Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kupanın Rusya'ya Kârı, Zararı Ne Olacak?
02 Aralık 2017 Cumartesi Saat 00:27
2018 Dünya Kupası için grupların belirlendiği kura çekimi cuma günü Mokova'da yapıldı ve şampiyonaya doğru önemli bir etap daha geride kaldı.

 

2018 Dünya Kupası için grupların belirlendiği kura çekimi cuma günü Mokova'da yapıldı ve şampiyonaya doğru önemli bir etap daha geride kaldı. Son yıllarda dünya kupası ve olimpiyat düzenleyen ülkelerin organizasyondan ekonomik açıdan zararla çıkmasından sonra şimdi gözler Rusya'da. 

 

2018'de futbol dünya kupasına ev sahipliği yapacak ülke organizasyondan ekonomik yarar sağlayabilecek mi? 

 

RBC'nın görüşüne başvurduğu uzmanlar turistlerin harcayacağı tahmin edilen 3 milyar doların Rusya'nın GSMH'si üzerinde 0,2 puanlık olumlu bir etkide bulunacağını, ancak bu etkinin kısa vadeli olduğunu ve yapılan harcamalarla kıyaslandığında uzun vadede ülkenin zarar edeceği düşüncesinde.

 

Rusya kupa için 2017 sonuna kadar 634 milyar ruble harcamış olacak. 2018'de harcanması planlanan miktar 44 milyar ruble. Rusya'nın organizasyon için harcadığı toplam paranın ortalama kur hesabıyla 13,2 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Bu, kupa tarihindeki en pahalı organizasyon olacak. Rusya Soçi olimpiyatları için de 50 milyar dolara yakın bir bütçe harcamıştı.

 

Kupaların ekonomik açından kazananı ise FİFA... Televizyon gelirleri ve ticari haklardan doğan kazançların büyük bir bölümü futbolun tepe kuruluşuna gidiyor. FİFA'nın 2014 Brezilya Dünya Kupası'ndan elde ettiği net kar 2,6 milyar dolar. 

 

Ev sahibi ülkeler ise para kazanmak bir yana, çoğu zaman harcadıklarını ancak telafi edebiliyor. En büyük gider kalemi inşa edilen yeni tesisler. Bu tesislerin çoğu şampiyona sonrası atıl duruma düşüyor.

 

Rusyalı uzmanlar ise büyük turist potansiyeline rağmen Rusya'nın kupadan zarar edeceği düşüncesinde. Rus yönetimi ise organizasyona ekonomik açıdan karlı bir girişim olarak değil, ülkenin imajına katkı yönünden yaklaşıyor. Doping skandallarıyla başı dertte olan Rusya'nınsa buna ihtiyacı olduğu kesin.

 

Kaynak: turkrus.com

Cherkessia.net, 2 Aralık 2017


Bu haber toplam 2081 defa okundu.


Hatko Vural

Bayram zarar etme geleneğinin devamını diler, hayırlı haberlerini dört gözle bekliyoruz

06 Aralık 2017 Çarşamba Saat 19:37
Khuade Adnan

Soykırımın laneti. Soçi olimpiyatlarında dopingle 33 altın madalya alan Rus sporculardan 11'inin madalyası Uluslararası Olimpiyat Komitesince iptal edildi.
Rusya takım birinciliğini Norveç'e bıraktı. Altın madalyası iptal edilen bir sporcuda ben geri vermem madalyamı diyormuş. :)

02 Aralık 2017 Cumartesi Saat 12:13
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net