Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Türkiye ve Suriye Çatışmaya Başlarsa Rusya Karışmaz'
21 Ocak 2018 Pazar Saat 01:38
Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'nin kuzeybatısındaki (Afrin) kriz durumunun ve Türkiye'nin Kürtlere yönelik bir operasyon başlatmasının Amerika'nın provokasyonlarından kaynaklandığını açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'nin kuzeybatısındaki (Afrin) kriz durumunun ve Türkiye'nin Kürtlere yönelik bir operasyon başlatmasının Amerika'nın provokasyonlarından kaynaklandığını açıkladı.

 

Rusya savunma bakanlığı ana giriş binası.                                                  Foto: Getty Images                        


Türk Silahlı Kuvvetleri, Afrin'deki terör örgütü PYD/PKK mensuplarına yönelik "Zeytin Dalı Harekatı" adıyla dün akşam saat 17.00'den itibaren harekata başladı.

 

Açıklamada, "Suriye'nin kuzeybatısındaki kriz durumu ve Türkiye'nin Kürtlere yönelik bir operasyon başlatması, Amerika'nın provokasyonlarından kaynaklanıyor. Washington tarafından kurulması gündeme getirilen 'Sınır Güvenlik Gücü' Ankara tarafından son derece olumsuz bir tepkiyle karşılandı. ABD'nin sorumsuz davranışları barışçıl çözüm sürecine zarar veriyor. ABD'nin kontrolsüz modern silah sevkiyatları Türkiye'yi operasyona itti." denildi.

 

Rusya'nın önemli senatörlerinden Frants Klintseviç ise, Suriye topraklarında Türkiye ve Suriye arasında askeri çatışmanın başlaması durumunda, Rus silahlı kuvvetlerinin bu savaşta yer almayacağını açıkladı.

 

Frants Klintseviç

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Klintseviç, "Suriye'de, Türkiye ve Suriye arasında askeri çatışma başlarsa, Rusya silahlı kuvvetler buna katılmaz. Çünkü Rusya ile Suriye arasındaki mevcut uluslararası anlaşmalarla böyle bir madde yok."

 

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere 'Zeytin Dalı Herakatı' düzenliyor.

 

Rus senatör ayrıca, Türkiye'nin Afrin'de başlattığı operasyon sebebiyle, Ankara ile Şam arasında askeri bir çatışma yaşanmasının neredeyse kaçınılmaz olduğunu söyledi.

 

Senatör, "Suriye silahlı kuvvetleri büyük olasılıkla ülkenin egemenliğini savunmak zorunda kalacak" dedi.

 

Kaynak:haberrus.com

Cherkessia.net, 21 Ocak 2018


Bu haber toplam 2262 defa okundu.


CANDEMİR (KAYSERİ)

Zor oyunu bozar, ABD kullandığı PYD'ye her desteği verse de Türk ordusunun karşısında arkasına geçemez. Ancak yine de operasyon sırasında her türlü tuzağı kuracaktır.

22 Ocak 2018 Pazartesi Saat 19:35
XАРУН-DÜZCE

Niye sesi çıksın Rusya'nın? Türkiye o kadar aptal mı? Afrin Operesyonu öncesi mit müsteşarı Hakan Fidan ve Hulusi Akar paşa gidip Rusya ile görüşmeleri boşuna mı yaptı?
Türkiye'nin bir devlet olduğunu kabul edemeyen bazıları bu operasyonu yerden yere vuruyor. Onlara denecek şey, Türkiye devleti sizin içinde var. Hak edip etmemek size kalmış artık.

21 Ocak 2018 Pazar Saat 14:04
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net