100. yılı kutlanırken Rusya'da halk, "gurur duyulacak hadiseler" listesinde 2. Dünya Savaşı zaferini hala "ilk sıraya" koymaya devam ediyor. Yapılan son anketleri, sosyalist devrimin halkın çoğunda "heyecan uyandırmadığını" gösteriyor. Konu "Büyük Zafer"e gelince iş değişiyor:

Rusya Komünist Partisi Ekim Devrimi'nin 100. yılını kasım ayında bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerle kutlacayak. Parti Ekim Devrimi'ni Rusya'da ve dünyada XX. yüzyılın en önemli olayı sayıyor. Rus halkının Ekim'e yaklaşımı ise daha farklı. Bilimler Akademisi'ne bağlı Sosyoloji Enstitüsü'nün anketine göre, Ekim Devrimi'nden dolayı gurur duyanların oranı sadece yüzde 6. Halkın en büyük gurur kaynağı yüzde 76 ile İkinci Dünya Savaşı'nda elde edilen zafer.

 

Ankete katılanların yüzde 29'u Devrim'in yararlarının ve zararlarını birbirine yakın olduğun düşünürken, yüzde 21 ülke için yararlı olduğunu, yüzde 19 ise zararlı olduğunu belirtiyor. Yüzde 32'lik bir kesim ise kararsız.

 

Devrim olgusundan bağımsız olarak Bolşeviklerin iktidarı ele geçirmesini olumlu görenlerin oranı yüzde 30, olumsuz görenlerin oranı yüzde 35. 

 

Enstitü uzmanları Rus halkının devrimlerden gurur duyma eğiliminde olmadığına dikkat çekiyor. 

 

Ekim Devrimi'yle övünenlerin oranı yüzde 6 iken Gorbaçov'un Perestroyka'sıyla gururlananların oranı sadece yüzde 2. Çar II. Aleksandr tarafından toprak köleliğinin kaldırılmasıyla gurur duyanların oranı da yüzde 7. Halkın en büyük gurur kaynağı yüzde 76 ile İkinci Dünya Savaşı'nda elde edilen zafer.

 

Kaynak: turkrus.com

Cherkessia.net,26 Ekim 2017


Bu haber toplam 1822 defa okundu.


Hudeberdiqo

Bir de yeni çarları Putin'le gurur duyuyorlardır.

28 Ekim 2017 Cumartesi Saat 18:21
Ertan Canbolat

Bir süre önce Ukrayna başbakanı Yatsenyuk, Sovyetler Birliğinin 2.Dünya savaşında ki rolünün abartıldığını ve Avrupa'nın kompleks duymasının amaçlandığını söylemişti. Peki buna ışık hızıyla kim itiraz etti dersiniz? Tarihçi Ayşe Hür ve İlber Ortaylı. Savaşta 27 milyon evladını kaybeden Sovyetler Birliği'nin rolünü küçümsemek ayıptır. Türkiye'nin de minnet duyması gerekir diye Yatsenyuk'a cevap yetiştirmişlerdi.
Benim fikrim kızıl ordu yapması gerekeni yaptı 2.dünya savaşında.Sonrada yapmaması gereken bir dolu yanlış yaptı.Ukraynalıların tabi ki laf söylemeye hakları var 2.dünya savaşından az sonra adamları kıtlığa mahkum ettiler 2 milyon insan öldürdüler.Kimse her zaman masum ve haklı değil.

28 Ekim 2017 Cumartesi Saat 15:19
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net