Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adıgey'den Japonya'ya ''Ayn'' Köprüsü
06 Şubat 2018 Salı Saat 21:15
Çerkes müzik enstrümanları konusunda uzman, Adıge Cumhuriyeti ressamı Ğuçe Zamudin ile filoloji bilim dalında Prof. Dr. Vunereko Raye Japonyadaydılar.

 

Çerkes müzik enstrümanları konusunda uzman, Adıge Cumhuriyeti ressamı Ğuçe Zamudin ile filoloji bilim dalında Prof. Dr. Vunereko Raye Japonyadaydılar. Bu ülkede yaşayan uluslardan Aynlar ile Çerkesler arasındaki benzerlikleri araştırdılar.

Hokaido Üniversitesi rektörü Nava Toehiro ve halk bilimci Ğuçe Zamudin

Daha önce gazetemizde de yayınladığımız gibi Japonya'da yaşayan uluslardan Aynların milli müzik aleti olan tonkori ile Çerkes şıçepşınesi birbirine çok benziyor.

 

Bu ulus Japonya’da yaşıyor olmasına rağmen Japonca’dan farklı bir lisana sahip. Fakat gün be gün japon ulusunun arasında eriyor, gelenek-görenek ve dillerini  unutuyorlar.

 

Her yıl anadilini bilen aynların sayısı azalıyor. Bu yüzden Hokaido üniversitesinde Ayn ulusunun kültürü, dili, tarihinin araştırıldığı-öğretildiği bir merkez açıldı.

 

Vunereko Raye; — Ayn ulusu  daha ziyade Hokaido’da yaşıyor. Bu millet başka milletler arasında erimeye başlayınca hükümet bu konuya el attı, Japonya Aynların kültür, dil ve gelenek göreneklerini korumaları için büyük miktarlarda para harcıyor. Bizim orada bulunduğumuz günlerde bir bilimsel toplantı gerçekleştirildi.’ diyor.

 

Ğuçe Zamudin bu konferansta Çerkes şıkapşınesi hakkında bilgi verdi. Vunereko Raye ise Çerkes  ve Ayn ulusuna ait söylencelerle ilgili kıyaslamalar yaptı.

 

Vunereko Raye; — Çok eski ulusların benzer şeylere sahip olmaları mümkün. Benzer yaşam tarzlarına sahip oluşları sebebiyle sahip oldukları düşence şekilleri de aynılıklar gösteriyor. Çerkesler nasıl Nart eposuna sahiplerse Aynlerinde böylesi kahramanlardan bahseden 10 bin satırlık eposları var. Böylesi benzerlikleri irdeledim’ diyor.

 

Ğuçe Zamudin ve Vunereko Raye Adıge Cumhuriyeti Başı Kumpıl Murat'ın Hokaido Üniversitesi rektörü Nava Toehiro'ya olan selamını ilettiler. Adıgey Başı ilettiği mektupta, Rusya'da Japonya yılının kutlanması Japonya'da da Rusya yılının kutlanıyor olmasının çerçevesinde böylesi bir şekilde bilgi paylaşımında bulunulmasının büyük önemi olduğunu belirtmişti.

 

Zamudin ve Raye aynı zamanda Adıge Üniversitesi ile Hokaido üniversitesi arasında işbirliği yapılmasını içeren ADÜ rektörü Hunago Reşit tarafından imzalanmış anlaşmayı da götürmüşlerdi.

Not: Yazının orijinal başlığı ''Çerkesler ve Aynlar'' dır.

 

Kaynak: Adıge mak

 

Çeviri:Açumıj Hilmi

Cherkessia.net, 6 Şubat 2018


Bu haber toplam 2576 defa okundu.


H. Yaşar Nogay

Çerkeslere kıyasla AYN lar daha zor durumda. Ama en büyük şansları, Japon Devletinin desteğine sahip bulunmaları.

13 Şubat 2018 Salı Saat 22:28
İbrahim Çetao

Dünyada eski bir halkı yokedip topraklarına konmamış bir büyük devlet bulmak zordur.
Yoketme yarışında Japonların karşısına bu ülkenin eski ve yerli halkı Ayn'lar düşmüş.Günümüzde nüfusları 20.000 ne düşmüş.Ayn dilini bilen 10 kişi kalmış.Buna rağmen teslim olmuyor kaybolan kültürlerini yeniden varetmek için yoğun çaba içerisindeler.
Bir süre önce Japonya'ya davet edilen kültür elçilerimiz Vunereko Ray ve eşi Ğuçe zamudin çok olumlu izlenimlerle Mıyekuape'ye döndüler.Ayn halkı ile aynı tarihsel kaderi paylaşan Adiğeler arasında başlayan ilişki devam edecek.
Ayn dilini bilen 10 kişi kalmış.Anadolunun en asimile olmuş köyünde bile çerkesçe bilen on kişi bulunur.
Aynlar pes etmediklerine göre pes etmek bize hiç yakışmaz.
Ayn halkının mücadelesi Çerkeslere örnek olsun.

12 Şubat 2018 Pazartesi Saat 14:24
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net