Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Мэзаем и 21 р дуней анэдэлъфыбзэм и маф-21 Şubat Dünya Anadil Günü Kutlu Olsun!
21 Şubat 2018 Çarşamba Saat 15:05
Bugün Dünya Anadil Günü; Anadil günü bütün dillere kutlu olsun! Непэ анэдэлъфыбзэм и маф; анэдэлъфыбзэр бзэ пстэуми мафэ афэрэхъу!

 

Bugün 21 Şubat Dünya Anadil Günü. 17 Kasım 1999 yılında Dünya Anadil Günü’nü ilan eden  Birleşmiş Milletler Eğitim ve Kültür Örgütü UNESCO dur. 21 Şubat, 2000 yılından itibaren, çok dillilik ve kültürel çeşitliliği  desteklemek için kutlanmaya başlandı.

UNESCO  21 Şubat’ı Dünya Anadil Günü olarak neden seçti?

Bangladeş’ de 21 Şubat 1952 yılında, Bangladeş’in Pakistan’a bağlı olduğu zamanlarda, Bengal Dil Hareketi’ne mensup çoğu üniversite öğrencisi aktivist, Bengal dilinin resmi dil olarak kabul edilmesi için gösteri yaptılar. Bu sivil barışçı gösteride birçok dil aktivisti polisler tarafından öldürüldü. Bugünün anısına UNESCO, 21 Şubat’ı Dünya Anadil Günü olarak seçti.

 

Bugün ise dünyada özellikle anadilleri yasaklanan, baskı altında olan ve ayrımcılığa uğrayan halklar tarafından daha çok önemseniyor-kutlanıyor. Kısacası Anadil Günü, egemen dillerin, resmi devlet dillerinin değil, şimdiye dek hak gaspına uğramış dillerin günüdür çoklukla.

 

Çerkes halkı da 21 Şubat Dünya Anadil Günü’nü geçmiş yıllara nazaran daha fazla sahipleniyor. Kurumlar, dernekler,  aktivistler bu konuda programlar düzenliyor halihazır da olanlara destek veriyor. Türkiye Çerkes diasporasında son yıllarda dile daha fazla önem verildiği, toplumda bu konuda daha fazla bilinç uyandığı bir gerçek, ancak daha kat edilmesi gereken çok yol var.

 

Anadil gününde sadece etkinlikler düzenlenip Dünya Anadil Günü kutlamak da yetmez. Aynı zamanda bu simgesel günlerde Çerkesce için kampanyalar düzenlemek, onun duyulurluğunu görünürlüğünü artırmak,  Çerkesya’da ve tüm Çerkes  diasporasında  meşru haklarımızı daha fazla kullanabilmek için daha çok çalışmak, daha fazla ısrarcı olmak zorundayız.  

 

Dilimiz kayboluyor diye şikayet etmekten ziyade, pratikte kendi dili için dolayısıyla kendi kültür ve kimliği için Çerkes halkının tüm bireylerinin, kurumlarının, yayıncılarının dilimizi yeniden güncellemek için insiyatifler alması bugün daha da önem kazanıyor. 

 

Anadil kavramı, sadece bir iletişim aracı olmanın çok ötesinde. Çerkes dili, kültür-kimlik yönüyle ayrılmaz bir bütündür. Dilimiz varsa ve yaşıyorsa o zaman ona bağlı ayrı bir kültür- kimlik var ve yaşıyor demektir.

 

Çerkes halkı Anavatan da ve diasporada yasalarla sınırlanmış  bazı özgürlüklerin yanı sıra, pratik adımlarla da kimliğinin göstergesi olan dili canlandırıp egemen kılmalıdır.

 

Bugün Dünya Anadil Günü; Anadil günü bütün dillere kutlu olsun!

 

Непэ анэдэлъфыбзэм и маф; анэдэлъфыбзэр бзэ пстэуми мафэ афэрэхъу 

 

Сherkessia.net Yayın Kurulu-Çerkesya Yurtseverleri 

 

Cherkessia.net, 21 Şubat 2018


Bu haber toplam 2024 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net