Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gürcistan ile Takas Anlaşması Abhazya'da Muhalefet Protestolarına Neden Oldu!
07 Ocak 2018 Pazar Saat 21:13
Abhazya, Güney Osetya ve Gürcistan arasında yapılan mahkum takası çerçevesinde Gürcistan'a iade edilen isimler Abhazya'da protestolara neden oldu.Takasa karşı çıkan muhalifler sokağa indi.

 

Abhazya, Güney Osetya ve Gürcistan arasında yapılan mahkum takası çerçevesinde Gürcistan'a iade edilen isimler Abhazya'da protestolara neden oldu.Takasa karşı çıkan muhalifler sokağa indi.

Cumhurbaşkanlığı önünde toplanan protestocu muhalifler.

Cenevre görüşmelerinden müzakereleri sonucunda Abhazya, Güney Osetya ve Gürcistan arasında geçtiğimiz aylarda mahküm takası anlaşması yapıldı. Anlaşmaya göre Güney Osetya ve Abhazya 8 Gürcistan uyruklu mahkümu Gürcistan'a iade edecekken, Gürcistan ise Abhazya ve Güney Osetya vatandaşı olan 4 kişiyi karşı tarafa teslim etme kararı aldı. Abhazya parlamentosunda yapılan görüşmeler neticesinde oy çokluğuyla anlaşmaya izin verildi. Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacımba'da çıkan kararı onayladı.

 

Yapılan anlaşma çerçevesinde iade edilen 4 isim arasında Gürcistan için önemli bir isim olan, Abhazya sınırları içerisinde birçok terör eylemi organize etme ve uygulama suçuna karıştığı iddiasıyla 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Lukava'nın Gürcistan'a teslim edilmesine Abhazya muhalefeti karşı çıktı.

 

Georgiy Lukava isimli Gürcistan uyruklu kişi, 1992 - 1993 yılındaki Abhazya - Gürcistan savaşı sırasında birçok masum insanı katletmek, savaş sonrasında Gürcistan sınırında görev yapan Abhazya askerlerini kaçırmak ve işkenceler yapmak ve  'Orman kardeşliği' adı altında bir terör grubunun liderliğini yapmak suçlarından 11 Mayıs 2012 yılında yakalanmıştı. Daha sonra 5 Ekim 2013 tarihinde de Abhazya'da görülen mahkeme ile 20 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

Georgiy Lukava'nın iadesine karşı cumhurbaşkanlığı önünde toplanan binlerce kişi yapılan takası adil bulmadı. 3 gün önce başlayan eylemlere katılımlar artmaya başladı.

Raul Hacımba protestocuları ikna konuşması yaparken.

Cumhurbaşkanlığı önünde toplanan protestoculara hitaben kapıda konuşma yapan Hacımba, "Bu anlaşma için görüşmeler 1 yıl önce başladı. Abhazya parlamentosu pratik olarak kabul etti. Abhazya anayasası affedicidir. Ben kararı onayladım. İhtiyatlı olmak gerekir. Bu eylem siyasi bir eylemdir" dedi.

 

Bu konuşmanın üzerine hoparlörden Abhazya parlamentosunun mahküm takası ile ilgili kararı okundu. Mahküm takasının dünyada birçok ülke arasında yapıldığı vurgulanarak hukuki bir işlem yapıldığı söylendi. Kalabalığa ise sukünet ve dağılmaları yönünde uyarılar yapıldı.

 

Amtsakhara Siyasi Partisi ise protestolara devam edilmesi çağrısında bulundu. Yapılan eylemlerde şu ana kadar şiddet içeren bir uygulama olmadı. Protestocular Cumhurbaşkanlığı önünde sloganlar atarak eylemlerini sürdürüyor.

 

Protesto görüntüleri için linki  tıklayınız: https://www.haberler.com/gurcistan-ile-takas-anlasmasi-abhazya-da-muhalefet-10426139-haberi/

 

Kaynak: haberler.com

Cherkessia.net, 7 Ocak 2018


Bu haber toplam 3059 defa okundu.


Alhas MUKBA

Haber doğru, her yerde yayınlanmış bu sitede yayınlamış sayın Ateyba.
Abhazya yorgun ve gergindir. Halının altına süpürülecek durum da yok ayrıca. Mesele budur!

09 Ocak 2018 Salı Saat 13:30
Tlepşuko Ömer Çakırer

http://altinpost.org/haber-arsivi/item/3182-abhazya-da-gergin-günler-yerini-sükunete-bıraktı.html

Bu linkte ki haberde yaşanan olaylar, aslında daha büyüklerinin habercisi. Ama esas sıkıntı hükümetin yabancılara gayrimenkul satışına izin veren yasayı parlamentodan geçirmesinden sonra olacak, bu bilgi yukarıdaki yazıda yok.

Ancak yabancılara gayrimenkul satışına izin verecek yasa ile ilgili bir çalışma var. Rusya bastırıyor kardeşim. Ermeniler bastırıyor. Diğer bekleyen sıkıntı ise seçimlerin demokratik olması ve Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Parlemento başkanının Abhazca bilme şartının anayasadan kaldırılması talebi.
Bu talep daha çok Ermenilerden geliyor. Böyle bir şey olduğunda Abhaz'ların Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Parlemento Başkanı çıkarmaları ve Parlementoda çoğunluğu sağlamaları imkansız.
Megrel'leri sürdüler, Ermeni'leri getirdiler. Değişen bir şey yok, hatta Abhaz sayısı 1992'den daha az şu anda.

08 Ocak 2018 Pazartesi Saat 18:36
Abga Ateyba

Neler olacak sayın Gubzeyce Murat karıştırıcılar iş başında. Gürcü Lukava'nın iadesini bahane ederek kargaşa yaratmak muhalefetin derdi. Yemeyip içmeyip bunu haber yapan Çerkesyacılara sormak lazım birde. Belki bildikleri başka şeyler vardır.!?

08 Ocak 2018 Pazartesi Saat 11:35
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net