Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Putin: Sınırsız Menzilli Füze Geliştirdik!
02 Mart 2018 Cuma Saat 16:31
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 18 Mart'ta yapılacak başkanlık seçimleri öncesi son geleneksel ülkenin durumu konuşmasında yaptığı açıklamalar ile dünyanın gündemine damgasını vurdu.


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 18 Mart'ta yapılacak başkanlık seçimleri öncesi son geleneksel ülkenin durumu konuşmasında yaptığı açıklamalar ile dünyanın gündemine damgasını vurdu. Putin, ordusunun sınırsız menzile sahip, "yenilemez" bir füze başlığı geliştirdiğini söyledi. Pentagon'dan bu açıklana hemen cevap geldi: "Şaşırmadık. Rusya'yı uzun süredir izliyoruz... Amerikan halkı tamamen hazırlıklı olduğumuz konusunda müsterih olsun" dedi.

Perşembe günü Rus milletvekili ve senatörlerin önünde yaptığı konuşmada Putin, "sınırsız menzile" sahip bir kıtalararası balistik füze geliştirdiklerini söyledi. Söz konusu füzenin "yüksek hız ve manevra kabiliyetine" sahip olduğunu ve dünyadaki "hiçbir savunma sistemi tarafından engellenemeyeceğini" belirten Putin, bu yüzden yeni silahlarının "yenilemez" olduğunu söyledi.

 

Video ve 3D kayıtlar eşliğinde yaptığı konuşmasında Putin aynı zamanda, Rus ordusunun nükleer başlık monte edilebilecek yeni sualtı drone'u ve "henüz ayrıntılarını vermek istemediği" yeni bir lazer silahını da tanıttı.

 

"Şimdi bizi dinleyin!"

Vladimir Putin'in seçimlere iki buçuk hafta kala yaptığı konuşması yaklaşık iki saat sürdü. Konuşmasının yarısını silahlanma konusuna ayıran Putin, Rusya'nın "tüm sorunlara rağmen dünyanın en büyük nükleer gücü olarak kalmaktan" gurur duyduğunu söyledi. Putin, "Kimse bizimle konuşmak istemiyordu, kimse bizi dinlemek istemiyordu. Şimdi bizi dinleyin!" dedi ve Rus vekil ve senatörlerden alkış aldı.

 

Putin, "Son 15 yılda silah yarışını kızıştıran, Rusya'ya karşı tek taraflı avantaj arayışına giren, ülkemizin kalkınmasını hedef alan hukuksuz yaptırımlar uygulayanlara şunu söylemek istiyorum: Politikalarınızla engel olmak istediğiniz her şey çoktan oldu bile. Rusya'yı tutmayı başaramadınız" şeklinde konuştu.

 

Ukrayna krizinden ötürü Rusya'ya uygulanan yaptırımların ülkesini "silah geliştirmeye devam etmekten alıkoymadığını" belirten Putin, Rusya'nın hiçkimse için bir "tehdit olmadığını" ve ülkesinin askeri kabiliyetlerini saldırı amaçları için kullanma niyetinin mevcut olmadığını kaydetti.

 

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da Perşembe gününün ilerleyen saatlerinde bir açıklamada bulunarak, NATO'nun Polonya, Romanya ve Alaska'da konuşlu füzesavar sistemini "delikleri olan bir şemsiyeye" benzetti.

 

Konuşmasının geri kalanında Putin, Rusların hayat standardını geliştirme ve gelecek altı yılda yoksulluğu yarıya indirme sözü verdi. Ruslar 18 Mart'ta sandığa gidecek. Seçimlerde aday olan Vladimir Putin'in dördüncü kez seçilme ihtimali bulunuyor.

 

NATO'nun füze savunma sistemlerini "işlevsiz" kılacak bir dizi yeni stratejik nükleer silah denemesi yaptıklarını duyuran Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) yanıt geldi.

 

Söz konusu nükleer silahların hava savunma sistemlerince önlenemeyecek kapasitede ve dünyanın tüm noktalarına ulaşabilecek menzilde olduğunu belirten Putin'in açıklamalarının ABD Savunma Bakanlığını "şaşırtmadığını" ifade eden Pentagon Sözcüsü Dana White, "Rusya'yı uzun süredir izliyoruz... Amerikan halkı tamamen hazırlıklı olduğumuz konusunda müsterih olsun" dedi.

 

White, Amerikan füze savunma sisteminin hiçbir zaman Rusya ile ilgili olmadığını sözlerine ekledi.

 

White'ın bu açıklaması Avrupa'daki füze savunma sistemlerinin başından beri Rusya'dan değil, İran ve Kuzey Kore gibi ülkelerden gelebilecek tehditlere karşı kurulduğunu savunan ABD'nin söylemiyle örtüştü.

 

ABD'ye gözdağı mı verdi?

Rusya Devlet Başkanı Putin uluslararası kamuoyunda gündem yaratan açıklamalarını, 18 Mart'ta gerçekleşecek olan devlet başkanlığı seçimleri öncesinde yaptı. Seçimleri kolaylıkla kazanacağı tahmin edilen Putin bu konuşmasında ayrıca, Moskova'nın müttefiklerine yapılacak olası bir nükleer saldırının, Rusya'ya yapılmış sayacaklarını ve anında karşılık vereceklerini belirtti.

 

Özellikle Suriye konusunda Washington ile görüş ayrılığı yaşayan Putin'in bu çıkışı, ABD'ye verilmiş bir gözdağı olarak yorumlandı.

 

Kaynak: turkrus.com

Cherkessia.net, 2 Mart 2018


Bu haber toplam 1867 defa okundu.


Yusuf Zahit (Sakarya)

Kuzey Kore'nin deli oğlanından sonra füzeleriyle övünen Rus devlet başkanları. Bu zamanda bu dünyada yaşamaktan başka ne suçumuz var yarabbi???

03 Mart 2018 Cumartesi Saat 01:35
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net