Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya’da Binlerce Kişi Boris Nemtsov’u Andı!
26 Şubat 2018 Pazartesi Saat 22:53
2015 yılında öldürülen muhalif lider Boris Nemtsov, Rusya’nın birçok şehrinde düzenlenen gösterilerle anıldı.

 

2015 yılında öldürülen muhalif lider Boris Nemtsov, Rusya’nın birçok şehrinde düzenlenen gösterilerle anıldı.

25 Şubat Pazar günü, Rusya’nın başkenti Moskova’da ve diğer şehirlerinde 27 Şubat 2015’te Kremlin yakınlarında silahlı saldırı sonucu öldürülen Rusya muhalefetinin önde gelen lideri Boris Nemtsov’u anmak için yürüyüş düzenlendi. En büyük ve kalabalık etkinlik Moskova’da düzenlendi. Binlerce kişi Boris Nemtsov’u anmak için bir araya geldi.

 

Polis görevlileri, tehlikeli maddelerin yanı sıra insanların “Putin çalmayı bırak”, “Kırım’ın ilhakına karşıyım!” gibi pankartlarla da mitinge katılmasına izin vermedi.

 

Bunun yanı sıra Moskova sakinleri, muhalif siyasetçinin öldürüldüğü yere çiçekler bıraktı.

 

Bilindiği gibi Rusya'nın önde gelen muhalif lideri Boris Nemtsov, 27 Şubat 2015 tarihinde Moskova’da silahlı saldırı sonucu öldürülmüştü. Eylemciler, tüm dünyada yankı uyandıran suikasti, ellerinde tuttukları kurşun sıkılmış Rus bayraklarıyla sembolize ettiler.

 

Nemtsov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kırım işgaline ve Ukrayna’nın doğu bölgelerine saldırısına karşı çıkıyor ve Putin’in saldırgan politikasını eleştiriyordu. Nemtsov, 3 Mart tarihinde Moskova Troyekurov mezarlığında toprağa verildi.

 

Boris Nemtsov’un cinayetini işlediği şüphesiyle Zaur Dadayev, Şadid Gubaşev, Anzor Gubaşev, Temirlan Eskerhanov ve Hamzat Bahayev tutuklandı. Aralık ayında Moskova’nın Basmannıy Mahkemesi, Nemtsov cinayeti ile ilgili davanın siyasi güdümlü olduğunu kabul etmeyi reddetti.

 

Dadayev'in cinayeti işlemesine yardımcı olan Anzor Gubaşev 19 yıl, kardeşi Şadid Gubaşev ise 16 yıl hapis cezası aldı. Nemtsov'u cinayet öncesinde takip eden ve bilgi toplayan Temirlan Eskerhanov 14 yıl, cinayet sonrasında suçluları saklayan Hamzat Bahayev ise 11 yıl hapse mahkum edildi.

Kaynak: QHA

Cherkessia.net, 26 Şubat 2018


Bu haber toplam 2040 defa okundu.


TSEY A. Mert

Ceza alan çeçenler işin hikayesi. Bu cinayet hala faili meçhuldur.

27 Şubat 2018 Salı Saat 22:01
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net