Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zirveye 'farklı' yorumlar: 'Doğru diploması' diyen de var, 'güven sorunu' bulan da...
15 Kasım 2017 Çarşamba Saat 23:10
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Soçi'de gerçekleştirdiği görüşmeye Rusya medyasından ve uzmanlardan farklı tepkiler geldi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Soçi'de gerçekleştirdiği görüşmeye Rusya medyasından ve uzmanlardan farklı tepkiler geldi. Genel görüş, iki liderin ilişkileri daha da ileriye taşımak için "bürokratik-diplkomatik kuralları" da bir yana bırarak özel bir ilişki kurdukları yolunda. Diğer yandan, liderlerin ilişkisinde "samimiyet kuşkusu" arayanlar da var.
 
 
Moskovskiy Komsomolets gazetesi, verilen sıcak mesajlara rağmen ikili arasında güven problemi olduğunun dışarıdan bile fark edildiğini yazdı.
 
Gazete, Erdoğan'ın gezi öncesi Suriyeli Kürtlerin elindeki Afrin'e bir operasyon düzenleme konusunda Rusya'nın onayını almayı umduğunu gizlememesine rağmen görüşme sonrası gerçekleşen basın toplantısında konuya dair tek kelime edilmediğine dikkat çekiyor.
 
Rus tarafı Suriyeli Kürt örgütlerin masaya davet edilmesinden Türkiye'nin duyduğu rahatsızlığın farkında. Ve ülkede Erdoğan'ın sık ziyaretleri ve S-400 füzelerinin alımı gibi konuları Türkiye'nin duyduğu rahatsızlıkla ve Rusya'yı Suriyeli Kürtler konusunda başka türlü hareket etmeye teşvik etme arzusuyla ilişkilendirenler var.
 
Gazete üç saat sürmesi planlanan görüşmenin beş saate yakın devam ettiğine ve basın toplantısında her iki lider de temel meselelerden ziyade ikili ilişkilerin farklı yönlerine odaklanmayı tercih ettiğine dikkat çekiyor. Basın toplantısında her iki lider de görüşmenin büyük oranda enerji konuları çerçevesinde gerçekleştiğini söyledi.
 
Gazetenin altını çizdiği bir başka ayrıntı Erdoğan'ın Putin'i birkaç kere "değerli dostum" olarak adlandırırken Putin'in buna cevaben ikili görüşmelerin "bürokratik formalitelerden uzak" ve sonuç alıcı karakterini övmekle yetinmesi oldu. Yayın organı bu tavrı bir güvensizlik işareti olarak yorumladı.
 
Diğer yandan Rus uzman İldus Yarulin, Moskova ve Ankara arasındaki diyaloğun, Ortadoğu'nun sorunlarının çözülmesinde önemli rolü olabileceğini belirtti. 
Rusya merkezli Pasifik Ulusal Üniversitesi öğretim görevlisi Profesör İldus Yarulin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya'nın Soçi kentinde dün yaptıkları görüşmeleri Sputnik'e değerlendirdi.
 
Ortadoğu'daki güç dağılımında gözle görülebilir değişiklikler olduğuna dikkat çeken Yarulin, Moskova'nın bölgede artan rolünün yanı sıra, bölgenin diğer aktörlerinin rolüne vurgu yaptı.
 
Yarulin, "Suriye çözüm sürecinin yanı sıra bölgede, Libya, Lübnan, Irak'taki istikrarsızlık gibi diğer pek çok sorun kalmaya devam ediyor. Özellikle bu noktada Rusya ve Türkiye'nin bu konuların çözümündeki işbirliği çok önemli olabilir. Zamanında Rusya bu sürece katılmıştı, Türkiye de katılmıştı, fakat o kadar da güçlü bir aktör değildi, zira pek çok konuda ABD ağır basıyordu. Fakat şimdi durum değişiyor, Ortadoğu çok aktif bir şekilde hareketlendi. Ortadoğu'da belirleyici rolde olacak ciddi aktörlerden yeni bir grubun oluştuğunu düşünüyorum. Zira Amerikalılar orada bir parça ‘yolunu kaybetti', Avrupa ülkeleriyse aktif katılımcı olarak hiç görünmüyor.
 
İran, bilakis, çok aktif bir şekilde çalışıyor. Ayrıca şu anda Rusya ile Türkiye arasında tüm sıkıntıların çözülmüş olduğu iyi ilişkilerin gelişmesinin, bana göre Ortadoğu'daki birçok sorunun çözümü için olumlu bir hava oluştuğunu gösteriyor" ifadelerini kullandı.
 
Öte yandan Rusya’nın resmi gazetesi ‘Rossiyskaya Gazeta’, Putin ve Erdoğan’ın ortak basın açıklamasından alıntılar vererek Rusya ile Türkiye arasındaki mesafe yakınlığına ve son dönemde iki lider arasında artan görüşme trafiğine dikkat çekti. Gazeteye göre liderler, ikili ilişkilerin tam restorasyonu konusunda anlaşarak Suriye ile ilgili sisyasi çözümün yanında bölgedeki terör gruplarının yenilgisinin de önemli olduğu konusunda benzer kaygı ve düşünce içindeler.
 
Sputnik'in derlediğine göre, 30 milyonu aşkın tirajı olan ‘Komsomolskaya Pravda’ gazetesinde dünkü görüşmeler, ‘Putin Erdoğan’a: İlişkilerimiz tamamen restore edilmiştir’ başlıklı haberle ele alındı. Liderlerin sadece bu yıl içinde beşinci kez bir araya geldiği tespitiyle başlayan haberde gelişen ikili ilişkilerin önemine işaret edildi. Gazeteye göre, dünkü görüşmelerde sadece domates ve diğer tarım ürünlerine ilişkin yasakların kalkmasının konuşulmadığı heyetlerin kompozisyonundan belliydi.
 
Rusya’nın bağımsız gazetesi sayılan ‘Nezavisimaya gazeta’ ise, Putin-Erdoğan görüşmesini manşetine taşıyarak haberi, ‘Erdoğan, Putin’den Kürtler konusunda tavizler bekliyor’ başlığıyla verdi. Haber, Erdoğan’ın Soçi ziyaretinden hemen önce yaptığı açıklamalarıyla başlıyor. Hatırlanacağı üzere Erdoğan, Atatürk havalimanında Ankara’nın, Afrin’in zaman zaman Türkiye’ye karşı olan tacizini göz ardı edemeyeceğini, gerekli adımlar atmakta kararlı olduğunu, Rusya ile müşterek adım atmanın görüşmelerini yaptıklarını ve Moskova’nın bu konuda olumlu yaklaşım sergilediğini söylemişti. 

Suriye’de DEAŞ’ın temsil ettiği terör tehdidinin azaldığı bir ortamda Türkiye’nin Afrin’deki PYD-YPG güçlerini bastırma niyetinin daha belirgin bir hale geldiğine işaret edildiği ‘Nezavisimaya gazeta’nın haber metninde dünkü görüşmelerde Afrin operasyonunun ayrıntılarının da konuşulduğu ihtimali üzerinde duruldu.
 
Bu arada Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Andrey Klimov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Soçi'de yaptığı görüşmeyi 'ilişkilerdeki krizi çözmeyi başaran iki komşu ülkenin ortaya koyduğu doğru diplomasi çalışması' olarak nitelendirdi. 

Vestnik Kavkaza haber ajansına konuşan Klimov, Türkiye ve Rusya'nın ilişkileri tüm alanlarda yeniden canlandırma sürecini tamamladığını belirterek, "Türk-Rus ilişkilerinin krizi geride bıraktığını ve iki komşu ülkenin ilişkileri tam kapasiteyle yeniden canlandırdığını görüyoruz. Çok sayıda ciddi ortak projeler var. Sadece Rusya ve Türkiye'yi ilgilendirmeyen bu stratejik projeleri hayata geçirmeliyiz" dedi.
 
Türk Akımı doğalgaz boru hattının ve Akkuyu Nükleer Santrali'nin bu projelerden bazıları olduğunu anımsatan Klimov, bu iki projenin sadece Türk ekonomisine ilave imkanlar sunmadığını, aynı zamanda da Türk-Rus işbirliğini pekiştirdiğini vurguladı.
 
Bu arada Rus senatöre göre bugün sadece ekonomik değil, siyasi projeler de Rusya ve Türkiye'yi birbirine bağlıyor. Suriye'de barışın yeniden tesisini ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasını siyasi alandaki işbirliğinin örneği olduğunu kaydeden Klimov, iki ülkenin sadece bölgede değil, dünyanın uzak noktalarında da işbirliği yaptığının altını çizdi.
 
Kaynak: turkrus.com
 
Cherkessia.net, 15 Kasım 2017 

Bu haber toplam 2204 defa okundu.


EMİN (AWTLE)

Zorunlu ortaklık.

18 Kasım 2017 Cumartesi Saat 12:11
Wotey

Avrasyacılık Atlantikçilik derken dümeni çok fena Avrasyacılara kırdık Allah sonumuzu hayretsin.

17 Kasım 2017 Cuma Saat 13:01
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net