Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ukrayna’da Dekomünizasyon Süreci Tamamlandı!
11 Şubat 2018 Pazar Saat 22:52
Ukrayna Milli Tarih Enstitüsü Başkanı Vladimir Vyatroviç, komünist liderlerin anıtlarının yıkılması sürecinin neredeyse tamamlandığını ifade etti.

 

Kiev (QHA),11 Şubat 2018 

Ukrayna Milli Tarih Enstitüsü Başkanı Vladimir Vyatroviç, komünist liderlerin anıtlarının yıkılması sürecinin neredeyse tamamlandığını ifade etti.

 

Ukrayna Milli Tarih Enstitüsü Başkanı Vladimir Vyatroviç, totaliter rejimi sembollerinden kurtulma ve komünist ideolojisi ile bağlı olan yerleşim yerlerinin adlarının değiştirilmesi (dekomünizasyon) sürecinin neredeyse tamamlandığını ifade etti.

 

Ukrayna Parlamentosu Nisan 2015'te kabul edilen yasa gereği komünist liderlerin heykellerini kaldırdı.


Ukrayna’daki bir radyoda konuyla ilgili açıklamada yapan Vladimir Vyatroviç, komünizm rejimine bağlılığı açık olmayan ama dekomünizasyon yasasının kapsamında olan 9-10 ismin henüz değiştirilmediğini belirtti.  

 

Ülkenin genelinde toplu olarak 52 bin sokağın ismi değiştirildiğini ve neredeyse tüm Lenin anıtlarının yıkıldığını ifade eden Vladimir Vyatroviç; 

“Yaklaşık 2,5 bin anıt yıkıldı. Bunların arasında Lenin anıtlarının yanı sıra diğer komünist liderlerin anıtları da var. Ama yıkılan anıtların Ukrayna’daki tüm komünist anıtlar olup olmadığını net olarak söyleyemiyoruz, çünkü anıtların çoğu kayıt altına alınmadı. Bir fabrikanın toplanma alanında, bir köyde artık herkes tarafından unutulmuş bir anıt mevcut olabilir. Dolayısıyla ancak anıtların tespit edilmesi halinde hareket edebiliriz. Mevcut olduğunu bildiğimiz Lenin anıtları başta olmak üzere tüm komünist anıtları artık yok” diye kaydetti.

 

Komünizm mirasının yok edilmesi konusunda Kiev’in geride kaldığını dile getiren Vladimir Vyatroviç, Kiev’de yıkılması gereken sembollerin halâ ayakta kaldığını belirtti. Vyatroviç bunların arasında Şçors anıtı, 2. Dünya Savaşı anısına inşa edilen Anavatan heykelinde yer alan Sovyetler Birliği arması ve Halkların Dostluğu Kemeri altındaki heykelin yer aldığını aktardı.

 

Ukrayna Milli Tarih Enstitüsü Başkanı Vladimir Vyatroviç

Bilindiği gibi Ukrayna Parlamentosu Nisan 2015'te kabul ettiği “Komünizm ve Nasyonal Sosyalist (Nazizm) totaliter rejimlerinin kınanması ve sembolleri ile propagandasının yasaklanmasına ilişkin” kanun kabul edildi.

 

Bu kanun ile Ukrayna'daki bütün yerel yönetimlere, kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 6 ay içinde SSCB zamanında yönetici görevlerini yapanların isim ve soyisimleri, 25 Ekim 1917 tarihinde gerçekleşen bolşevik ayaklanması, Ukrayna’da sovyet iktidarın meydana gelmesi, 20. asırda Ukrayna bağımsızlığı için mücadele verenlere karşı mücadele ve benzer olaylar ile ilgili olan il, ilçe, yerleşim yerleri, park, bulvar, sokak, ara sokak, kaldırım, cadde, meydan, sahil, köprü, şirket, kuruluş ve diğer yer ile kurumların adlarını değiştirme zorunluluğu getirildi.

 

Kaynak: QHA

Cherkessia.net, 11 Şubat 2018


Bu haber toplam 2551 defa okundu.


GENAR

Bravo! Adamım Ukraynalılar, atın gitsin tepenizde sallanan heykel bozuntularını.

13 Şubat 2018 Salı Saat 13:09
Ender Ö.Özhan

Ukrayna'da neden sovyet liderlerinin neden çok fazla heykeli vardı merak edenlere linkteki yazıyı okumalarını öneririm.

https://www.noktadogruduzlem.com/single-post/leninsonbahari

12 Şubat 2018 Pazartesi Saat 15:15
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net