Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adel Bashqawi’nin “ Özgür Olmak İçin Doğan Çerkesya’’ Kitabının Sunumu Tiflis Çerkes Kültür Merkezinde Yapıldı!
01 Şubat 2018 Perşembe Saat 23:04
Tiflis Çerkes (Adige) Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlikte, Çerkes halkının seçkin figürlerinden olan Adel Bashqawi’nin bilimsel çalışması olan “Özgür Olmak İçin Doğan Çerkesya” adlı kitabının sunumu yapıldı.

 

Tiflis Çerkes (Adige) Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlikte, Çerkes halkının seçkin figürlerinden olan Adel Bashqawi’nin bilimsel çalışması olan “Özgür Olmak İçin Doğan Çerkesya” adlı kitabının sunumu yapıldı. Bu etkinlik olması gerektiği gibi akademik seviyede düzenlendi. Sunumda yer alan isimler arasında; Gürcistan’dan gelen farklı üniversitelerin akademik ve bilimsel topluluk temsilcileri, öğrenciler ve Çerkesya’dan kendi soydaşlarını desteklemeye gelen Çerkes aktivistler de vardı.

 

Adel Bashqawi’nin “Özgür Olmak İçin Doğan Çerkesya” adlı kitabında, son yüzyılda çerkeslerin yaşadığı en büyük trajedilerden biri olan Rus-Çerkes savaşına (1763-1864 yılları) dikkat çekiliyor. 19 yüzyılın en kanlı sürgünü, ve sonucu çerkesler için resmen bir trajediye dönüşen sürgün sonucunda Çerkes halkının %90 ı ya öldürülmüş ya da kendi vatanlarını terk etmeye zorlanmıştı.

 

Bu kitap çalışması sadece Çerkes halkının tarihini değil, aynı zamanda hayattaki tecrübelerini ve başarılarını da kapsamlı bir biçimde anlatıyor.

 

Kitapta yer alan materyallerin özü arşivlerdeki gerçeklerden ve tanıkların ifadelerinden geliyor..

 

Ve en önemlisi de; bu bilimsel çalışma, tek taraflı mekanizma ile yayınlanan, propagandası yapılan ve hipotezleri sunulan bilgilere açıklık getiriyor.

 

Yazarın kendisinin de söylediği gibi; onun çalışmaları, tarihsel anavatanını korumaya çalışan atalarına yani Çerkes kahramanlara adandı.

 

Kaynak: http://circassiancenter.org/permalink/62598.html        

 

Çeviri: Baj Guşef Şenvar

Cherkessia.net, 1 Şubat 2018


Bu haber toplam 2668 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net